Cemil Tugay önümüzdeki 5 yılın projelerini açıkladı!

» Büyük Manşet » Cemil Tugay önümüzdeki 5 yılın projelerini açıkladı!

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, 1 Nisan’dan itibaren İzmir için hayata geçirmeyi planladığı projelerini açıkladı. 

Lansmanda CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Milletvekilleri Ednan Arslan, Murat Bakan, STK başkanları, parti üyeleri ve basın mensupları da yer aldı.

“BANA REFERANS OLAN TUNÇ SOYER’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”

1 Nisan’dan itibaren önümüzdeki 5 yıla damga vuracak projeleri açıklamak için sahneye çıkan Cemil Tugay, sözlerine her daim kendini destekleyen mevcut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek başladı.

Tugay şu ifadeler kullandı:

“Benim için inanılmaz bir an, bu noktaya gelmek inanılmaz bir hikaye. Böyle bir noktaya gelceğimi hayal etmemiştim. Ben kadere inanıyorum, kader beni bu noktaya getirdi. Sadece kader değil rolü olan insanlar var.  Karşıyaka Belediye Başkan adaylığı benim için bu noktaya gelmem için en büyük neden o fırsatı veren benim belediye başkanı olmam yolunda bana referans veren sayın Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Diğer teşekkürüm de o tarihte gelen başkanımız olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da çok teşekkür ediyorum

YENİ NESİL BELEDİYECİLİK

Artık yeni şeyler söylemenin zamanı diyen Cemil Tugay, “Bugünü sorunlarıyla, insanlarımızın beklentileriyle doğru anlayan doğru analiz eden sadece bugunü değil, gelecek uzun yılları da kapsayan bir belediye çalışması yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bütün sorunları küresel düşünmek ama yerel eylem planlarıyla çalışmalar yapmak zorundayız. Dar bir kadroyla değil, ulaşabildiğimiz tüm kaynaklarla, bilgi sahibi deneyim sahibi geni bir network çerçevesinde bir anlayışa ihtiyacımız var. Bütün bunları yaparken mutlaka ve mutlaka halkın katılımını, yetkin insanlarını katılımını sağlamak zorunluluğu da yeni nesil belediyeciliğinin kapsamı içerisindedir. Başkan olursam ilk yapacağım ilk şey belediyenin yeniden organize edilmesi, yönetim şemasının yeniden düzenlenmesi sağlayacağımız, bize yol gösterecek, bütün o veriyi toplayacak, ihtiyacımız olduğunda o verileri analiz edecek İzmir Planlama Ajansı’nı hayata geçireceğiz. Ben olağanüstü biri değilim. Sıradan sizlerden biriyim, iyi niyetli çalışkan kendince akıllı oldpunu düşünen bir kardeşinizim. Yapığımız her işte performansımızı ölçmemiz gerekiyor.

“BİR DAHA BU ŞEHİRİ SU BASMASINI İSTEMİYORUM”

Göreve geldikten sonra ilk 180 gün için hızlı eylem planını hayata geçireceklerini ifade eden Tugay, “İlk 180 gün sorunların çözülmesi gereken bir planlamamamız var.

  • Başta su fiyatından çok şikayetçi vatandaşlarımız, buna derhal müdahale edeceğiz.
  • Yollarla ilgili şikâyetler olduğu için yollarla ilgili problemleri saptayıp müdahale edeceğiz.
  • Üst geçitler, alt geçitlerdeki yürüyen merdivenler ve asansörlerde çok ciddi problemler yaşanıyor. Onların bakımını daha hızlı yapacağız.
  • İlaçlama hızlı ve düzenli olarak sürecek.
  • Yapay zeka daire başkanlığı kuracağız yada eş değer bir birim kuracağız. Yapay zekanın önü çok açık bizim işlerimizi çok kolaylaştırıyor.
  • Bir daha ben bu şehirde hiçbir yeri su basmasını istemiyorum. Göreve başlar başlamaz bu basan yerleri tespit edip hemen müdahale edeceğiz.
  • Tüketim kooperatifleri kuracağız. İleri yaş insanlarımızı ben yalnız bırakmayacağım Derhal ileri yaş eylem planını İzmir’de devreye sokacağız
  • Öğrencilerimize aylık abonman kartı vereceğiz.
  • Deniz taksi uygulamasını başlatacağız. En kısa zamanda Deniz Taksi uygulamasını İzmir’de başlatacağım.

ifadelerini kullandı.

İZMİR’İN SORUNLARINA 9 BAŞLIKTA ÇÖZÜM

Tugay, İzmir’in sorunlarına 9 başlıkta çözüm getireceklerini ve belediyenin kentte yapacağı eylem planını paylaştı. Planlama, Kentsel Dönüşüm ve Tasarım başlığıyla projelerini anlatmaya başlayan Tugay, “Planlama doğru yapılmazsa sonra hiçbir şeyin doğru yapılma şansı yok. O nedenle İzmir’imizin 2050 yılına kadarki sürecini bugünkü sorunları ve o yılki muhtemel sorunlarını da kapsayacak şekilde planlaması gerekiyor. Amacımız şehrimizin planlamasını yapmak. Bunu 1,5 yılda yapacağız. İzmir’in her tarafının 1/25 binlik planları yapılacak. İzmir bunu başaracak. Yeni yerleşim alanları oluşturacağız. Bir süredir şehrimiz kendi kendine gelişiyor gibi. Bu sorunu çözeceğiz. Planladığımız, büyüklüğünü kendimizin belirlediği, metropol dışında da herkesin her şeye ulaşabildiği bir planlama” dedi. Görev süresince İzmir’e 25 bin sosyal konut yapılacağını vadeden Tugay, konutların yaşanabilir ve kaliteli olacağının altını çizdi. Öte yandan kentin doğayla uyumlu olmasına çabalanacağını aktaran Tugay,”Kentin içinde doğayı yok etmemek gerekiyor. Kente Ekolojik restorasyon yapacağız” dedi. Kırsal Planlama Daire Başkanlığı kuracaklarını ve kent kırsalının insanların yaşayıp, üretim yapabileceği cazibe noktaları haline getireceğinin sözünü veren Tugay, İzmir’i havzalara bölerek kentin su kullanımında herkese yetebilir eşit ve adil bir düzen sağlayacağını aktardı. Tugay, “İzmir’i bölgesel olarak planlarken kendine yeten bölgeler olmasını sağlayacağız” dedi. Avrupa’nın Bağımsız Yaşam Hareketi Kent Ağı’na da dahil olacaklarını belirten Tugay, “Kentlerin yeniden yapılanmasını sağlayan çalışmalar yapılıyor bu ağ içinde. Biz de buna katılacağız” ifadelerini kullandı.

DEPREM MASTER PLANI YENİDEN YAPILACAK

Depremin bıraktığı acı izleri hatırlatan Tugay, İzmir’in de bu konuda önlem alması gerektiğinin altını çizdi. 1999 yılında hazırlanan İzmir Deprem Master Planının günün koşullarına uymadığını ve yeniden yapılması gerektiğini söyleyen Tugay, kentsel dönüşümle birlikte kenti güçlendireceklerini ifade etti. Tugay, “Kentsel dönüşümü riskli olduğunu saptadığımız tüm planlarda gerçekleştireceğiz. Riskli binaların hepsi dönüşmek zorunda. İZBB’nin uzun yıllardır yerinde tam uzlaşmayla sosyal dönüşümü de sağlayacak kentsel dönüşüm planları var. Bunların işleyişi piyasa koşulları nedeniyle bozuldu. Türkiye’de planların dönüşüm sürecinde finansal dönüşüm sağlanması için çalışan çok arkadaşımız var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi binaların yıkımını kendisi üstleniyor, biz de yağacağız. İnsanlara kira desteği veriyor bunu da yapacağız. İzmir’in kültürü bu sorunu çözer. Bu konularda hükümetin adaylarının sözlerini gerçekçi bulmuyorum. Her şeyden önce deprem bölgesinde yapmaları gerekenler var. Bize hikaye anlatıyorlar. Ne asıl çalışmanın yapılması gereken yerde bir başarıları var. Ne de İzmir’de var. Ama ben depremde hiçbir yurttaşımızın enkaz altında kalmasını istemiyorum. Tüm riskli birimler dönüştürülecek. Bu benim sözümdür” diye konuştu.

Büyük Tasarım İzmir Programı ile kentteki kamu alanlarının tasarımla ön plana çıkacağını böylece daha konforlu ve güzel pazaryerleri, spor salonları, konferans salonları gibi alanlarda İzmirliye hizmet edileceğini aktaran Tugay, “Daha çağdaş bize daha fazla keyif verecek tesisler yapabiliriz. Bunun için tasarım rehberine ihtiyacımız var” dedi. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak’taki yıkılan hizmet binasını ele alan Tugay, binanın eski yüksekliğinde ve eski tasarımına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmesi gerektiğini dile getirerek, “Gurur duyacağımız bir binayı burada inşa edeceğiz. Herkesin görüşünü alarak bir noktaya geleceğiz. Konakta eski yerinde çok daha mimarı olarak hepimize keyif verecek bir binamız olacak ve bugün fuarda çalışan arkadaşların hepsini oraya davet edeceğiz” dedi.

TRAFİĞİ RAHATLATACAK PROJELER HAZIR

Her geçen gün İzmir’in trafik sorununun daha da büyüdüğünü aktaran Tugay, yeni yollar ve kaldırımlar için İZBETON’un daha fazla çalışması gerektiğini söyledi. Öte yandan Akıllı kavşak sistemi sayısını kentin önemli noktalarında kurarak trafik yoğunluğunu yüzde 10 azaltacaklarını vadeden Tugay, kavşaklardaki bağlantı yollarında şerit sayısını da artıracaklarını belirtti.

Bayraklı Belediyesi’nin önündeki alanda trafiği yerin altına alacaklarını söyleyen Tugay, üst kısımda da bir meydan çalışması yaparak vatandaşın denize kesintisiz ulaşımını sağlayacaklarını duyurdu. Tugay, ulaşıma ilişkin projelerini şu sözlerle aktardı:

“Mürselpaşa’da bir alt geçit var. Bu da yapılması zor bir şey değil. En kısa zamanda yapılacak işlerden biri de bu. Yeşildere Gıda Çarşısı’na bağlanacak. Alsancak garının orada yer altına alınması konusu zor. Ama o bölgeyi yapmak için orada o çalışmayı yapacağız. Yaşayanlar Üst Geçiti. Karabağlar’ı Buca’ya bağlayacak olan Yeşillik Caddesindeki çok hayati projelerden birisi. Alt geçit olarak planlanmış ama alttan geçen kanal nedeniyle yapılamamış. Yine ilk yapacağımız işlerden birisi bu. Ben burada yapacağımız kesin olan ve erken yapacağımız projeleri getirdim. Kentimizin Ulaşım Master Planının güncellenmeye ihtiyacı var. Mümkün olan en kısa zamanda İzmir’in geneli için bir Ulaşım Master Planı yapacağız. Diğer bir proje Anadolu Caddesinin üzerinden ve İZBAN hattının üzerinden geçen sadece yol olmayan aynı zamanda yaya yolu bisiklet yolu da olan… Anadolu Caddesi ve Yalı Mahallesi birbiriyle bağlanacak. Çarşı-İskele arası kesintisiz erişimi sağlayacağız. İskele ile çarşı arasındaki yolu yer altına alınmasını çok doğru bulmuyoruz. Bunun plana işlenmiş alternatif başka bir çözümü var. O da Karşıyaka iskelesinin sağında solunda girinti şeklinde bir deniz alanı var. Orası hiçbir şekilde temiz kalmıyor. Her zaman kirlidir. O alanı doldurduğumuz zaman büyükçe bir alan kazanmış olacağız. Böylece otopark ve sosyal alan kazanacağız. İskele de başka yere alınacak. Yayalar Çarşı tarafından iskele tarafına keyifli bir yaya üst geçidiyle geçecek. Bu da ulaşımı aksatmayacak. Kimsenin başını ağrıtmayacak. Çok güzle bir proje olacak. Metrobüs uygulamasını İzmir’e getireceğiz. Karabağlar Gaziemir Metrosu bakanlıktan onay bekliyor. Onaylanması için gereken her şeyi yapacağız. Çalışmalara başlayacağız. Örnekköy Tramvayı projelendirildi, onayı alındı. Başlanacak ve bitirilecek. Şu anda Çiğli’ye uzatılan tramvay hattından bir kol Mavişehir’e uzatılmalıdır diye düşünüyoruz. Bunu da yağacağız. Proje onayını almamız gerekiyor. İZBAN seferlerini sıklaştırmamız gerekiyor. Sinyalizasyon çalışmalarının yenilenmesi gerekiyor. Bunu da çözeceğiz. Şehir Hastanesine ulaşım için yapılmuş teleferik projesi var. Onu biz monoray projesiyle değiştiriyoruz. Bisiklet köprüleri yapacağız. Aktarma istasyonlarını düzenleyeceğiz, yaşam alanlarına çevireceğiz. Aktarma istasyonlarının hepsinde düzenlemeler yapacağız. Buraları otoparklarla düzenleyerek, raylı sistem ulaşımının ve otobüslere ulaşımı kolaylaştıracağız. Otogar için büyükşehir belediyesinin yarışmayla belirlediği projeyi sahipleniyoruz. Yeni otogar modern, düzgün ve çağdaş görüntüde olacak. Bir çok ilçemizde semt garajı ihtiyacı var. İhtiyacı olan tüm semt garajlarını yapacağız. Otopark projeleri var. Ayrıca karavanlar için de otoparkların acilen yapılması lazım. Vatandaşlarımızı rahatsız etmeyecek karavan otoparkını acilen yapacağız.”

“KÖRFEZ TEMİZLENECEK”

Sosyal belediyecilikten, kent tarımına ve sağlığa kadar birçok konuda projelerini sıralayan Tugay’ın öne çıkan vaatlerinden biri de Körfez temizliği oldu. Kentteki su kanallarındaki kayıp kaçak oranını düşüreceklerini ve kanal sisteminin onarılarak İzmirlinin suyunun boşa akmayacağını söyleyen Tugay, atıksuyun da Körfezi ve İzmir’in topraklarını kirletmemesi için yapacakları çalışmaları anlattı. Körfezin temizlenmesi için sirkülasyon kanalı kuracaklarını aktaran Tugay, arıtılan atıksuların da tarımsal sulamada kullanılacağını açıkladı. Ayrıca Körfez’de zamanla halk plajları ve marinalar kuracaklarını aktaran Tugay, İzmir’in yeraltı sularının haritalandırılacağını söyledi. Tugay, “Yeraltı suyu haritaları. 2050 yılında İzmir’de susuz kalmamamız için yapmamız gereken bir iş. İzmir yer altı sularından içme suyunu karşılıyor. Bunların haritalanması gerekiyor. Jeoloji mühendisleri hocaları bunu çok kısa zamanda yapmış olacaklar. haritalanmayla İzmir’in susuzluğunu engelleyeceğiz. Savaştepe barajı ile İzmir’in su hattını bağlamak üzere gerekli girişimlerde bulundu arkadaşlarımız. Su teminini devlet su işleri yapar, dağıtımını belediyeler yapar. İzmir’in susuzluk yaşamayacak” dedi.

Tugay, projelerinin kalanını şu şekilde sıraladı:

“Doğa iklim tarım diğer bir proje başlığımız. İzmir’in bir sürdürülebilir enerji ve iklim eylem planı var. Bizlerin yeşil şehir olma yolunda da bir eylem planımız var. İzmir’e bu lafı söyleyenlere gönderme yapıyorum da adamlar alınmıyor. Nereden ne satarız da ne kazanırız İzmir’i nasıl yeriz diye düşünüyorlar. Bak biz zeytin fidanı dağıtmadık, direk ektik. Tarımla ilgili olarak, mutlaka adil olacağız, küçük üreticiyi destekleyeceğiz. lojistik merkezi, tarımsal ürün depolama merkezi, tarım makineleri parkları kurarak desteklerimizi artıracağız. Tarım 4.0 uygulamaları desteklenecek ve ürünler markalaştırılacak. Menderes’te Bayındır’da soğuk hava depoları kurulacak. İnsanların doğayla tarımla uğraşma isteğini karşılayacak agro turizme ve gastronomiye önem vereceğiz.

Sürdürülebilir enerji ve atık yönetimi konusunda yenilenebilir enerji yatırımlarımız en üst seviyeye çıkacak. Dünyanın jeotermal kaynakları açısından 5. en iyi kaynağa sahip olan il İzmir’dir. Şu anda Balçova’da çevreye bir gram zarar vermeden jeotermalle bir sürü konut ısınıyor. Dünyanın bir çok ülkesinin aksine bizde 700, 800 metreden çok daha ciddi ısılarda jeotermal çıkıyor. Biz bu kaynağı çıkartarak 30-35 bin konutu ısıtabileceğimizi hesapladık.

Enerji verimliliği ayrı bir proje başlığımız. Harmandalı’na çöp dökmeyeceğiz, bu tesislerde çöpü yakarak geri dönüştüreceğiz. Kompost üretim merkezi kuracağız. Toprak ürün yetiştirirken organik içeriğini kaybediyor. Birinin onu geri iade etmesi gerekiyor. Kompost konusunda dünya İzmir’i örnek gösterecek.

İstihdam ekonomi bölgesel kalkınma proje başlığı altında bir çok çalışmamı olacak. Şimdi belediye ve kalkınma bir birine uzak konular görülebilir. Ancak Türkiye o kadar kötü yönetiliyor ki artık kalkınma için de bir şeyler yapmak zorundayız. Bunu başka şehirlerde söylemek zordur ama İzmir’de söylemek çok kolay. İzmir üreten ve genç nüfusunun çok değerli olduğu nitelikli işgücü için birilerinin elinden tutmasını bekleyen pek çok genç arkadaşımızın yaşadığı bir şehir. O nedenle biz tüm bunların yanında kalkınma belediyeciliği de yapacağız. Ege bölgesinin lideri ağabeyi ve Ege Bölgesinin kalkınmasını sağlayan bir şehir olmasını sağlayacağız. Hedefim bu olacak. Bu benim çok önemsediğim misyonlardan bir tanesi. Birilerinin bize kader gibi yaşattığı bu kötü ekonomik şartları kader olarak görmeyecek kendi başımızın çaresine bakacağız.

İzmir sağlık turizminin başkenti olacak. Biyoekonomide öncü kentlerden biri olacağız. Gençlerin kooperatif kurmalarını sağlayacağız. Ürettiklerinin katma değeri yüksek olursa o zaman yapacaklardır bunu. Esnafı işlerini geliştirmelerinde yalnız bırakmayacağız. İstihdam ofisleri oluşturacağız. Girişimcilik merkezlerimizi çoğaltacağız. Her semtte bu merkezler neden olmasın. kent içinde farklı temalarda ticari alanlar olutşturmalıyız. Gastronomi, tekstil, moda gibi başlıklardan bahsediyorum. Kültür sanat ve spor alanında… Müzelerimiz yeterli değil. Büyük bir kent müzesine ihtiyacımız var. Kadifekale’de bir tiyatro var. O tiyatroyu 5 sene içinde görünür hale getirirsek çok mutlu olacağız.

Kültürpark çok hassas noktalardan biri. Kültürpark’a benim dönemimde beton dökülmeyeceğinin sözünü veriyorum. Şehrin akciğeri olan bölgenin bir yeşil alanı olarak korunacak. Ama mesela kitap fuarını orada yapabiliriz. Kültür faaliyetlerinin burada olması gerektiğini düşünüyorum. Kemeraltı koruma ve geliştirme planımız var. İzmirlilerin daha aktif kullandığı bir alan olarak düzenleme gibi bir planımız var. Kemeraltı’na önümüzdeki günlerde gelecek canlılığın nedenlerinden biri de bu olacak.

Çağdaş Kent kütüphanesi kuracağız. Bu kütüphaneyi yapalım. Sonra da bu kütüphaneye kimin adını vereceğimize birlikte karar verelim. Elektrik fabrikasını alacağımıza inanıyorum ve orayı hepimizin gurur duyacağı çağdaş sanatlar müzesi haline getireceğimize inanıyorum. Mavişehir Opera Binasına ne yapılması gerektiğine İzmir halkı karar verecek. Spor tesisleri açısından da şehrimizin her ilçenin en az bir spor salonu bir yüzme havuzu olacak şekilde planlıyoruz. Bunları adil bir şekilde planlayacağız.

Parklarda konteynerler olacak. Onların içinde spor malzemeleri olacak. Buralar spor istasyonları olacak, sporcu sağlık merkezi kuracağız ve Karşıyaka’ya stat yapacağız. Ben doktorum bu şehri iyileştireceğim. İnsanların sağlığını da iyileştireceğiz. Sağlıklı kent eylem planı hazırlamak lazım. İnsanların sağlıkları gittikçe önemsiz hale geliyor. İnsanlar hasta olmasın diye değil, hasta olsunlar diye uğraşıyorlar. İzmir Sağlık bilim kurulu kurulacak. Artık tansiyon hastaları beyin kanaması yaşamayacak aslında bir kamu kurumu kafaya koyarsa insanların daha fazla hasta olmasına nasıl engel olunabildiğini göstereceğiz. İnsanların gürültüden ve ışıktan rahatsız olmaması için ayrı bir birimle çok etkili çalışmalar yapacağız.”