TUNÇ SOYER’E Mİ İZMİR’E Mİ KOMPLO KURULMAK İSTENİYOR

» Köşe yazarları » TUNÇ SOYER’E Mİ İZMİR’E Mİ KOMPLO KURULMAK İSTENİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 16. ULUSLARARASI BALKANLILAR HALK DANSLARI VE KÜLTÜR FESTİVALİ düzenlen bu festivale Balkanlardan birçok ülke davet ediliyor dört beş gün boyunca bu ülkeler İzmir’in değişik ilçelerinde gösteriler düzenliyor ve İzmir halkından da büyük teveccüh görüyor. İzmir’de çok sayıda Rumeli Balkan göçmeni yaşıyor belki İzmir nüfusunun yüzde 55’den fazla. […]

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 16. ULUSLARARASI BALKANLILAR HALK DANSLARI VE KÜLTÜR FESTİVALİ düzenlen bu festivale Balkanlardan birçok ülke davet ediliyor dört beş gün boyunca bu ülkeler İzmir’in değişik ilçelerinde gösteriler düzenliyor ve İzmir halkından da büyük teveccüh görüyor. İzmir’de çok sayıda Rumeli Balkan göçmeni yaşıyor belki İzmir nüfusunun yüzde 55’den fazla. Festival bu yıl 23-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Dediğim gibi bu festival İzmir’de yıllardır yapılıyor.

Bu yıl festivale katılan ülkeler;

Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Romanya, Sırbistan, Türkiye ve Yunanistan olmak üzer on ülke katıldı.

Fakat bu yıl ki festivale damga vuran olay şu oldu.

Cumhuriyet meydanında on bir ülke yerini aldı bir ülke eksikti o da Yunanistan’dı. Cumhuriyet meydanından fuara kadar gerçekleşen kortej yürüyüşünde de yer almadı Yunanistan ekibi. Kortej yürüyüşünün bittiği Fuarda ki alana Yunanistan ekibi çok sonra korumalar eşliğinde geldi kısa süre sonra ekipler alandan dağıldı.

Herkes birbirine soruyordu afişlerde Yunanistan’ın da adı geçiyor onlar alanda neden yok diye. Orada birçok kişi kendince gerekçeleri sıralıyor.

Balkan ülkelerinden gelen diğer kafilelerinin de dikkatini çekmiş olacak ki onlarda bir birine Yunanistan kafilesinin alanda neden olmadığını soruyorlarmış.

Ancak büyük bölümü Mora katliamını protesto etmek için 1.Kordon’da bulunan Yunanistan Konsolosluğuna siyah çelenk koyacaklarmış ve burada Yunanistan dan gelen kafileye saldırı olabilir onun içinde belediye alana getirmedi her halde diye konuşuyorlar. Alanda çok sayıda resmi ve sivil polisin olması belki insanların böyle düşünmesine sebep oldu.

Alanda şunu da söylüyorlardı, Mora katliamının bu yıl 200’üncü yılıymış. Mesela geçen yıl ve ondan önceki yıllar Balkan Festivali’nin açılış saatine yakın Yunanistan konsolosluğuna siyah çelenk konulduğunu hiç hatırlamıyoruz bu yıl bu nereden çıktı anılması çok doğru fakat zamanlaması manidar acaba Tunç Soyer’in 9 Eylül günü yaptığı konuşma ya karşımı ilk defa Yunanistan Konsolosluğuna siyah çelenk koydular ki, Yunanistan dan gelen kafile tedirgin olsun diye mi. Yoksa Tunç Soyer’i zor durumda bırakmak için mi?.

200 yıl önce Yunanistan’ın Mora’da yaşayan Türkleri katletmesini protesto etmek için 200 yıl neden bekliyorlar. Keşke geçen yıl ve ondan önceki yıllar da da Yunanistan Konsolosluğuna Siyah çelenk koysalardı da geçmiş yıllarda akıllara gelmeyen protesto bu yıl 16.ncısı düzenlene Balkan festivali açılış saatine yakın böyle bir protesto akıllarda haklı olarak soru işareti bıraktı.

1.Kordonda ki Yunanistan Konsolosluğuna Siyah çelenk koymaya gidilmesini kimler düzenledi kimler gitti bilemem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ve Balkan dernekleri çok dikkat etmeli bu kişiler yarın başka bir etkinlikte başka bir protesto gerçekleştirebilirler. Bu bir kumpas olabilir komplo olabilir bilemem ben Cumhuriyet meydanında konuşulanları aktarmaya çalıştım.

 

Sağlıcakla Kalın