Tsunami ve deprem uyarısı… Büyüklüğü 7.5

» Büyük Manşet » Tsunami ve deprem uyarısı… Büyüklüğü 7.5

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yaşanabilecek bir depremin yaratabileceği tsunami dalgalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yaşanabilecek bir depremin yaratabileceği tsunami dalgalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ercan ” Marmara’da 7.5 büyüklüğündeki bir deprem en fazla 2.5 metre dalga yaratacak” dedi.

 

X (Twitter) hesabından bir dizi paylaşım yapan Prof. Dr. Ercan, şunları ifade etti.

* Türkiye’de süpürtü (tsunami) göçüntülü kırıkların olduğu Ege ile Akdeniz’de, 1 ile 3,5 m dalga yüksekliğinde, 5,5 m tırmanma yüksekliğinde, 100 ile 2500 m karaya ilerleyebilir. Süpürtü, depremden 5 ile 30 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.

 

* Marmara’da kırıklar, 1-1.5 m düşey bileşenli yanal atımlıdır. M7.5’lik bir deprem 1 ile 2.5 m dalga ile 5 m tırmanma yüksekliğinde, 50 ile 300 m karaya ilerleyen süpürtü (tsunami) üretir. Depremden 4 ile 20 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.