CHP Rumeli Balkan camiasını sildi mi?

» Köşe yazarları » CHP Rumeli Balkan camiasını sildi mi?

Gazeteci Doğan Prepol, yazdı.

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nde son yıllarda Rumeli Balkan camiasının hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum!

Benim düşüncem böyle; ancak biraz sizlerde son günlerdeki gelişmeleri izliyor ve gözlemliyorsanız ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.

Ben bu düşüncemi 2019 yerel seçimleri öncesi, İzmir’den aklımda yanlış kalmadıysa iki otobüs dolusu Rumeli Balkan Camiası dernek başkanları ve yöneticileriyle birlikte Ankara’ya dönemin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret gitmiştik. Bende birçok Rumeli Balkan Camiası derneğinin basın danışmanı olarak ziyareti haberleştirmiştim.

Ziyarete giderken Kılıçdaroğlu’na üç sayfalık mektup vermiştim.

Mektupta son zamanlarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin Rumeli Balkan camiasına sırtını döndüğünü elimden geldiğince dilim döndüğünce rakamlarla anlatmaya çalışmıştım.

Sonuç tabi ki değişmedi.

Şimdi bakıyorum yeni Genel Başkan Özgür Özel’e de aynı soruyu sormak zorunda hissediyorum kendimi; çünkü Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler için, Karşıyaka, Çiğli, Buca, Gaziemir, Bornova, Konak, Foça Vs. bu ilçelerde Rumeli Balkan Camiası tarafından bilinen arkadaşlar belediye başkanlığına aday adayı oldular.

Benim ve Rumeli Balkan camiasını tanıdığı bildiği bir tek Görkem Duman kardeşimi Buca’ya Belediye Başkan Adayı olarak atadılar ve camiada hayal kırıklığı yarattı Özgür Özel.

Şimdi konuşulan şu belediye meclis üyeliklerine de seçilecek yerlere yeterli sayıda Rumeli Balkan camiasının tanıdığı bildiği kişilere yer verilecek mi?

Yukarıda saydığım ilçelerde muhakkak CHP yönetimine isim konusunda yardımcı olacak camia içinde bilinen kişilerden görüş almalarını bekliyorlar.  Büyükşehir sıralamasına ve İlçe meclis üyesi olabilecek sırada yer vermeleri gerektiği konuşuluyor.

Ya da belediye başkan atamalarında olduğu gibi meclis üyeliklerinde de çok az sayıda göstermelik birkaç kişi yazacaklar.

Rumeli Balkan camiasına Cumhuriyet Halk Partisi’nde hak ettiği değerin verilmediği düşüncesi hızla yayılmaya başladı.

Bu yazıyı yazmamı birçok dernek başkanı ve yöneticileri federasyon üyeleri istedi. İstanbul’da bulunan dernekler de aynı görüşü dile getirdiler, onlarda bu konuda sürekli genel merkez yöneticileri ile konuştuklarını söylüyorlar.

Yıllardır mücadele eden Rumeli Balkan Camiasına, Cumhuriyet Halk Partisi sırtını dönüp dönmediğini bu seçimler göstereceği konuşuluyor.

Sağlıcakla Kalın