SİGORTA YAPTIRANLAR DİKKAT!

» Köşe yazarları » SİGORTA YAPTIRANLAR DİKKAT!

Sigorta şirketleri 1 Eylül’den itibaren basılı sigorta poliçesi vermeyi bıraktı. Büyük olasılıkla tasarruf diyecekler, ormanları korumak için, zamandan kazanacağız diyecekler.   Bu uygulamaya destek veren bazı kişiler de “çok doğru yapıyorsunuz ne çevreci ve ekonomik düşünce,” diyecekler yazacaklar çizecekler.   Sigorta şirketleri müşteriye poliçe verme zorunluluğu yasa ile belirlenmiş. Bakınız yasa ne diyor:   “Sigorta […]

Sigorta şirketleri 1 Eylül’den itibaren basılı sigorta poliçesi vermeyi bıraktı. Büyük olasılıkla tasarruf diyecekler, ormanları korumak için, zamandan kazanacağız diyecekler.

 

Bu uygulamaya destek veren bazı kişiler de “çok doğru yapıyorsunuz ne çevreci ve ekonomik düşünce,” diyecekler yazacaklar çizecekler.

 

Sigorta şirketleri müşteriye poliçe verme zorunluluğu yasa ile belirlenmiş.

Bakınız yasa ne diyor:

 

“Sigorta Poliçesi Verme Yükümlülüğü

Sigorta sözleşmesinin yapılmasından sonra sigorta şirketinin ilk yükümlülüğü, sigorta poliçesi Vermektir 42. Buna göre, sigortacı, sözleşme doğrudan kendisi veya acentesi tarafından yapılmışsa, sözleşme tarihinden itibaren 24 saat içinde, diğer hâllerde 15 gün içinde yetkililerce imzalanmış bir poliçeyi düzenleyerek sigorta ettirene vermek zorundadır (TTK.m. 1424/1). Sigorta poliçesi düzenlenirken TTK.m. 1425’te öngörülen hususlara uyulması ve poliçenin sigortacı tarafından imzalanması gereklidir. Sigortacı, bu yükümünü yerine getirmediği takdirde sigorta ettirenin uğradığı zararları tazminat etmek zorunda kalır (TTK.m. 1424/1)”

 

Yukarıda yazdığım bu kanun ortada varken sigorta şirketleri Türkiye’yi muz cumhuriyeti zannediyor galiba.

 

Gelelim müşteriye poliçe vermemekle oluşabilecek sorunlara:

 

Otomobili olan kaç kişinin elinde akıllı telefonu, mail adresi veya sosyal medyası var?

 

Kırsalda çiftçiler traktörlerini sigorta yaptırıyor onlar a akıllı telefon mu var ki? E-Devlet’e girsin

Ya da evinde yazıcı mı var? Çıktı alsın.

 

Bu uygulama sigortalı vatandaşlar için büyük sorunlar getirecektir.

Acente ile sigortalı arasında sorunlar çıkmaya başladı bile.

 

Sigorta şirketleri ne çevreyi düşünüyor ne de buna benzer doğa konularını, sigorta şirketleri bir tek ceplerini düşünüyor.

 

Ben uzun yıllar sigortacılık yaptım. Konulara hakim birisi olarak yazıyorum.

Mesela sigortalının elinde poliçesi yok ve kazaya karıştı kaza tutanakları tutuluyor ve tutanağa tramer no yazılması gerekiyor elinde poliçesi olmayan vatandaş bu tramer numarasını nereden yazacak.

 

Sakın akıllı telefonundan mali veya sosyal medya yolu ile atılan poliçesinden baksın ya da E-Devlet’e girip baksın demeyin sizin söylediğin konular Avrupa’da olabilir ancak ülkemizde maalesef söylediğiniz gibi olmuyor.

Ben buradan sigorta şirketlerine Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymaya davet ediyorum.

 

Devletin de bu konuda hemen devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum yoksa çok sayıda mağdur vatandaş ortaya çıkacak.

Hasarlarını bile alamayacak çok sayıda vatandaş ortaya çıkacak.

 

Sigorta şirketleri madem bu kadar çok çevreci o zaman kaza yapan sigortalılar tutanağa ad soyad, T.C ve plaka yazsınlar. Tramer nosunu ve diğer bilgileri yazmasınlar.

 

Sigorta şirketleri bu yazdığım konuları çok iyi biliyor. Türkiye gerçeğini onlar da biliyorlar. Sigorta şirketlerinin bu uygulamasını savunanlar da büyük ihtimalle sigorta şirketleriyle araları iyi olanlardır menfaatleri olanlardır.

Türkiye Cumhuriyeti,  devletini, Türk vatandaşlarının mağdur edilmesine zemin hazırlayacak ve kanunlara aykırı bu uygulamayı derhal durdurmalı.

 

Sağlıcakla kalın.