Bayram tatilinde Ege’de gezilecek 10 yer

» Ege Gündemi » Bayram tatilinde Ege’de gezilecek 10 yer

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından aileniz birlikte ege’nin güzelliklerini yaşayabileceğiniz 10 noktayı sizler için belirledik.

Tatilde nereye gitsek?

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla, birçok insan plan yapmaya başladı. 6-14 Nisan tarihlerindeki tatilde ailenizle gideceğiniz doğa, kültür ve yaşam alanlarının yerini belirledik.

BODRUM

Yaz eğlencelerinin ve gece hayatının merkezi olan Bodrum yazın ve kışın tercih edilen yerler arasında her zaman yer alıyor.

Beyaz boyalı evleri, tertemiz plajları, doğal güzellikleri ile gezilecek yerler arasında ilk sırada. Koyları, eşsiz manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülerken, tabii ki enfes Ege mutfağı da ayrı bir lezzet bırakıyor

BERGAMA

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Bergama, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Antik çağlardan bu zamana kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan kent, Helenistik dönemin en güçlü krallıklarından Pergamon’un başkenti olarak tarihe geçmiştir. Dünyanın en yüksek tiyatrosu Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, kütüphane, Trajan Tapınağı, Asklepion yapıları mucizevi güzelliği ile sizleri karşılayacaktır. Antik kentte yer alan çoğu eserler Almanya’ya taşınmıştır ancak yine de buradaki manzara unutulmaz bir deneyim olmaktadır. Antik kentten sonra Bergama’nın sokaklarındaki nostaljik yaşama tanıklık edebilirsiniz. Eski Rum mahallesi olan Kale Mahallesi en bilinen yerler arasında yer almaktadır. Geçmiş zamanda savaş dolayısıyla boşalan evlere şu anda yerleşen insanlar, ziyaretçisine adeta muhabbetin en dibini yaşatacak sıcakkanlılığı sahiptir.

AYVALIK

Balıkesir’in en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık, yaz kış gidilebilecek bir yer. Cunda Adası başta olmak üzere birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Ayvalık, sizlere unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatmaya hazır. Ayvalık doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında, kültürel özellikleriyle adından söz ettiren bir yer.

DENİZLİ

İzmir’den 3 saat uzaklıkta bulunan Pamukkale yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği eşsiz beyaz travertenleri ile dikkat çekiyor. Beş yıldızlı otel ve deniz tatili dışında farklı seyahat planı arayan aileler için farklı bir seçenek.

MANİSA

‘Manisa’da gezilecek yerler’ listesinin ilk sırasında Spil Dağı Milli Parkı bulunuyor. 1969 yılında milli park ilan edilen bölge, ‘Kayıp Şehir Atlantis, Niobe: Ağlayan Kaya, Tantalos ve Pandereos, Magnesia Kalıntıları’ gibi kadim tarihin izlerini taşıyor. Ayrıca, Spil Dağı’nın değişik yerlerinden Manisa’nın kuşbakışı manzarasını, İzmir Körfezi’ni ve Yunt Dağları ile Aliağa Körfezi’ni görmek mümkün.

BİRGİ

Tarih boyunca Aydınoğulları’nın başkenti olan Birgi köyü, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı olarak konumlanıyor. Dar sokakları ve taş evleriyle etkileyici bir görüntü sergiliyor. Dünya çapındaki en iyi 32 köy arasında yer alan bu gizemli köy, sakin yaşamı, doğal güzellikleri ve mistik atmosferiyle adeta büyülüyor. İzmir’e yakın olmasıyla değil, ruhuyla da insanları cezbetmeyi başaran bu köy, unutulmaz anılar biriktirmek isteyenler için bir vaha niteliğinde.

SEFERİHİSAR

Türkiye’nin ilk yavaş şehri, huzurun ve sakinliğin ilk adresi olan Seferihisar, iki bin yıllık bir tarihe sahip. Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi, eskilerde Seferihisar’ın ufacık bir balıkçı köyü olan Sığacık, şimdilerde sakin yaşam tarzı, doğası ve otantik evleri ziyaretçilerin tercih ettiği ilçelerden biri.

DİDİM

Didim, Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olup, sahilleri, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle dolu bir gezi imkanı sunmaktadır. İlçenin ünlü plajlar denizin tad ında ını çıkarırken antik kentlerini keşfederek ailenizle unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz. İlçeye adnıı veren Didyma Antik Kenti, MÖ 8000 yılına kadar uzanan tarihi ile dikkat çekmektedir ve bölgede gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu antik kenti ziyaret ettikten sonra çevresindeki küçük butik mağazaları keşfedebilir ve kafelerde bir kahve ile geziniz sonlandırabilirsiniz

DATÇA

Muğla’nın gözde tatil bölgelerinden biri olarak her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Datça, yazın ve bahar aylarında tercih edilen yerler arasında. Palamutbükü, Hayıtbükü, Kargı gibi birçok doğal güzelliğin bulunduğu Datça, Knidos Antik Kenti gibi tarihi alanlarıyla da dikkat çekiyor. Türk edebiyatının usta kalemi Can Yücel’in yaşamının son yıllarını geçirdiği evini ziyaret etmeden sakın dönmeyin.

SELÇUK

Kıyamet Köyü olarak bilinen ve Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü, İzmir’e 90 kilometre uzaklıkta. Köyün huzur verici doğası, tarihi evleri ve havası son derece dikkat çekici. Günübirlik ziyaretler yanı sıra konaklama için mimarisi görkemli evlerde kalmak mümkün. İlçenin görülmesi gereken yerlerinden biri ise Efes Antik Kenti. Her yıl ortalama 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar yaklaşık 100 yılı aşkın süredir devam etmekte. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eser Efes’i çekici kılıyor. Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması kente daha çok ziyaretçi çekilmesini sağlıyor.