Karşıyakalılar sanal tur ile Anıtkabir’i ziyaret etti

» Ege Gündemi » Karşıyakalılar sanal tur ile Anıtkabir’i ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikal edişinin 84. yılında Karşıyaka’da anıldı. Törenin ardından Karşıyakalılar sanal tur ile Anıtkabir’i ziyareti gerçekleştirdi.

İzmir Karşıyaka’da yüzlerce vatandaşın katıldığı Hükümet Konağı önündeki törende Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saatler 09.05’i gösterdiğinde hem tören alanındaki katılımcılar hem de cadde ve sokaklardaki vatandaşlar, Ulu Önder Atatürk için saygı duruşuna geçti. 1 dakikalık saygı duruşu boyunca Karşıyaka’da yaşam, adeta durdu. Siren ve korna sesleri ilçenin dört köşesinde yankılanırken, duygu dolu anlar yaşandı.

Ardından Ulu Önder’in Annesi Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı ziyaret edildi, anıt mezara karanfiller bırakıldı. Yoğun katılımla Zübeyde Anne’nin huzurunda gerçekleştirilen törende duygusal bir konuşma yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Türk milletinin her bir neferinin Cumhuriyet’in kurucusu, halkın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duyması gerektiğini belirtti.

Ardından Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi’nin bahçesinde “10 Kasım Atatürk Fotoğrafları Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılar Başkan Tugay’ın öncülüğünde sergiyi gezdi.

SANAL TUR İLE ANITKABİR ZİYARETİ

Serginin ardından ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen VR gözlüklerle sanal Anıtkabir turunun ilki gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay da vatandaşlar ile birlikte VR deneyimi yaşadı. Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı Müzesi’ndeki etkinlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı, Aslanlı Yol da dahil olmak üzere detaylı bir tur ile ziyaret edildi.

Bu benzersiz sanal tur, 13 Kasım 2022 Pazar günü saat 20.00’a kadar ziyaret edilebilecek. 10 yaş ve üzeri tüm vatandaşların ziyaretine açık olacak 5 ve 7 dakikalık sanal turlarda VR gözlükler kullanılacak. Vatandaşlar sabah 10.00’dan akşam 20.00’a kadar sanal tura katılıp Anıtkabir’i ziyaret edebilecek.