“Nazilli, yılda 100 bin kişiyi misafir etmeye hazır”

» Ege Gündemi »  “Nazilli, yılda 100 bin kişiyi misafir etmeye hazır”

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ile Mastaura Antik Kenti’ni ziyaret etti. Ziyarette, restorasyon ve kazı çalışmalarının devam ettiği kent ile bölgenin önemli bir turizm destinasyonu daha kazandığına dikkat çekildi.

Anadolu’daki en iyi korunmuş amfi tiyatronun yer aldığı Mastaura Antik Kenti’nin tanıtımı için faaliyet gösteren Nazilli Belediyesi ve Başkan Kürşat Engin Özcan, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer’i Nazilli’de ağırladı.

NAZİLLİ YENİDEN KALKINAN BİR ŞEHRE DÖNÜŞECEK

Tuncer ile Mastaura Antik Kenti’ni gezen Başkan Özcan bugüne kadar Nazilli ile ilgili birçok kültürel eseri ortaya koyduklarını belirterek, “Nazillimizde çok güzel şeyler oluyor. Mastaura ile ilgili bir kitap bastık, 2.’si çok yakın zamanda çıkacak. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Her gün yüzlerce kişi Mastaura’yı ziyarete geliyor. Arpaz Beyler Konağımızın restorasyonu söz konusu. Nazilli, yılda 100 bin kişiyi misafir etmek için hazır. Yatırımlarla Nazillimiz yeniden gelişen, kalkınan ve büyüyen bir şehre dönüşecek” dedi.

NAZİLLİ’NİN SEMBOL YAPILARINDAN BİRİ OLACAK

Mastaura Antik Kenti’nin tüm dünyada arkeolojik anlamda ses getirdiğini söyleyen Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Tuncer, “Bütünüyle sağlamlığını koruyan bu yapının, tüm dünyada arkeolojik anlamda ses getirdiğine şahit olduk. 2 yıl gibi kısa bir sürede beklediğimizin de ötesinde bir performansla, Başkanımızın ve Belediyemizin destekleriyle muazzam bir yol kat ettik. Bugün itibariyle yapıyı neredeyse yüzde 50 oranında görebilmeyi başardık. Bir taraftan restorasyon bir taraftan ise kazı çalışmaları devam ediyor. Hiç şüphe yok ki tanıtım süreci ile birlikte Nazilli’nin sembol yapılarından biri olacak. Bu anlamda Türkiyemize hayırlı olsun. Hem Aydın önemli bir turizm destinasyonu kazanıyor hem de ülkemiz uluslararası camiada popülerliği çok yüksek, önemli bir turizm destinasyonu kazanıyor. Bu sonuca imza attığımız için hepimiz çok mutlu ve gururluyuz” sözlerini kaydetti.

Başkan Özcan, el işçiliği ile hazırlanan Mastaura Amfi Tiyatrosu minyatürü ile Nazilli Kazası Avarız Defteri’ni Tuncer’e hediye etti.