“Mübadele edebiyatının görevi Ege’de barışı sağlamaktır”

» Ege Gündemi » “Mübadele edebiyatının görevi Ege’de barışı sağlamaktır”

Yazar Kemal Yalçın, Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen 100. yılına Yaklaşırken Her Yönüyle Mübadele” adlı söyleşi serinin “Edebiyat” bölümüne katıldı. Mübadelenin edebiyata yansımalarının değerlendirildiği söyleşide “Emanet çeyiz” isimli kitabına değinen Yalçın “Mübadele edebiyatının görevi Ege’de barışı sağlamaktır” dedi.

Yazar Kemal Yalçın Efes Selçuk’ta “100. yılına Yaklaşırken Her Yönüyle Mübadele” söyleşi serisinin konuğuydu. Söyleşinin moderatörlüğü Yazar Semra Yeşil ve Kadri Dallı tarafından yapıldı. Söyleşide mübadelenin edebiyata yansıması konuşuldu.

Göç ve mübadele konusundan yazdığı kitaplarla Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da ismini duyuran Yazar Kemal Yalçın, “Mübadeleye katılmış olan hem Yunan hem de Türk tarafından toplam 2 milyon 100 bin kişi katılmıştır.  Bu Sayı 1912- 1924 arasını kapsamaktadır. Mikro tarih şunu yapar. Sadece bir sayı olarak görünen bu rakamlar ruhsuzdur. Ama buna ruh vermek lazım. Ruh vermek de merceğinizi 2 milyon insanın içinden 30 kişiye tutmanızla mümkün. Onların acılarını, mutluluklarını yazıyorsunuz. İşte mikro tarih budur.  Mikro tarihte hem gerçek veriler olacak hem de roman gibi anlatılacak. Ama tüm anlatılanlar yer, zaman ve mekâna uygun olacak. İşte bu anlamda benim yazmış olduğum Emanet Çeyiz bir mikro tarih romanıdır. Bu anlamda Emanet Çeyiz Türkiye’de mübadele edebiyatı konusunda bir çığır açmıştır. Emanet Çeyiz mübadele edebiyatının kapısını araladı. Daha sonra da bu türde yazılan eserler arttı” dedi.

Mübadelenin her iki toplum için de büyük acılara neden olduğunu altını çizen Kemal Yalçın; “Edebiyatın özellikle de mübadele edebiyatının görevi Ege’nin bir barış denizi olmasını sağlamaktır. Emanet Çeyiz romanı ve buna benzer çalışmalar Türkiye ile Yunanistan arasında barışın sağlanmasına katkı sunacaktır. Emanet Çeyiz barışın, dostluğun ve hasretin, vefanın kitabıdır. Bu kitabım Türkiye’de mikro tarih belgesel roman tekniğinde bir yenilik getirdi. Bu kitap çıktıktan sonra 1998 Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü, 1998 Kültür Bakanlığı Roman Başarı Ödülü ve 1999 yılında Türkiye- Yunanistan Dostluk ve Başarı Ödülleri’ni aldım” dedi.

Söyleşinin sonunda Yazar Kemal Yalçın katılımcılar için kitaplarını imzaladı.