Ocak Ayı Ölüm Ayı – Ocak Ayında Ölen Ünlü Türkler

» Köşe yazarları » Ocak Ayı Ölüm Ayı – Ocak Ayında Ölen Ünlü Türkler

Gazeteci yazar Doğan prepol yazdı.

Bu yıl Ocak ay da yaptı yapacağını 4 Ocak 2024’te Ayla Algan hayata gözlerini yumdu.

24 Ocak 2022 de bir dönem Şişli Belediye Başkanlığı’nı başarıyla yürüten, Türk Sineması’nın sevilen ismi Fatma Girik’i kopardı aldı yüreğimizden.

 

Her yıl Ocak ayında birbiri ardına yaşanan ölümler nedeniyle akıllara `Ocak ayının ölüm ayı mı?` sorusu gelmiyor değil! Ocak ayı ölümleri neredeyse ritüel haline geldi.

Ocak ayında meydana gelen ölümlerin kimisi haince meydana geldi. Mesela Uğur Mumcu, Ali Gaffar Okkan, Hrant Dink bunlar haince daha açıkçası vatan hainleri tarafından katledildi.

Kimisi yaşlıktan kimisi hastalıktan öldü.

Sanatçı, sporcu, siyaset adamı, yazar çizer yani Ocak ayları çok canlar aldı. Çok ocaklara ateş düştü. Tabi Ocak ayı benim ve ailem için de çok kötü bir ay neden mi?

 

Soğuk bir kış günü olan 24 Ocak 1998 de annem Şefiye Şefika Prepol vefat etti. Bizler için o gün o an hayat durdu. Ocak ayında ölen Türk ünlülerinden bazılarının isimlerini şöyle sıralamak istedim.

 

Araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, emniyet müdürü Ali Gaffar Okkan, siyaset adamı İsmail Cem, gazeteci televizyoncu Mehmet Ali Birand, dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Doğançay, Ağır Roman kitabının yazarı Metin Kaçan, Prof.Dr. Toktamış Ateş, Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara, Gazeteci yazar Hrant Dink, Fenerbahçe Futbol takımının efsane futbolcusu  LefterKüçükandonyadis. Ve daha nice ünlü isimleri hep Ocak ayında yitirdik. Basit bir tesadüf mü, yoksa bir anlamı var mı?

 

Evet Ocak ayında ölen diğer ünlü isimler,

Piyanonun Kralı Ferdi Özbeğen, şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu, Türk pop müziğinin ünlü bestecisi ve aranjörüOnno Tunç, ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Alev Sururi, Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü, Türk edebiyatına hem öğretmen hem yazar olarak emeği geçen İsmet Kür hanım, oyuncu ve yönetmen Savaş Akova ve Türk futbolunun yetiştirdiği en iyi kalecilerden biri olarak gösterilen Arif Peçenek, Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi, Ayşen Gruda, Burhan İnce, Tiyatro sanatçısı Engin Cezzar, Türk sinemasının efsane isimlerinden Münir Özkul, oyuncu Turan Özdemir, oyuncu Ayberk Atilla, Azer Bülbül, Kıvırcık Ali, olarak bilinen Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Özütemiz, gazeteci yazar Aydın Boysan, gazeteci Refik Erduran, gazeteci ve yazar Cüneyt Koryürek, Halide Edip Adıvar, Cemal Süreya, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Özdemir Asaf, Neyzen Tevifk, Aydın Boysan,

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı ve fotoğraf sanatçısı, yazar Şakir Eczacıbaşı, TEMA Vakfı’nın Kurucu Onursal Başkanı, Toprak Dede olarak bilinen Hayrettin Karaca, Gençlerbirliği’nin efsane başkanı İlhan Cavcav, İlk Türk dünya güzeli Keriman Halis Ece.

Sağlıcakla kalın