Yenilenen Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde oyuncak bebek sergisi

» Ege Gündemi » Yenilenen Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde oyuncak bebek sergisi

Konak Belediyesi’nin restorasyon, bakım ve onarım çalışmalarıyla yenilediği Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, yeni yüzüyle sanatseverleri ağırlamaya başladı. Müze yeni dönemini Tasarımcı Cenk Mommarje’ın oyuncak bebek koleksiyonu sergisiyle açtı.

Konak Belediyesi’nin yeniden tasarladığı Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde yeni dönem, tasarımcı Cenk Mommarje’in oyuncak bebek koleksiyonu sergisiyle başladı. Müzenin yeni tasarımıyla hizmete alındığı ve sergisinin açıldığı törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte, 2004 yılında müzeyi kuran Seramik Sanatçısı Ümran Baradan’ın kızı Yasemin Baradan Dündar, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, ilçe yöneticileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, aralarında kadın derneklerinin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ile sanatseverler katıldı.

 

BUTİK MÜZELER YENİLENİYOR

Törendeki konuşmasına Cumhuriyet Haftası’nın Konak’ta çeşitli etkinliklerle kutlandığını hatırlatarak başlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından kente kazandırıldığını hatırlattı. Müzenin önemine dikkat çeken Batur, “Müzemiz çağdaş kadınlarımızın, Cumhuriyet kadınlarımızın çok önemli bir temsilcisi, Seramik Sanatçısı merhum Ümran Baradan’ın kente bağışladığı, onun organizasyonuyla yapılan bir müze. Kendisini rahmetle anıyoruz. Müzemiz onun gibi çağdaş kadınların ülkemize neler kattığının en güzel örneklerinden biri” diye konuştu. Konak Belediyesi’nin aralarında Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin de bulunduğu beş butik müzenin bakım onarım çalışmalarıyla yenilediğine dikkat çeken Batur, “Tüm müzelerimizde işin uzmanlarıyla birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeni bir müzeye de başlıyoruz. Kemer Tren İstasyonu’nun hemen arka tarafında bulunan hangar binasını Devlet Demiryolları’ndan tahsisli olarak aldık. Mimar bir belediye başkanı olarak Mimarlar Odamız ve Serbest Mimarlar Derneği’yle birlikte o mekânı da bir mimarlık müzesi haline getiriyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte kentin sanatına, kültürüne katkı sunacak çalışmaları birlikte omuz omuza gerçekleştiriyoruz” dedi.

MOMMARJE: DELİ CESARETİYLE BUNA KALKIŞTIM

Tasarımcı Cenk Mommarje da kendisi için yarattığı dünyayı müzenin ziyaretçilerine açtığını ifade ederek, “Çok uzun bir süre sevgiyle koruduğum benim kızlar ve oğlanlar görücüye çıkıyor. Konak Belediye Başkanı’na ve ekibine müteşekkirim. Türkiye’de bir ilki başarıyoruz. Ben de deli cesaretiyle buna kalkıştım. Kendim için yarattığım küçük, mutlu dünyayı şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hayat yeterince zor ve hepimizi zorluyor. Kendim için açtığım küçük pencereyi belki birileri için de açabilirim ya da birileri için de umut olabilirim. Buna vesile olduğunuz için tekrar gönülden teşekkür ederim. Çok sabırla biriktirdiğim, hazırladığım işleri keyifle gezmenizi umuyorum. Güzel anılarla ayrılmanızı diliyorum” diye konuştu.