“Öfkemiz bitmeyecek” diyen CHP’li Yücel’den istifa çağrısı

» Ege Gündemi » “Öfkemiz bitmeyecek” diyen CHP’li Yücel’den istifa çağrısı

6 yaşında evlendirilen ve yıllarca tecavüze uğradığını belirterek mahkemeye başvuran kızın yaşadıkları, gündemin en önemli maddesi olurken Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yükselen tepkiler de çığ gibi büyüyor. Konu ile ilgili CHP İzmir İl Başkanlığı da bir basın açıklaması düzenledi. İl Başkanı Deniz Yücel, iktidarın konuyu iki yıl boyunca örtbas ettiğini savunarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın görevden derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Onur Ulutaş – Ege Saati

6 yaşındayken 29 yaşında bir cemaat üyesiyle evlendirilen ve yıllarca tecavüze uğradığı iddiasıyla dava açan H.K.G.’nin durumu hemen her kesimin tepkisini çekmeye devam ediyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında evlendirilen ve tecavüze uğrayan kızı için dün TBMM’den Adalet Bakanlığı’na yürümüştü. CHP’nin il başkanlıkları da konuya ilişkin tepkilerini düzenledikleri basın açıklamalarıyla duyuruyor. Bu kapsamda İzmir İl Başkanlığı’nda bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya ilçe başkanları ile kadın ve gençlik kolları üyeleri katıldı.

 

 

BUNUN ADI SAPKINLIK

Yücel açıklamasında 6 yaşındaki bir çocuğun, anne ve babasının rızasıyla, yıllarca tecavüze uğramasını sapkınlık olarak değerlendirdi. İktidar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na yüklenen Yücel, konunun iki yıldır bilinmesine rağmen suçluları cezalandırmak için harekete geçmeyen kurumların cemaatleri koruyup kolladığını savundu.

Yücel açıklamasında “Aileden sorumlu, sorumsuz bakanın ‘Çocuk istismarı siyasetin konusu değildir. Bunlar son derece insani ve her zeminde, her toplumda karşılaşılabilecek meselelerdir’ demesine ne diyeceğiz? 6 yaşındaki yavrunun hakkını, hukukunu, hayatını, çocukluğunu, bedenini ve geleceğini korumadığınıza göre, Kimi, kimleri korudunuz?” diye sordu.

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanı Derya Yanık’ı acilen istifaya çağıran Deniz Yücel açıklamasında şunları kaydetti:

“Aile bakanının, o tarikatın kapısını kırıp orada benzer durumda olan bütün çocuklarımızı devlet korumasına almaması, kolluk kuvvetlerinin ve Savcılığın, din ve tarikat kisvesi altında çocuklarımızın mal gibi alınıp satılmasına karşı, şimdiye kadar çoktan operasyon yapıp olayın tüm sorumlularını yargı önüne çıkarmamaları ne adalete ne de insaniyete sığar.

Siz, kirli ve çarpık çıkar ilişkilerinizle, dinimizi sapkınlıklarına kalkan olarak kullananları korumaya, kollamaya devam mı edeceksiniz?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının o koltuğu, o makamı bu saatten sonra; 1 gün gün bile işgal etmesi, Türk milletine hakarettir. Anne Babalara hakarettir. Çocuklarımıza ve Türk toplumuna hakarettir.

Siyasetçiler, hükümet edenler konuya dahil olmaz, gündemde tutmaz, adalet istemezse, konu yıllardır olduğu gibi yine sümen altı yapılabilir. Çocukları korumak, onları yetiştirmek, eğitmek en başta siyasetin konusudur. Konuyu gündemden düşürme çabasında olan malum bakan başarılı olamayacaktır.”