Kuşadası’nda estetik ve sanat sokakta buluştu

» Aydın » Kuşadası’nda estetik ve sanat sokakta buluştu

Başkan Ömer Günel’in göreve geldiği 2019 yılından itibaren büyük bir değişim sürecine giren Türk turizminin amiral gemisi Kuşadası, alt ve üst yapı yatırımları alanında yaşadığı köklü değişimlerin yanında “küçük dokunuşlarla” renklenmeyi de sürdürüyor.

Kültür ve sanatı turizm kentlerinin ayrılmaz parçası olarak gören; sanatı kente, sokağa taşıma ve tüm kent sakinleri için ulaşılabilir kılma hedefi ile çalışan Kuşadası Belediyesi, caddeleri, sokakları, meydanları duvar resimleri ve heykeller ile donatmaya devam ederken peyzaj tasarımları ve kent mobilyaları özgünlükleri ile dikkat çekiyor.

CEPHE DÜZENLEMELERİ KENT MERKEZİNE UYUM VE AHENK GETİRDİ

Kuşadası Belediyesi, 2021 yılında alt ve üst yapısı yenilenen Balıkçılar Meydanı, Kemal Arıkan Caddesi ve turistik çarşılarda uyguladığı tek tip tabela ve cephe düzenlemesi ile kentin merkezi noktalarına büyük bir uyum ve ahenk kattı.

Yenileme çalışmaları ile sağlıklı bir alt yapıya kavuşturulan Balıkçılar Meydanı, Kemal Arıkan Caddesi ve turistik çarşılarda bulunan işletmelerin dış cepheleri üst yapı çalışmalarıyla eş zamanlı olarak Kuşadası Belediyesi ekipleri tarafından kentin tarihi dokusuna ve atmosferine uygun olarak seçilen beyaz ve kum beji rengine boyandı.

Sağlanan iş birliği ile esnaf tarafından yapılan vitrin ve tabela düzenlemelerinin ardından ise Kuşadası Belediyesi son noktayı uyguladığı özgün ve dekoratif peyzaj tasarımı ile koydu.

Kuşadası’nın en merkezi turistik noktaları son 4 sezonu çok daha düzenli, sağlıklı, modern ve estetik bir biçimde karşılıyor.

MÜZİK KENTİNİ NOTALAR SÜSLÜYOR

Başkan Ömer Günel tarafından 6 yıllık aranın ardından 2019 yılında yeniden kente kazandırılan Altın Güvercin Beste Yarışması ve turizm sezonunda düzenlediği kaliteli konserler ile Kuşadası’nı müzikle anılır bir kent haline getiren Kuşadası Belediyesi, “müzik kenti” kimliğini sokaklara taşımaya devam ediyor.

Kadınlar Denizi Mahallesi’nde yapılan müzik temalı Altın Güvercin Müzik Parkı’na, yine müzik temasıyla düzenlenen 3. Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu ile kente kazandırılan 4 heykeli yerleştirerek parkın etrafını nota figürlü çitlerle çeviren Kuşadası Belediyesi, Sevgi Sokak’ta bulunan tarihi sur duvarlarının etrafına da nota figürlü çitler yerleştirdi.

Çitler bir yandan tarihi surların tahrip edilmesini ve zarar görmesini engellerken bir yandan da taşıdığı müzik teması ile Sevgi Sokak’ın atmosferine neşe ve estetik kattı.

POP ART TRAFOLAR NEŞE SAÇIYOR

Kenti sanatın farklı renkleri ile buluşturmak için çalışan Kuşadası Belediyesi tarafından yaşama geçirilen projeler içerisinde “Pop art trafolar” bulunduğu alana kattığı estetik kadar özgünlükleri ile de büyük dikkat çekiyor.

Kuşadası Belediyesi’nde görevli restoratör ve konservatörler Venüs Şahin ve Çağla Cansın Karaman tarafından trafolara uygulanan mural adlı pop art duvar resimleri büyük beğeni ile karşılanıyor.

Tarık Akan Parkı’nda bulunan trafo ve duvarlara yaptıkları Yeşilçam muralleri, ziyaretçilerin fotoğraf çektirme noktası olurken, Bülent Ecevit Parkı’nda bulunan trafo ve duvarlara uygulanan Simpsonlar muralleri bölgeye renk ve canlılık katıyor.

 

SEVGİ SOKAĞI SANATLA BULUŞTU

Kuşadası Belediyesi tarafından sürdürülen kent estetiği çalışmaları kapsamında alt ve üst yapısı yenilenen Sevgi Sokak’a uygulanan duvar resimleri bölgenin atmosferini değiştirdi.

Türk edebiyatının Nazım Hikmet Ran, Cemal Süreya, Edip Cansever gibi ünlü kalemlerinin illüstrasyonlarından oluşan muraller bölge esnafı, kent sakinleri ve ziyaretçiler tarafından çok beğenildi.

RENKLİ MERDİVENLERLE TARİHE YOLCULUK

Tarihi dokusu ile dikkat çeken Kuşadası’nın kent merkezi ve çarşıları, tescilli yapıların bulunduğu kültürel rotalara renkli merdivenlerle bağlanıyor.

Kuşadası Belediyesi tarafından düzenli olarak bakımı ve boyaması yapılan merdivenler, renklerinin güzelliği ile ziyaretçilerini Başkan Ömer Günel’in “Müzeler Sokağı” projesi doğrultusunda çalışmaların sürdüğü kentin tarihi bölgesine doğru bir yürüyüşe çağırıyor.

ÇEVRE YOLU ÇİÇEK AÇTI

Kuşadası Belediyesi, yetki ve sorumluluğu Karayolları Genel Müdürlüğüne ait olmasına rağmen kente duyduğu sorumluluk gereği yaptığı protokolle bakımını üstlendiği 17 kilometrelik çevre yolunun tüm refüj ve kavşaklarına adeta çiçek açtırdı.

Akdeniz iklimine uygun zeytin, palmiye, jakaranda ve bonsai ağaçları dikilen refüj ve kavşaklar, çiçeklendirme ve çimlendirme çalışması ile bakımsız görüntüsünden kurtularak Kuşadası’na yakışır bir estetiğe kavuştu.

Dolomit taşları ve çeşitli ağaç kabukları döşenerek renklendirilen refüj ve kavşaklar sayesinde Kuşadası ziyaretçilerini çok daha modern bir görünümle karşılamaya başladı.

MODERN TURİZM KENTİNE MODERN TAKSİ DURAKLARI

Başkan Ömer Günel’in göreve gelmesinin ardından kente estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla sürdürülen çalışmalar kapsamında kentin merkezi noktalarında bulunan tüm taksi durakları yenilendi.

Kuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekibi tarafından tasarlanan ödüllü yeni duraklar özgün ve estetik görünümleri kadar taksici esnafının çalışma şartlarına sunduğu katkı ve konfor ile de memnuniyet oluşturuyor.

Advertorial