“100. Yıla doğru Cumhuriyet ve Laiklik Paneli”ne yoğun ilgi

» Ege Gündemi » “100. Yıla doğru Cumhuriyet ve Laiklik Paneli”ne yoğun ilgi

Karabağlar Belediyesi’nin Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı nedeniyle düzenlediği “100. Yıla Doğru Cumhuriyet ve Laiklik Paneli”, yoğun ilgi ve katılımla Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yönettiği panelde, CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık söz aldı. Etkinliği, CHP İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Tacettin Bayır, Atila Sertel, Özcan Purçu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP’nin Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, Saadet Partisi Karabağlar İlçe Başkanı Eymen Ünalan, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meclis üyeleri ve muhtarların da aralarında olduğu çok sayıda vatandaş izledi.

TERSİNE AKIŞ

Panelin açılışında konuşan Başkan Selvitopu, Cumhuriyet’in öncelikle batı emperyalizmine karşı verilen Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ardından kurulduğunu hatırlatarak, “Cumhuriyet tarihin akışını tersine çevirmiştir. Siyasal, ekonomik, kültürel ve toplumsal anlamda büyük bir dönüşüm yapılarak, ümmetçi bir toplum yapısından çağdaş bir ulus yaratılmıştır. Cumhuriyetimiz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bunun önemini çok iyi anlamamız gerekir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllardaki koşulları anlatarak, “Cumhuriyetimiz, dünyada bağımsızlık mücadelesi veren tüm toplumlara örnek oldu. Bugün zaman zaman geçmişle ilgili haksız eleştiriler yapılıyor. Bugün Türkiye birçok İslam ülkesine göre hala iç barışını koruyabiliyorsa, bunu laikliğe ve Cumhuriyetimize borçluyuz. Bunu, bu toprakların yetiştirdiği büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz” diye konuştu.

Ağbaba daha sonra panelde ilk sözü CHP Eski Genel Başkanı Öymen’e verdi. Öymen,  Cumhuriyet düşüncesinin Ulusal Kurtuluş Savaşı sürecinde ortaya çıktığını ve mücadelenin başarıya ulaşmasının ardından aşama aşama yaşama geçirildiğini söyledi. Özellikle kadınların Cumhuriyetle birlikte toplumsal yaşamda yer almaya başladığını vurgulayan Öymen, “Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun” dedi.

LAİKLİĞİN ÖNEMİ…

Eliaçık ise “Cumhuriyetin ve laikliğin dinde, İslamiyet’te yeri var mı?” sorusuna yanıt aradı. Katılımcıları 2500 yıl öncesi Atina’dan günümüze getiren Eliaçık,  “Modern çağın ruhu bir soya bağlı olmak değil sandıktır. Cumhuriyet Devrimi İslamiyet’e karşı değildir. Tam tersine İslamiyet’in önünü açmıştır. Bu devrim yapılmasaydı 5 yıl önce bir tefsir yazdım diye mollalar beni asardı. Çünkü onların egemenliği vardı. Laiklik dinsizlik değil, bir dini halka dayatmamaktır” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını ileterek konuşmasına başladı. Özel, sağlıklı bir demokrasiye, eğitim ve hukuk sistemine sahip Cumhuriyet için yapılması gerekenleri anlattı.

Etkinliğin sonunda Başkan Selvitopu panelistlere, Karabağlar’daki mobilya ustalarının el işçiliğiyle yaptıkları oyma sandık ve “İsyanla Başlayan Efsane Göztepe” kitabını armağan ederek teşekkür etti.