Soykırımın adı: Srebrenitsa

» Köşe yazarları » Soykırımın adı: Srebrenitsa

BM, ABD ve AB göz yumdu, Sırplar soykırım yaptı. Avrupa’nın göbeğinde işlenen insanlık ayıbının adı SREBRENİTSA’YI UNUTMA UNUTTURMA. Srebrenitsa soykırımı, Doğu Bosna’da Sırpların Boşnaklara uyguladığı vahşetin, soykırımın yirmi yedinci yılında bu acı günü unutmamak için her yıl anıyoruz, Sırpların Boşnaklara uyguladığı bu soykırım da bu güne kadar bulunan toplu mezar sayısı 94 olmuştur ve halen […]

BM, ABD ve AB göz yumdu, Sırplar soykırım yaptı.

Avrupa’nın göbeğinde işlenen insanlık ayıbının adı SREBRENİTSA’YI UNUTMA UNUTTURMA.

Srebrenitsa soykırımı, Doğu Bosna’da Sırpların Boşnaklara uyguladığı vahşetin, soykırımın yirmi yedinci yılında bu acı günü unutmamak için her yıl anıyoruz, Sırpların Boşnaklara uyguladığı bu soykırım da bu güne kadar bulunan toplu mezar sayısı 94 olmuştur ve halen bulunamayan çok sayıda toplu mezar olduğu bilindiği için arama çalışmaları devam etmektedir.

Bu yıl Srebrenitsa soykırımının yirmi yedinci yılı. Gelin hep birlikte geçmişe dönüp soykırımda yaşananlara göz atalım. Avrupa’nın göbeğinde yirminci yüzyılda işlenen bu soykırıma Avrupa tam manasıyla üç maymunu oynadı. Yalnız Avrupa mı? Tabi ki hayır! ABD’de de aynı şekilde seyirci kaldı.

Bosnalı Müslümanlar tıpkı Slovenler, Hırvatlar gibi bağımsızlıklarını istedi. Bu doğrultuda eski Yugoslavya’ya bağlı Bosna Hersek Cumhuriyet Meclisi 5 Ocak 1992 tarihinde uzun tartışmaların sonunda referandum kararı aldı. 29 Şubat-1 Mart 1992 tarihleri arasında yapılan referandumda Bosna Hersek bağımsızlığına kavuştu. 1 Mart 1992 tarihinde açıklanan referandum sonuçlarına göre seçime katılanların % 99,44’ü bağımsızlık için ‘Evet’’ oyu kullandı.

6 Nisan’da AB, 7 Nisan 1992 yılında ise ABD Bosna Hersek’in bağımsızlığını kabul etti. 22 Mayıs 1992 tarihinde Bosna Hersek Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğine kabul edildi.

Buraya kadar her şey normal seyrinde gidiyormuş görünüyordu. Ancak Sırplar bu bağımsızlığı kabul etmedi. Referandumdan bir gün sonra Saraybosna, Sırp ordusu tarafından abluka altına alındı.

ÜÇ BAŞLI YÖNETİM MODELİ YARATILDI

Sırplar Bosnalı Müslümanlara karşı tecavüz ve etnik soykırıma Avrupa, BM ve ABD’nin gözlerinin önünde başladı ve 1995 yılına kadar da devam etti. BM tarafından silahları ellerinden alınan Bosnalı Müslümanlar yaklaşık üç yıl acı çekti. Sürecin ardından Bosnalı Müslümanlar toparlanmaya başladı. Kısa bir süre sonra da DAYTON Hava Üssü’nde imzalanan barış antlaşmasıyla Sırpların gerçekleştirdiği etnik soykırım son buldu.

İmzalanan bu anlaşma içinden çıkılmayacak karmaşık bir durum yarattı. Savaş döneminde birbiri ile savaşan Boşnak, Sırp ve Hırvatlar, ülkenin kurucu unsurları olarak belirlendi. Ve bu durum Bosna da ‘üç başlı’ yönetimin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu anlaşmayla Bosna Hersek dünyanın en karmaşık idaresinin hüküm sürdüğü devletlerden biri oldu.

DÖNELİM SIRP KATLİAMLARINA.

Sırp Cumhuriyet Ordusu Krivaya ’95 Harekatı’ sırasında Temmuz 1995 tarihinde yaşandı ve en az sekiz bin üç yüz yetmiş iki Boşnak Müslüman öldürüldü. Harekatın talimatını veren General Ratko Mladiç komutasındaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Yeni bulunan cesetlerde 11 Temmuz Srebrenitsa anma törenlerinde defnediliyor. BM, Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etti. Yirmi dört bin olan nüfus diğer bölgelerden gelen Boşnaklarla birlikte altmış bine yükseldi.

SREBRENİTSA ‘AÇILIK VE HASTALIKLAR’ KAMPINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Bu arada BM Barış Gücü Boşnakların ellerinde bulunan az sayıdaki silahları da koruma gerekçesiyle ellerinden aldı. Hollandalı askerler bir gece, Bosna’da bulunan BM Barış Gücü komutanı Hollandalı General Thom Karremans’tan aldıkları emir sonrası Srebrenitsa’yı boşalttı. Bulundukları kamp içindeki yirmi beş bin mülteci ile birlikte Sırplara teslim edildi. Hollandalı komutan tarafından Sırplara satılan kent bir hafta boyunca katliamlara sahne oldu ve sonunda silahsız olan Srebrenitsa, Sırplara yenik düştü.

Srebrenitsa kırsalında bin kişiyi esir alan grup eli kanlı Ratko Mladiç’ın talimatıyla hepsini öldürdü ve cesetlerin tanınmaması için parçalara ayırdı. Bu insanlık ayıbı nerede işleniyor?    Her fırsatta insan haklarına vurgu yapan Avrupalı’ların gözleri önünde. Bu soykırımla ilgili, Boşnakların güvenliğini sağlamakla görevli Hollandalı bir asker şöyle demiş; “Ölmek istiyordum, masum insanları koruma sözü verdiğimiz halde bize sığınan insanları koruyamadığımız için kendimi affetmiyorum”

ÇETNİK SELAMI İÇİN PARMAKLAR KESİLDİ

Sırplar tarafından yapılan katliamlarda genç, yaşlı, kadın, erkek demeksizin binlerce masum ve silahsız Boşnak’ı katledildi. Yine eli kanlı vahşi Sırplar Boşnak kadınlara, kızlara ve çocuklara tecavüz etti. Sırp Çetnikler serçe ve yüzük parmağını kapatıp diğer üç parmağı açık tutarak verdikleri selamın benzeri yaptırmak için de acımasız davrandılar. Boşnakların serçe ve yüzük parmaklarını kestiler, amaçları ise ellerini havaya kaldırdıklarında Çetnik selamı verdirebilmek!

LAHEY ADALET DİVANI KATLİAMI SOYKIRIM OLARAK KABUL ETTİ

Bu soykırım suçunu Sırbistan Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri birlikte işlemiştir diyebiliriz. Srebrenitsa soykırımından sorumlu olan bazı Sırplar; Radko Mladiç, Momcilo Krajisnik, Biljana Plavsiç, Zdravko Tolimir.

HIRVATLARDA BOŞ DURMUYORDU

Batı’nın gözleri önünde, Bosna Hersek’te büyük bir insanlık trajedisi yaşandı. 16 Nisan 1993’te Hırvat Savunma Güçleri (HOV), Ahmiçi köyünde camiye sığınan 3 aylık bebek Seyo’nun da aralarında bulunduğu 32’si kadın, 11’i çocuk, 116 sivili yakarak ve kurşunlayarak katletti.

Srebrenitsa’yı Unutma Unutturma.

Bir sonraki yazımda Srebrenitsa da yaşayan Boşnaklar için ‘Mavi Kelebekler’ neyi ifade ediyor unu anlatmaya çalışacağım.

Sağlıcakla kalın.