Memleket Partili Oğuz’dan CHP’ye başörtü çıkışı!

» Ege Gündemi » Memleket Partili Oğuz’dan CHP’ye başörtü çıkışı!

CHP’nin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Meclis’e başörtüsü teklifinde bulunmasının yankıları sürerken, Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhur İttifakı’nın da tepki gösterdiği yasa teklifine Memleket Partisi İzmir İl Başkanı Cüneyt Oğuz’dan sert tepki geldi.

KEMAL BEY NEREYE KOŞTURUYOR?

Memleket Partisi’nden Atatürk’ün Türkiyesi mi? Başka bir şey mi’ başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adaletin rafa kalktığı, pahalılığın katlanarak arttığı, eğitimin yozlaştırılıp cemaatlere teslim edildiği, işsizliğin tavan yaptığı, öğretmenlerin atanamadığı, bankaların rekor kârlar elde ettiği, intihar, hırsızlık dolandırıcılık gibi ahlaki sorunların çoğaldığı, akıldan ve bilimden her geçen gün uzaklaşıldığı ülkemizde, bu sorunları ortadan kaldıracağını iddia eden parti liderinin önerisi, şaşkınlık yaratıyor mu? Acaba Kemal Bey nereye koşturuyor! Türkiye gündeminde onlarca sorun yumak olmuş beklerken böyle bir çıkış, aslında ülkenin kurucu parti başkanı ve etrafındakilerin kafalarından neler geçirdiklerini, gelecekte de kişisel menfaatleri için neler yapabileceklerini göstermiyor mu? Oysa siyaset; duruş gerektirir, değerlere bağlı ve ilkeli olmayı gerektirir. Temsil ettikleri partide Atatürk Devrim ve İlkelerini, cumhuriyet düşmanlarına karşı korumaları gerekirken, bu ilkelerden kendi siyasi ikballeri için vazgeçen kişilerden, bu memleketin vatandaşlarına iyilik gelmez. Bu işin sonu tufandır. Bu önerge sadece kendi partililerinin değil, Türkiye’deki tüm cumhuriyet sevdalılarının vicdanlarını kanatmış, zihinlerini karıştırmıştır. Peki bundan sonrası ne olacaktır? Bu evrilme nereye gidecektir? Medeni Kanunun iptali mi olacaktır? Yani kadınların seçme seçilme hakkı, mirastan pay alma hakkı, adalette cinsiyet eşitliği…?

ÜLKE SAHİPSİZ DEĞİLDİR

Önemli değerlerinden taviz vererek varlığını devam ettirmeye çalışan rejimler, bir süre sonra çökmeye mahkum olurlar. Ülkenin rejimle ilgili yaşadığı bu kadar sorun varken, rejimin korunması için Cumhuriyetçilerin oylarıyle seçilmiş bir parti liderinin, partisini karşı tarafa evirme çabaları seçmenine karşı ihanettir. Ülkemizdeki tüm demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, başta ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin, tüm başkanlıklarıyla bu durumla ilgili fikir beyan edip toplumun sesine tercüman olması gerekir. İzmir’den kendisini milletvekili seçtirmiş olan sayın Kılıçdaroğlu, kendisine oy verenlerin düşüncelerini önemsemeden, “tıpış tıpış” mantığıyla partisini yönetmektedir. Kararlarını kendi kişsel menfaati için almakta ve sonuç olarak hangi fikrin yanında, hangi fikrin karşısında olacağını karıştırıp, yalpalamaktadır. İzmirli seçmen bunların cevabını en doğru şekilde, en uygun şekilde, kendisine ve onun bu zihniyetine karşı, sandıkta verecektir. Ülke sahipsiz değildir, bu memleketin gerçek vatanperverleri, ilkeli siyaset yapan evlatları, değerleri vardır. Ülkemiz maalesef, ikinci yüzyılına hazırlandığı, cumhuriyetin değerlerinden ve Atatürk’ten hızla uzaklaştırılmaktadır. 20 yıllık hükümet, cumhuriyetin dibine dinamit koyarken, muhalefet partileri de bu dinamiti etkisizleştirmek isteyenleri engellemeye ve oyalamaya çalışmaktadır. Başka bir ifade ile bu dinamiti patlatmak için hükümete payanda olmaktadır. Ülkemizin acilen bu iktidardan da, bu iktidarın payandası olan bu muhalefetden de kurtulması gerekmektedir. Atatürk’ün en önemli eseri olan, varlığını ve gücünü Kuvayı Milliye ve Milli Mücadele’den alan Türkiye Cumhuriyeti’ni, bugünkü tehditlerden kurtarmak ve yüceltmek, cumhuriyet ilkelerine bağlı kalmayı ve bu yolda yürümeyi koşulsuz amaç edinen Sayın Muharrem İnce ve arkadaşları önderliğinde kurulan Memleket Partisi; çağdaş, modern ve zengin bir Türkiye için tek adrestir. Tüm gerçek Cumhuriyetçileri, Atatürkçü aydınları, ilericileri, destek verip, partimize katılmaya davet ediyoruz. Bu iktidarı da, bu muhalefeti de topyekün göndereceğiz. Ne Cumhur, ne Millet, tek yol MEMLEKET! Birlikte başaracağız! Geleceğimizi geri alacağız… Çocuklarımıza, kızlarımıza kadınlarımıza güzel hayaller kurduracağız!”