Serdar Aksoy: Menemen benim vatanım ve vatanımız satılıyor

» Ege Gündemi » Serdar Aksoy: Menemen benim vatanım ve vatanımız satılıyor

AK Partili Aydın Pehlivan’ın başkanvekilliği koltuğunda oturduğu İzmir’in Menemen Belediyesi’nde, yaklaşık 164 futbol sahası büyüklüğündeki 1 milyon 170 bin 424 metrekarelik, ticaret ve konut imarlı 146 arsasını toplam 3 milyar 832 milyon 900 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarılmasına tepki gösteren Menemen Belediye eski Başkanı Serdar Aksoy, “Buradaki satışın altında ‘bunların tamamını satalım bir daha biz buraya gelemeyiz’ şeklinde bir rantçı mantık yatıyor” dedi.

EGE SAATİ / ECE AZAK

Menemen Belediyesi Başkanlığı görevi başındayken 2020’nin Kasım ayında “zimmet ve irtikap” iddiaları ile tutuklanan ve İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile görevinden uzaklaştırılan Serdar Aksoy, yerine geçici olarak atanan AK Partili Aydın Pehlivan’ın Menemen’in kaynaklarını satışa çıkarmasına tepki gösterdi.

Ege Saati mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan Aksoy şu sözleri kaydetti:

“RANTÇI VE TALANCI BİR MANTIK”

“Biz aslında bu satışın altında ne yattığını çok net bir şekilde artık gördük. Aylardan beri bunu anlatıyorum. Menemen’deki operasyonun temel gerekçesi aslında buydu. Menemen’deki operasyonun temel gerekçesi Seyrek’teki 1300 m2’lik alanın tamamının tek kalemde satılmasıydı ve bugün satılıyor. Bunu satan kim? Bunu satan geçici bir yönetim. Bunu satan tombaladan çıkmış bir şahıs ve onun çevresindeki insanlar. Siz millet iradesi ile gelmediniz buraya; sizler tombala ile geldiniz. Geçici bir yönetimsiniz ve haksız bir şekilde gasp edilmiş olan bir makamı işgal ediyorsunuz. Dolayısıyla buradaki satışın temel gerekçesi de ‘bunların tamamını satalım bir daha biz buraya gelemeyiz’ şeklinde bir rantçı mantık yatıyor. Rantçı ve talancı bir mantık yatıyor.”

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ SATILIYOR”

“Bu, bizim Menemen’imizin çocuklarının geleceğidir” diyen Aksoy, “Çocuklarımızın geleceği satılıyor ve bir iki tane yerden bahsetmiyoruz. 1 milyon 300 bin m2’lik bir araziden bahsediyoruz. Ve söyledikleri temel şey şu; Menemen Belediyesi’nin borcu var. Borcu olmayan belediye mi var. Birincisi her belediyenin borcu var. İkincisi, madem borcumuz var Sibelcan’ı niye getiriyorsunuz? Yüksek paralarla o sanatçıları getirip bu şatafatı niye yaşatıyorsunuz?” diye konuştu.

“ARSALARI ALANDAN DA SATANDAN DA HESAP SORACAĞIM”

“Bu vatan toprağıdır. Vatan toprakları satılıyor. Yangından mal kaçırır gibi satılıyor. Burada da bir irade koymak gerek” diye tepki gösteren Aksoy, “Ben Menemen’in seçilmiş belediye başkanıyım. Benim aldığım hiçbir ceza olmamasına rağmen ve hiçbir ceza almayacak olmama rağmen halen daha makama geçişim engelleniyor. Şunu söylüyorum; ben illaki o makama geçeceğim ve bu arsaları alandan da atandan da hesap soracağım. Çünkü bu bizim geleceğimiz. Menemen’imizin geleceğidir. Ve her yerde söylediğim bir söz vardır. Menemen benim vatanımdır ve vatanımız satılıyor bizim” ifadelerini kullandı.

“İRADE ORTAYA KOYMAYA DAVET EDİYORUM”

Aksoy, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Benim tek istediğim; Menemenlinin ses çıkarması, belediye meclis üyelerinin tepki koyması. Sadece basın açıklaması ile değil; partilerin, STK temsilcilerinin, STK yöneticilerinin, muhtarların ama görüyoruz ki hiç kimse sesini çıkarmıyor. Niye? İşte bunun altında da korku imparatorluğu yatıyor. İkincisi de o ranttan bir şeyler alabilmek. Maalesef bu böyle. İşte Türkiye’nin geldiği nokta budur. Bu ranttan pay almak isteyenler sesini çıkarmıyor. Ben de ses çıkarmaya davet ediyorum. İrade ortaya koymaya davet ediyorum. Ben irademi ortaya koyuyorum ve diyorum ki ben geldiğim vakit alandan da satandan da hesabını soracağım.”