CHP İzmir il ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı

» Büyük Manşet » CHP İzmir il ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde İzmir’deki 30 İlçenin belediye başkan adayları, Genel Başkan Özgür Özel’in katılımıyla tanıtıldı.

Türkiye’nin pek çok noktasında aday tanıtımlarını hızla gerçekleştiren CHP, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda İzmir belediye başkan adaylarını tanıtıyor.

Salonun tıklık tıklım dolduğu tanıtım töreninde “İşimiz gücümüz Türkiye” , “Hep birlikte İzmir için daha ileriye” yazılı pankartlar görüldü. Salonda CHP’nin İzmir milletvekilleri, parti il yöneticileri, belediye başkan adayları ile partililer yer alırken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tanıtım töreninde yer almadı.

CHP İzmir il ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıtıyor

“İZMİR’İN DOĞASI, DENİZİ, HALKIN MALI İLE KORUNUACAK”

Program, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun konuşmaları ile başladı.

Aday tanıtım töreninde konuşan CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, partisinin belediye başkanlarının kentteki yeşil alan sayısını artırmak için yaptığı çalışmalara dikkat çekerek, “İzmir hayata farklı yerden bakar, keyfine düşkün derler, az çalışıyor derler. Çok çalışmasına çok çalışırız ama hayatın tadını da çıkarmak ister İzmirliler. Ruhumuzu paraya dolara daha fazla kazanmaya satmayız biz. Denize girmenin lüksünü, Kordon’da yürümenin hazzını paraya makama değişmeyiz. Biz İzmir’in doğasına toprağına aşığız. Sürekli betonu örenler ile bizim aramızda kocaman fark var. Bizler İnciraltı’nda piknik yapınca mutlu oluruz onlar rezidans yapınca mutlu olurlar. İzmir’in doğası, denizi halkın malı ile korunacak. Bu güzel işlere bu kez Cemil Tugay imza atacak” diye konuştu. Aslanoğlu, “Sosyal belediyecilik ile halkımızı yeniden buluşturacak belediye başkan adaylarımız ile gurur duyuyoruz. Birbirinden başarılı belediye başkan adaylarımızın halkımızdan bir kez daha vize alacağından şüphemiz yok arkadaşlar” dedi.

Konuşmasını tamamlamadan önce İzmir’de değişim beklentisi içinde olanlara da mesaj veren Aslanoğlu, “Biz 14 Mayıs’ta çok çalıştık fakat haramilerin saltanatını yıkamadık. Ama heveslenmeyin İzmir’i size teslim etmeyeceğiz. Biz düşen bir kez daha özgürlükten yana, çağdaş yaşamdan yana olan belediye başkan adaylarımızı bir kez daha seçtirmek. Partimizin bayrağını bir kez daha dalgalandırmak için ayağa kalkın arkadaşlar. Ayağa kalkın, gözünüzü dört açın başka İzmir yok” dedi.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EVİNDEYİZ”

Törene katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin emanet edildiği kentteyiz. Bugün Kubilay’ın başını verdiği ancak onlara başını eğmediği kentteyiz. Bugün 2 büyük eserim var biri cumhuriyet, diğeri CHP diyen, hepimizin baba ocağı, herkesin içine doğduğu, kimin ayrılıp gittiği bir evdeyiz. O evin tapusunu kayıtlı olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evindeyiz. İlkokul son sınıfta öğretmenin 2 sınava gireceksin dedi. Formumu doldurdu Gülseren öğretmen. Şimdi 89 yaşında hala Karşıyaka’da yaşıyor ve 10 yaşında Bornova Anadolu Lisesi’ne geldim. Ortaokul, lise, üniversite, askerliğimi de şurada Ege Deniz Bölge Komutanlığı’nda yaptım. Ömrümün en güzel 12 yılının geçtiği, hayat arkadaşım Didem’le tanıştığım ve aşık olduğum bu güzel kente bugün Genel Başkan olarak geldim. Bugün bu güzel kentle kucaklaşmanın onurunu yaşıyorum. Aziz Kocaoğlu’na, Tunç Soyer’e, İzmir’in efsane belediye başkanı Ahmet Piriştina’ya Allah rahmet eylesin. Çok şey borçluyuz.

“CHP OLARAK ALNIMIZ AK”

İzmir’i ayağa kaydıracak, İzmir’i bir dünya kenti yapacak dinamik kadroları oluşturmaya geldik. Bir sürü iftira sıralanıyor ancak CHP olarak alnımız ak. Birazdan buraya 30 belediye başkan adayı ve onlarla birlikte bir takım kaptanı çıkacak. Bu ekip benim çok öenm verdiğim bir büyük devrimin ilk adımını burada atacak Birileri sadece aile bakanlığını verirken, bakan dahi olursan sadece aile bakanı olabilirsin 18’de 17’de bu işi erkeklere emanet edenlere karşı bugün hepside seçilecek yerden 9 cumhuriyet kadınıyla karşınızdayız. Bugün İzmir’de ortaya koyduğumuz belediye başkanlarına bir bütün olarak baktığımızda, aldıkları eğitimle kentin yüzünü güldürecek, kent suçlarına geçit vermeyecek, yarınlarını planlayabilecek, İzmir’i ranttan ve talandan evlatlarını korur gibi koruyabilecek kadrolara emanet etmek üzere yola çıktık”

“ADAYLARIMIZ İZMİR’E EMANET”

“Birazdan 30 belediye başkanı ve bir takım kaptanı çıkacak. Biz namuslu dürüst çalışkan belediye başkanlarımızla övünüyoruz. İzmir bir dinamizmi madem ki cumhuriyetin sancak gemisidir. Kadının gücünü, bu şehirdeki izini, birileri 18 bakan ilan edip kadınlara sadece aile bakanlığı verirken yani senin yerin evindir, işin ailendir bakan dahi olsan dahi sadece aile bakanı olabilirsin onun dışında ekonomiden dış politikadan kültür sanattan kadınlar anlamaz deyip 17 erkeğe bu işi emanet edenlere karşı Atatürk’ün kentinde bugüne kadar cumhuriyet tarihinde 6 kadın belediye başkanı varken bugün seçilecek yerlerden 9 cumhuriyet kadını ile karşı karşıyayız. Geçen gün rahmet Deniz Baykal’ın mezarı başındaydık, Bülent Ecevit’in mezarı başındaydık. Deniz Baykal 35 yaşında vekil, 36 yaşında Maliye Bakanı… Ecevit 32 yaşında vekil, 36 yaşında bakan. Deniz Baykal, Bülent Ecevit ve niceleri 30’lu yaşlarında bakanlık görevini üstlendiler. İzmir belediyelerinde 30 adayımızın 12 tanesi 40 yaşın altında İzmir’e emanet olsunlar, İzmir onlara emanet”

CEMİL TUGAY’A ÖVGÜ DOLU SÖZLER!

“Bunun adına değişimin yüzyılı dedik. Bunu zaman zaman Türkiye’de seçmen değişimi ne kadar istiyor diye baktığımızda farklı sonuçlar gördük ama İzmir sonucu kimseyi şaşırtmadı. İzmir, yüzde 93 ile değişimi isteyen kentti, değişimin başkentiydi. O günlerde sokağı duyan seçmeni hisseden yapılması gereken adımı atmaya İzmir’de ilk karar veren ve bana telefon açıp sonu ne olursa olsun yanındayız diyen süreç boyunca Türkiye’deki bütün belediyeleri inanılmaz bir dinamizmle gezen, ben yorulduğumda yorulmayan düştüğümde düşmeyen sakin kararlı ve soğuk kanlı çok iyi organizatör ve cerrah tizliği ve bir yönetici olan heyecanlı üst düzeyde tutan yola arkadaşım vardı. Şimdi o sevgili dostum, güvendiğim ve takıma kaptanlık edebilecek Cemil Tugay’ı davet ediyorum”

 

“BU KENTİ MUTLULUK EKONOİSİNİN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ”

Özgür Özel’in ardından konuşmak için sahneye gelen İzmir Büyükşehr Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, şu ifadeleri kullandı:

Savaşın yıkımına uğramış, ekonomik bakımdan çökmüş olan Anadolu, siyasi bağımsızlığını, ekonomik bağımsızlıkla tamamlama felsefesiyle yola çıktığı günlerde yapılan İktisat Kongresinin de İzmir’de toplanmış olması İzmir’e biçilmiş bir başka rolün göstergesidir. İzmir cumhuriyet tarihi boyunca Cumhuriyetçi ve sosyal demokrat belediye başkanlarıyla gelişmiş ve  kalkınmıştır. Biz İzmir’in tarihsel kimliğine her zaman sahip çıktık ve koruduk. Bu dönemde üzerine yeni roller ekleyerek yola devam edeceğiz. Aslında İzmir’in zaten var olan potansiyelini, gücünü ortaya çıkaracağız. Sağlam sosyokültürel dokusunun yanında, çok değerli akademisyenleri, güçlü iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu kenti mutluluk ekonomisinin başkenti yapacağız.

Bu partinin her kademesinde alın teri döken, emek harcayan değerli yoldaşlarım! Biz, akla ve bilime dayalı, yenilikçi yöntemlerle, liyakate dayalı görevlendirmelerle, tüm sosyal demokrat değerleri sahiplenerek, aynı zamanda çevreci ve kalkınmacı belediyecilik anlayışlarımızı uygulamaya koyarak İzmir’de yeni bir hikaye yazmak istiyoruz.

Sizlere şu çağrıyı yapmak istiyorum;

Gelin, bu hikayeyi birlikte yazalım. Omuz omuza, kol kola, yürek yüreğe bir beş yıl yaşayalım.

Daha güçlü, daha huzurlu, daha üretken, daha dirençli, daha özgür, daha mutlu bir İzmir’i birlikte kuralım.

Canlı yayını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz