Türkiye – Hollanda iş birliğiyle ağaçlar toprakla buluştu

» Çevre » Türkiye – Hollanda iş birliğiyle ağaçlar toprakla buluştu

Hollanda Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Yeşeren Nesiller” projesi kapsamında 10 bin ağaç, Marmaris’in yanan alanlarında toprakla buluşacak.

Son iki yıldır yaşanan yangınlar sonucu yeşil alanlarının bir bölümünü kaybeden Marmaris’te, Hollanda Büyükelçiliği, Corendon Vakfı ve Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle Yeşeren Nesiller Projesi hayata geçirilecek. Bu kapsamda 10 bin ağaç dikilecek. İlk etapta 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde ilk 100 fidan toprakla buluştu.

Proje için Marmaris’e gelen Hollanda Büyükelçisi Joep Wijnands ve Kültür Ataşesi David Naves Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a da bir ziyarette bulundu. Hollandalı yetkilileri Hollanda’nın Marmaris Fahri Konsolosu Murat Azgun da eşlik etti.

Geçtiğimiz yıl başlayan proje kapsamında dönemin Hollanda Büyükelçisi, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Günnücek Parkı yetkilileri, Marmarisli çocuklarla bir araya gelmiş ve simgesel öneme sahip 10 ağaç dikilmişti. Bugün de Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği iş birliği ile İçmeler bölgesine 100 fidan dikildi.

Fidan dikim törenine Hollanda Büyükelçisi Joep Wijnands, Kültür Ataşesi David Naves ve Belediye Başkan Yardımcısı Ali Zağlı katıldı. Öğrencilerin kendi elleriyle fidan diktiği törende Belediye Başkan Yardımcısı Ali Zağlı da Belediye Başkanı Mehmet Oktay adına hazırlanan fidanı dikti. Proje sonunda bir ‘Hollanda Ormanı’ oluşturulması planlanıyor.