Bornovalı üreticilere zeytin ağacı budama eğitimi verildi

» Kategorisiz » Bornovalı üreticilere zeytin ağacı budama eğitimi verildi

Tarım alanında yaptığı çalışmalarla yerel üreticilere destek olan Bornova Belediyesi, bu alanda yürüttüğü eğitim çalışmaları kapsamında çiftçiler için “Zeytin Budama Eğitimi” düzenledi.

Tarımsal üretim kapasitesini artırmak ve kaliteli üretimi sağlamak amacıyla düzenlenen “Zeytin Budama Eğitimi” eğitimi, Bornova Belediyesi, Bornova İlçe Tarım Müdürlüğü ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsü iş birliğinde gerçekleşti. Dramalılar Köşkü Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki eğitimde Yüksek Ziraat Mühendisi Özgür Dursun katılımcılara budamanın amacı, budama teknikleri, ağacın budamaya tepkisi, büyüme ve meyve verimini dengeleme, ağacın zayıflamasını ve erken yaşlanmasını önleme, budama zamanı, budama aralığı gibi başlıklarda detaylı bir sunum yaptı. Zeytincilik üzerine çok sayıda proje üzerinde çalışan ve uluslararası makaleleri bulunan Dursun, yoğun ilgi gören teorik eğitimde yerel üreticilerin sorularını da yanıtladı.

Bornova İlçe Tarım Müdürü Mustafa Akarca, “Yaptıkları protokoller doğrultusunda tarım ve hayvancılık alanında eğitimler düzenlediklerini hatırlatarak, “Bornova Belediyesi’ne yapılan iş birliği için çok teşekkür ediyorum. Her zaman olduğu gibi bu eğitimi de gösterilen ilgi bizleri çok memnun etti” diye konuştu

Zeytinin ülkemizin en önemli tarımsal değerlerinden olduğuna dikkat çeken Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın tarımla olan bağlarını güçlendirmeye, yerel üreticilerin eksik oldukları alanlarda kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz. Bornova Belediyesi olarak tarım alanında düzenlediğimiz eğitimlere devam edecek” dedi.