Saldırıya uğrayan doktor Gürel: Biz de bu ülkenin insanlarıyız

» Ege Gündemi » Saldırıya uğrayan doktor Gürel: Biz de bu ülkenin insanlarıyız

3 kişinin sopalı saldırısına uğrayan İzmir Torbalı’da görevli aile hekimi Ekin Hürel Günay, yaşadığı saldırıyı Ege Saati mikrofonlarına anlattı. “Bu canice bir şiddetti” diyen Günay Türk halkına seslenerek, “Biz sağlık çalışanları da bu ülkenin insanlarıyız. Lütfen bizi sevin. Biz sizi çok seviyoruz. Bu şiddeti birlikte durduralım” dedi.

Haber: Onur Ulutaş

 

Cuma günü İzmir Torbalı’da görevli aile hekimi Ekin Hürel Günay’ın 3 kişinin saldırısına uğraması tepkilere neden oldu. Aralarında İzmir Tabip Odası, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası ve Genel Sağlık-iş Sendikası gibi meslek örgütlerinin bulunduğu İzmir Sağlık Platformu ortak basın açıklaması düzenledi.

İzmir Sağlık Platformu’nu oluşturan 11 meslek örgütü temsilcisinin katıldığı basın açıklaması Konak’ta İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde düzenlendi. Açıklama öncesi konuşan Birlik ve Dayanışma Sendikası temsilcisi Dr. Nuri Seha Yüksel “Biz yaşamak istiyoruz. Bu tabimiz insani, çözümü ise siyasidir” derken, platform adına açıklamayı okuyan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak ise “Yaşanan son olay etkili bir sağlıkta şiddet yasası ihtiyacını bir kez daha ortaya koymuştur. Sağlık kurumlarında güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istiyoruz. Bir şiddete daha tahammülümüz yok. İflas etmiş ve çökmüş bir sağlık sisteminin faturasını hekimler ve sağlık çalışanları olarak biz ödemek istemiyoruz” dedi.

 

İzmir Sağlık Platformu’nun basın açıklamasına, tedavisi evinde devam eden, şiddete uğrayan aile hekimi Ekin Hürel Günay da katıldı. Basın açıklaması sonrası yaşanan saldırıyı Ege Saati mikrofonlarına anlatan Günay şunları söyledi:

“Daha önce de beyaz kod verdiğim olmuştu ancak böyle bir şiddetle karşılaşmamıştım. Bu canice bir şiddetti. Biz sağlık çalışanları başka bir ülkeden gelmedik. Bu ülkenin insanlarıyız. Sizin torunlarınız yeğenleriniz, erkek ve kız kardeşleriniziz. Bayramlarda ellerinizi öpen kişileriz. Lütfen bizi sevin biz sizi çok seviyoruz. Lütfen bu şiddeti durduralım.”

SALDIRGANLAR ADINA ÖZÜR DİLEDİ

Bu sırada Ekin Hürel Günay’ın yanına gelen ev hanımı Sevim Akyurt isimli bir vatandaş ise saldırganlar adına yaralı doktordan özür diledi. 66 yaşındaki Akyurt “İki tane engelli çocuğum var. 45 yıldır doktorlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştığına şahidim. Hepsinden Allah razı olsun. Ben bu şiddeti uygulayan kişileri kınıyorum. Onları lanetliyorum. Şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz. Onlar adına tüm doktorlarımızdan özür diliyorum” diye konuştu.