İzBB bütçesi: 25 milyar 900 milyon TL

» Ege Gündemi » İzBB bütçesi: 25 milyar 900 milyon TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi 25 milyar 900 milyon TL olarak kabul edildi. Meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı ve birçok kamu kurumunun asgari hizmetlerini verecek finansmana dahi zor ulaştığı bu dönemde, yatırım bütçemizin yüzde 40’ın üzerinde olması elbette gurur verici” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısının sekizinci birleşimi Başkan Tunç Soyer idaresinde düzenlendi. Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 ve sonraki yılların bütçesi ile performans programı görüşüldü. Oylama sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi 25 milyar 900 milyon TL olarak belirlendi. Bütçe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin kabul, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2023 yılı bütçesi için, “Ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı ve birçok kamu kurumunun asgari hizmetlerini verecek finansmana dahi zor ulaştığı bu dönemde, yatırım bütçemizin yüzde 40’ın üzerinde olması elbette gurur verici” diye konuştu.

BAŞLIKLAR ALTINDA YAPILANLARI ANLATTI

Başlıklar altında yürütülen çalışmalardan örnekler veren Başkan Soyer, “Kentsel altyapı için 2023 yılında ayırdığımız toplam bütçemiz yaklaşık 4 milyar 800 milyon TL. Yani toplam bütçemizin yüzde 27’si. Mazot ve asfalt fiyatlarındaki yüzde yüzden fazla artışa rağmen 2020 yılında 1 milyon 700 bin ton, 2021 yılında 954 bin ton, 2022 yılında 674 bin ton olmak üzere toplamda 4 milyon 600 bin ton asfalt uygulaması gerçekleştirdik. Son iki yılda şehrimizdeki yapılara yönelik bilimsel çalışmalar için Büyükşehir’in bütçesinden yaklaşık 34 milyon lira kaynak ayırdık. Yüzde yüz uzlaşmaya dayalı yerinde dönüşüm ilkesiyle, 2021’de İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm hamlesini başlattık. Gaziemir, Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe ve Örnekköy’de olmak üzere altı bölgede dönüşüm aynı anda başladı ve devam ediyor. 2023 yılı içerisinde en büyük yatırımımızı 6 milyar 1 milyon TL ile “Yaşam Kalitesi” amacımız altında gerçekleştiriyoruz. Bu, bütçemizin üçte birine karşılık geliyor. Yaşam kalitesi stratejik amacımızın en önemli başlığı hiç şüphesiz raylı sistemler. İzmir’de yapımı süren ve 93 kilometreyi bulan altı raylı sistem projemize toplamda 32 milyar lira harcanacak. 2023 yılında raylı sistem yatırımlarımıza toplam 3 milyar 374 milyon TL bütçe ayırdık. Ekonomi alanına 2023 yılında 803 milyon bütçe ayırdık. Buna ek olarak, İZFAŞ, İZTARIM ve İZDOĞA başta olmak üzere birçok belediye şirketimiz bu alanda faaliyet gösteriyor. 2023 yılında da İzmir’i doğasıyla uyumlu, dirençli bir kent yapma yolunda da emin adımlarla ilerliyoruz. Bu stratejik amacımız için bütçemizin 4.2’sini ayırdık. “Yaşayarak öğrenme” stratejik amacımız tüm şehri bir öğrenme alanı olarak tasarlıyor ve geliştiriyor. Kurumsal kapasiteyi de içeren bu stratejik amacımıza 2023 yılı bütçemizden 2 milyar 54 milyon lira, yani bütçemizin neredeyse yüzde 12’sini ayırdık. Kültür ve sanat stratejik amacımızın 2023 bütçesi ise 671 milyon lira. Bunun toplam bütçeye oranı yaklaşık yüzde dört” ifadelerini kullandı.