Bataklıktan cennete: Didim Lavanta Festivali başladı

» Aydın » Bataklıktan cennete: Didim Lavanta Festivali başladı

Didim Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Didim lavanta festivali” renkli görüntülerle başladı. Yıllar önce bataklıkken Didim Belediyesi’nin çalışmalarıyla cennetten bir köşeye dönen, Didim ekonomisine ve turizmine katkı sağlayan Akköy Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidanlığı’ndaki etkinlik, Ege’nin en renkli festivalleri arasındaki yerini aldı.

Haber: Onur Ulutaş

Ege’nin en renkli etkinliklerinden “Didim Lavanta Festivali” başladı. Didim Belediye’since bu yıl üçüncüsü düzenlenen festival, etkinlik alanını dolduran binlerce katılımcıya unutulmaz anlar yaşattı.

Didim Belediyesi’nin  Akköy Kocabahçe’de kurduğu süs bitkileri fidanlığındaki etkinliğe Başkan Ahmet Deniz Atabay ve eşi Tuna Atabay’ın yanı sıra Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ve eşi, Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan ve eşi, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile binlerce kişi katıldı.

BATAKLIĞI CENNETE ÇEVİREN PROJE

Festival açılışı Didim Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterileriyle başlarken, açılış konuşmasını Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay yaptı. Atabay, Didim Belediyesi’nce hizmete açılan Akköy Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Fidanlığı’nın doğanın ve doğal ürünlerinin değerinin yeniden fark edilmesini sağlayan en güzel ve anlamlı projelerinden birisi haline geldiğini ifade etti.

Göreve başladıkları yıllarda fidan çiftliğinin bulunduğu 74 dönümlük arazinin büyük oranda bataklık olduğunu hatırlatan Atabay, “Çalışma arkadaşlarımızla birlikte bu alanla ilgili bir hayal kurduk.  O günden bu yana bu hayali gerçekleştirmek için çalıştık ve sonunda sizler için, Didim halkı için bu hale getirdik. Bugün ise bu alanın Didim turizmine katkı sunması adına lavanta festivali düzenliyoruz. Her yıl ziyaretçi sayımız giderek artıyor. Tıbbi aromatik bitkilerin öneminin gün geçtikçe arttığı bir dönemde bu fidanlığın önemi giderek artıyor. Sizlerin de bu festivale sahip çıkması bizleri çok mutlu ediyor” dedi.

Başkan Atabay’ın ardından söz alan Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise Didim’in doğal güzelliğinden bahsederek, Didim’de yaşayanların Didim’in son sahipleri olduğunu belirterek herkesin bu güzelliklerin değerinin farkında olması gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Başkan Atabay ve beraberindekiler festival kapsamında düzenlenen fide dikme, kompost, tohum ekme, yulaf sütü, taş baskı, teraryum, sabun, un, yağ, salça atölyeleri ile seramik, organik gübre/ mantar yetiştiriciliği atölyesi ve Lavanta yağlı sinek ilacı, dezenfektan, kolonya atölyelerini ve kurulan stantları ziyaret ettiler.

Fidanlıkta düzenlenen müzik dinletileri arasında yeşilin, mor lavanta çiçeklerinin etkileyici atmosferi ve mis kokuları içinde unutulamaz bir gün yaşayan festival katılımcıları bol bol fotoğraf çektirdi.

SAMİDA GRUBU SAHNE ALDI

Fidanlıktaki görsel şölenin ardından, gün sonunda düzenlenen Samida Grubu konseri katılımcıların beğenisini kazandı. Farklı coğrafyalardan harmanladıkları müzik türlerini kendilerine özgü bir yorum seslendiren, Gürcü dilinde 3 kız kardeş anlamında gelen, Yudum, Damla ve Tamara kardeşlerin kurduğu Samida Grubu, seslendirdiği parçalarla festival alanını dolduranlara hoş saatler yaşattı.