“MEDCINE İZMİR Langlois Ödülü” Férid Boughedir’e verildi

» Ege Gündemi » “MEDCINE İZMİR Langlois Ödülü” Férid Boughedir’e verildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması”nın ödül töreni dün akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. Törende Fransız Sinemateki’nin kurucusu İzmirli Henri Langlois adına konulan MEDCINE İZMİR Langlois ödülü, Tunuslu yazar ve yönetmen Férid Boughedir’e verildi. Festival, bugün yapılacak gösterimlerin ardından sona erecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması”nın ödül töreni, dün akşam Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. Fransız Sinemateki’nin kurucusu İzmirli Henri Langlois adına konulan MEDCINE İZMİR Langlois ödülü, festivalde “Çatıların Çocuğu” ve “Zizou ve Arap Baharı” filmleri gösterilen Tunuslu yazar ve yönetmen Férid Boughedir’e verildi. Ödülü, bu yıl anısına özel bir bölüm ayrılan Erden Kıral’ın “Gece” filmindeki oyuncusu Vildan Atasever sundu. Atasever yaptığı konuşmada, “Erden Kıral benim hocamdı; ondan çok şey öğrendim. Son filminde benimle çalışmak istiyordu; kısmet olmadı. Başkanı olduğu Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri jürisinde de birlikte idik… Sinemamız için büyük bir kayıp” sözlerini içeren duygusal bir konuşma yaptı.

Férid Boughedir ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve festival yönetmeni Vecdi Sayar’a teşekkür ederek, “Henri Langlois’yı babam olarak kabul ediyorum. Paris’in bir banliyösünde yaşadığım gençlik yıllarımda, her hafta sonu trene atlayıp Paris’e, Fransız Sinemateki’ne giderdim. Langlois yaşamı boyunca sinemanın belleğini korumak için mücadele verdi. Beni sinema tarihine, özellikle Arap Sineması tarihine ilişkin kitap ve belgesellere yönelten Langlois olmuştur. ‘Arap Sineması’na ilişkin belgeselim ‘Cannes Klasikleri’ bölümünde sinemanın ustaları arasında yer aldığında, kendimi yaşlı hissetmiştim, çünkü bu bölümde filmleri gösterilen ustaların hepsi ölmüştü. İzmir’in bana verdiği bu önemli ödül kendimi yeniden genç hissetmemi sağladı” dedi. Ardından Salut de Smyrne gurubu, “İzmir’den Akdeniz’e Şarkılar” başlığı altında Akdeniz’in farklı dillerinde şarkılardan oluşan bir konser verdi.

FESTİVAL BUGÜN SONA ERİYOR

7 Kasım’da başlayan İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması bugünkü film gösterimleriyle sona erecek. Bugünün programında, Malta filmi “Taçtaki Kan”, son Cannes Festivali’nde gösterilen “France”, Javier Bardem’in başrolü üstlendiği ve bu yıl Avrupa Film Ödüllerinde En İyi Avrupa Komedisi dalında aday gösterilen, Goya Ödülleri’nde ve Iberoamerikan Sineması Platin Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan İspanyol filmi “İyi Patron”; Filistin’in En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayı “Akdeniz Ateşi”, Mısırlı yönetmen Tarık Saleh imzasını taşıyan İsveç’in Oscar adayı “Cennetten Gelen Çocuk” yer alıyor. Filmler, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Mimarlar Odası’nda gösteriliyor.

30 ÜLKEDEN 34 UZUN METRAJLI FİLM GÖSTERİLDİ

İzmir Uluslararası Akdeniz Sinemaları Buluşması’nda Akdeniz’in kuzeyinden İspanya, Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan, Akdeniz’in güneyinden Malta, Lübnan, Filistin, İsrail, Suriye, Mısır, Tunus ve Fas’tan filmlerin katıldığı festival programında, ortak yapımcı ülkelerle birlikte 30 ülkeden 34 uzun metrajlı film gösterildi. Aralarında 2023 Oscar’larında En İyi Uluslararası Film kategorisine ülkeleri tarafından aday gösterilmiş 6 film yer alıyordu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin farklı birimlerinin (Dış İlişkiler ve Turizm ile Kültür Sanat Daire Başkanlıklarının), İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği’nin iş birliği, İzmir Mimarlar Odası, Fransız Kültür Merkezi ve İzmir İtalya Konsolosluğu desteği ile düzenlediği festivalin afişi Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzasını taşıyor. Festival kapsamında, İZDOĞA merkezinde konuk yönetmen ve yapımcılarla, festivalde filmleri gösterilen yönetmen ve yapımcılar ile meslek örgütleri temsilcilerini buluşturan, iki gün süreli bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Toplantıda Akdeniz sinemaları arasında ortak yapım olanakları değerlendirildi, somut öneriler ortaya konuldu. Sinemacılar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir Akdeniz filmi yapılmasına yönelik çeşitli yöntemler üzerinde görüş alışverişinde bulundu.