Mehmet Ali Çelebi’ye güven duymamıştı… Tacettin Bayır, 2018’deki öngörüsünde haklı çıktı!

» Köşe yazarları » Mehmet Ali Çelebi’ye güven duymamıştı… Tacettin Bayır, 2018’deki öngörüsünde haklı çıktı!

Bugünlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ı yürekten alkışlıyorum. Kendisiyle samimiyetim yok, yolda görse tanır diye düşünüyorum ancak adımı sanımı bilmez herhalde. Tacettin Bayır’la, CHP den İzmir Milletvekili seçilen Mehmet Ali Çelebi hakkında başımdan geçen bir anımı anlatmak istiyorum. Mart 2019 yerel seçimlerinden birkaç ay önce, belediye başkan adaylarının daha belirlenmediği dönemdi. Aday […]

Bugünlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ı yürekten alkışlıyorum.

Kendisiyle samimiyetim yok, yolda görse tanır diye düşünüyorum ancak adımı sanımı bilmez herhalde.

Tacettin Bayır’la, CHP den İzmir Milletvekili seçilen Mehmet Ali Çelebi hakkında başımdan geçen bir anımı anlatmak istiyorum.

Mart 2019 yerel seçimlerinden birkaç ay önce, belediye başkan adaylarının daha belirlenmediği dönemdi. Aday adayları da parti merkezinde ya da parlamentoda, kentlerinin; milletvekillerine, parti meclisi üyelerine, CHP Merkez Karar Yürütme Kurulu’na, “Yüksek Disiplin Kurulu”na kendilerini tanıyor ve projelerini anlatıyorlardı.

Ben de CHP’den Buca Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Suat Nezir’in isteği üzerine Ankara’ya Suat Nezir, Hasan Sağlam ve Muhittin Çimen ile birlikte Suat Nezir’in arabasıyla Ankara’ya gittik ve yaklaşık bir hafta kaldık.

Suat Nezir’in o güne kadar bütün haberlerini ben yazıp servis ettiğim için basın danışmanı olarak beni ve diğer iki arkadaşla beraber toplam dört kişi Ankara çıkartması yaptık.

Suat Nezir, hem kendini, hem projelerini; neden CHP Buca Belediye Başkanı olarak atanması gerektiğini tek tek İzmir vekillerine, PM, MYK ve YDK üyelerine anlatıyordu.

Sıra İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’a geldi, Tacettin Bayır’a kendisini ve Projelerini anlattı, vekilimiz, Suat Nezir’i tanıyor biliyor, o da bir şeyler söyledi.

Suat Nezir, Tacettin Bayır’a aynı kattaki, odaları karşılıklı olan “CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin odasına gidelim ve kendimizi ona da anlatalım” dedi.

Tacettin Bayır, “bana sorarsanız gerek yok! Ben kendisine baştan beri güvenmiyor ve inanmıyorum o’na karşı temkinliyim” dedi. Ben de şaşırdım ve o ana kadar hiçbir görüşmede, hiçbir lafa karışmadım. Çünkü ben görüşmeleri haber yapmak ve basına servis etmek için oradaydım. Fakat o anda, vekilimize “neden,” diye sorduğumda: “Altıncı his diyelim! Ben bazen insanlara temkinli yaklaşıyorum umarım ben yanılırım” dedi.

O zamanlar CHP İzmir Milletvekili deneyimli siyaset adamı Tacettin Bayır, temkinli yaklaşmış demek ki. Anlam verememiştim! Ama şimdi daha net bir biçimde ne demek istediğini anlamış oluyorum. Çelebi, o dönemler CHP İzmir Milletvekili olarak parlamentoda bir koltuğu işgal ediyordu.

Çelebi’ye sesleniyorum: CHP’den İzmir Milletvekili seçildin. Muharrem İnce’nin kurduğu ‘Memleket Partisi’ kurucuları arasında yer aldın. Şimdi AKP’ye geçeceğin konuşuluyor. Sözde Atatürkçü Mehmet Ali Çelebi, yürekli ol ve İzmir milletvekilliğinden istifa et. Sen milletvekilliği unvanını bağımsız olarak almadın, sevmediğin içine sindiremediği CHP’li İzmirlilerin oyuyla o koltuğa oturdun.

Tacettin Bayır vekilimin, Mehmet Ali Çelebi hakkında ki düşüncelerinin bu günlerde gerçekleşiyor olması nedeniyle yürekten kutluyorum.

Tacettin Bayır, 2018 sonlarında bugünleri görmüş ve Mehmet Ali Çelebi’nin notunu vermiş. Uyarılarda bulunmuş, öyle görünüyor ki üst yönetime sözünü dinletememiş. Bugün haklılığı ortaya çıktı; beklemedeyiz!

Sağlıcakla Kalın