Foça’da sezonun ilk zeytin sıkımı başladı

» Ege Gündemi » Foça’da sezonun ilk zeytin sıkımı başladı

İzmir’in Foça İlçesi’nde zeytinyağı fabrikalarında 2022 yılının erken hasat ilk zeytin sıkımı başladı. Üreticiler susuzluk nedeniyle erken hasat veriminin düşük olduğunu, sezonun bereketli geçmesi için bugünlerde mutlaka yağmur yağması gerektiğini söylediler.

Ege’nin zeytinciliğiyle de ünlü tarımsal üretim merkezlerinden Foça’da zeytin sıkımı 14 Ekim 2022 Cuma günü başladı. Aylardır kapalı olan tesislerde çarklar yeniden döndü. Zeytinler makinelerle buluştu. Sıkım makinelerinin oluklarından, koyu yeşil renkli zeytinyağları, bir yıllık emeğin, ilk erken hasat ürünleri olarak bidonlara aktı. Ölmez ağacından toplanan, otomatik makineler marifetiyle yıkanan, yaprağından ve çekirdeğinden ayrılan, kırılıp parçalanan ve sonunda sıkılarak yağa dönüşen zeytinler üreticinin susuzluk nedeniyle kırılan umutlarını bir nebze olsun yeşertirken, verimin yükselmesi için yağmur beklentisi daha da arttı.

ASİDİTE DEĞERİ LABARATUARDA ÖLÇÜLÜYOR

İlçe merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Gerenköy sapağı mevkisinde bulunan (Tariş) 880 No.lu Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Zeytinyağı Fabrikası’da ilk sıkımla sezona merhaba dedi. Fabrikanın üretim sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Hatip Altekin elde edilen zeytinyağının asidite değerini kendi laboratuarlarında ölçerek çiftçiye rapor olarak verdiklerini söyledi.

“ARITMA SULARINI ALIRSAK SORUN ÇÖZÜLECEK”

880.No.lu Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Kooperatif Başkanı Ercan Yüksektepe elde edilen yağların kalitesinden memnun olduklarını belirtirken susuzluk nedeniyle verimin düşük olduğuna dikkat çekti. Yer altı ve yer üstü sularının adeta bitme noktasına geldiğine, bazı noktalarda ağaçların kurumaya başladığına vurgu yapan Yüksektepe, “Bölgedeki arıtma tesislerinden denize bırakılan 10 binlerce metreküp suyun tarıma kazandırılması çiftçinin su derdine çare olacak. Sulamanın tek çaresi olarak belediyelerce arıtılmış suların tarıma kazandırılmasını çok önemsiyoruz. Bölgemizde 4 tane arıtma tesisi var. Bir tanesi, en büyüğü 24 saatte 20 bin metreküp kapasiteli. En küçüğü 500 metreküp. 500 metreküp dereye salındığı için tarımda kullanabiliyoruz. Çok memnun oradaki üreticilerimiz. Ötekilerini de alırsak sulama sorunumuz büyük ölçüde çözülecek” dedi.