Rota Konak’ta yolculuk başladı

» Kültür ve Sanat » Rota Konak’ta yolculuk başladı

Konak Belediyesi’nin ilçenin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtarak kent turizmini geliştirme hedefiyle başlattığı Rota Konak’ın ilk yolcuları sosyal medya içerik üreticileri oldu. Konak’ta bir araya gelen sosyal medya fenomenleri ve seyahat blogger’ları yaptıkları paylaşımlarla ilçenin eşsiz değerlerini geniş kitlelere tanıttı.

Konak Belediyesi’nin kentin tarihi, kültürel ve gastronomik değerlerini geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla başlattığı Rota Konak projesi ilk yolcularını ağırladı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden Instagram, Facebook, TikTok gibi dijital mecralarda içerik üreten sosyal medya fenomenleri ve seyahat blogger’ları proje kapsamında Konak’ta bir araya gelerek, ilçenin eşsiz tarihi ve kültürel noktaları ile gastronomik değer taşıyan lezzet mekânlarını gezdi.

MİLYONLARA ULAŞACAK

İçerik üreticileri Rota Konak’ın her durağında, “rotakonak” ve “konakbelediyesi” instagram hesaplarını da etiketleyerek yaptıkları yayınlarla ziyaretlerini anbean takipçilerine aktardı. Konak’ta üç gün ağırlanan içerik üreticilerinin yayınları Rota Konak Instagram hesabı ve Konak Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı. Geziyi sosyal medya hesaplarında paylaşacakları videolar, yazılar ve fotoğraflarla da takipçilerine iletmeye devam edecek içerik üreticileri önümüzdeki süreçte Konak’ın değerlerini milyonlarca insana tanıtacak.

BATUR: ROTANIZ KONAK OLSUN

İzmir’in kalbi Konak’ın tarihiyle, kültürüyle, çok benzersiz bir kent merkezi olduğuna dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur, Konak’a gelen ziyaretçilerin bu eşsiz tarih kokan sokaklarda farklı dönemlere ait tarihi yapıların gölgesinde gezinirken, farklı kültürleri bir arada görebileceklerini, farklı lezzetleri tadabilecekleri eşsiz bir kent olduğunu söyledi. Yerel yönetim olarak bu tarihi mirasa sahip çıkan çalışmalara imza attıklarını, yaptıkları bu çalışmaları da sosyal medya aracılığı ile özellikle gençlere anlatmak istediklerinin altını çizen Batur, “Kim ne derse desin, her türlü yasaklama ve engellemelere karşı sosyal medya günümüzde özellikle gençlerin bilgi alışverişinde en yoğun bulunduğu mecra. Biz de Konak Belediyesi olarak İzmir’in tarihini gün yüzüne çıkardığımız çalışmalarımızı Rota Konak projesi kapsamında sosyal medyada paylaşmak istedik. Konak’a gelen ziyaretçiler tarih, kültür ve gastronomi alanında benzersiz deneyimler elde edecekler biz buna yürekten inanıyoruz. Tarihi mekanların yanında gençler, çocuklar, kadınlar, engelliler ve hayvanlar için ürettiğimiz hizmetlerin de gezi rotasına dahil edildiği Rota Konak ile tüm takipçilerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Tarihe bir yolculuk, eşsiz lezzetler ve İzmir’in unutamayacağınız güzellikleri için Rotanız Konak olsun. Rota Konak’a destek veren tüm sosyal mecra üreticilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HEDEF TURİZMİ GELİŞTİRMEK

Konak Belediyesi’nin Rota Konak projesi ilçenin eşsiz tarihi ve kültürel değerlerini tanıtarak kent turizmini geliştirme hedefiyle başlatıldı. İlk yolculukta sosyal medya içerik üreticileri aracılığıyla binlerce insana Konak’ı tanıtma olanağı yaratan Rota Konak, belirli aralıklarla ve farklı yolcularla yoluna devam edecek. Rota Konak’ın gezi programı ise oldukça yoğun. Gezinin rotasında Kadifekale, Altınyol, İkiçeşmelik, Kemeraltı, Smyrna Agorası, Tarihi Asansör, La Sinyora Sinagogu, Aziz Voukolos Kilisesi, Kumrulu Mescit, Namazgah Cami, Dönertaş Sebili, İsmet İnönü Anı Evi, müzeler, hanlar, hamamlar gibi asırlardır farklı kültürlerin soluk alıp verdiği, üç dini ahenkle saran Konak’ın köklü geçmişine ışık tutan tarihi ve kültürel mekânlar ile önemli lezzet durakları yer alıyor. Konak Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Engelsiz Yaşam Köyü, Çınarlı Sancar Maruflu Bilim Merkezi, Aydın Erten Rekreasyon Alanı, Sanathane, Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi gibi sosyal tesisler de ziyaret ediliyor.