Dikili ve Foça’da altyapı yatırımları sürecek

» Yerel Yönetimler » Dikili ve Foça’da altyapı yatırımları sürecek

İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kentte üretilen refahı adil bölüştürme ilkesi kapsamında ilçelerin ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek çözümü için harekete geçiyor. Özellikle metropol dışındaki ilçelerde muhtarlar ve bölge sakinleriyle bir araya gelen İZSU yönetimi son olarak Dikili ve Foça’da geniş katılımlı toplantılar yaparak talep ve şikayetleri dinledi.

İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erdoğan bölge halkını yatırımlar hakkında bilgilendirmek ve ilçedeki talepleri dinlemek için Dikili’de kırka yakın sitenin temsilcisiyle Bankacılar Sitesi’nde buluştu.
Dikili’de yapılması planlanan yeni atık su arıtma tesisi için 2017 yılından beri ilgili bakanlıklarla yazışmaların devam ettiğini dile getiren Genel Müdür Köseoğlu, süreçte ilerleme kaydedildiğini ve çıkacak ÇED raporuna bağlı olarak bu tesis için 2023 yılının son çeyreğinde yapım ihalesine çıkılacağını açıkladı. Köseoğlu, Karakum Mahallesi ve çevresindeki yerleşimlerin ihtiyacını karşılayacak yeni bir paket atık su arıtma tesisinin yapılması için gerekli çalışmaların da yakın zamanda başlayacağını ifade etti.

DİKİLİ’DE ALTYAPI VE DERE TEMİZLİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İZSU heyeti Bankacılar Sitesi’ndeki toplantının ardından, Dikili Uzunburun Mahallesi’nde devam eden ve tamamı İZSU ekiplerince gerçekleştirilen içme suyu şebeke yenileme çalışmalarını inceledi. Mahalleye hizmet veren 3 kilometre içme suyu hattının yenileme çalışmaları Ekim ayının ikinci yarısında tamamlanacak. Bademli Deresi’nde yaşanabilecek olası taşkınlara engel olmak amacıyla başlatılan temizlik çalışmaları da sürüyor.
Sülüklü Deresi’nde yapılacak mecra temizliği ve baca imalatları için ise yapım ihalesine çıkıldı. İhale sürecinin Kasım ayı içerisinde tamamlanması ve saha çalışmalarına başlanması planlanıyor.

FOTAŞ SİTESİ SAKİNLERİNİN TALEPLERİ ALINDI

Dikili’nin ardından Foça ilçesinde bulunan Fotaş sitesine giderek site sakinleri ile buluşan İZSU yetkilileri, 256 kat maliki bulunan sitenin temsilcileri ile bir araya geldi.  İçme suyu sağladıkları mevcut kuyunun site ihtiyacını karşılayamadığını dile getiren site sakinleri, site içindeki mevcut içme suyu şebekesinin Foça içme suyu şebekesine bağlanması talebinde bulundu. Site temsilcileri ayrıca sitede parsel içinde sondaja uygun alanlar bulunduğunu belirtti. İZSU ekipleri bu alanlarda hidroloji çalışması yaparak, sondaj sonucu elde edecekleri suyu inceleyecek. Gerek görüldüğü takdirde siteye hizmet verecek paket içme suyu arıtma tesisi yapılacak.