Özkan Yalım kimdir

» Biyografi » Özkan Yalım kimdir

Özkan Yalım, 29 Aralık 1969 tarihinde Uşak Eşme’ye bağlı Köylüoğlu köyünde Dursun ve Birgül çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

1985 yılında Eşme Lisesini tamamladıktan sonra, 1990 yılında turist olarak gittiği Belçika’da temizlik işçiliği şoförlüğüne başlamıştır.

Belçika’da 2 araç ile başlattığı nakliye işini kısa sürede geliştirmiş ve Tır filosu haline getirmeyi başarmıştır.

2007 yılında Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte, bölgede nakliye dalındaki eksikliği doldurmak adına girişimlerde bulunarak Bulgaristan’da yeni bir şirket daha kurmuştur.

2008 yılında Uşak’ın Sivaslı ilçesine yatırım yapmaya başlamış; ilk olarak akaryakıt istasyonu açmıştır. Daha sonra çalışmalarına nakliye, turizm ve iş makinesi sektörlerindeki faaliyetleriyle devam etmiştir.

Ticari hayatındaki başarısının yanı sıra siyasette de aktif şekilde rol alan Özkan Yalım, 25, 26 ve 27. dönem Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekilliği yapmıştır.

26. Dönemde Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyeliği, Avrupa Karma Parlamento Komisyon Başkan Yardımcılığı ve Başkan Vekilliği, Türk Grubu ve Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Evli ve üç çocuk babası olan Özkan Yalım; çok iyi düzeyde Fransızca ve Bulgarca bilmektedir.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Uşak Belediye Başkanı seçilmiştir.