“İzmirlinin 2021’deki elektrik borcu 131 milyon oldu”

» Ekonomi » “İzmirlinin 2021’deki elektrik borcu 131 milyon oldu”

İzmir’de geçen yıl Foça nüfusu kadar abonenin elektriğinin kesildiğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmirlinin 2021’deki elektrik borcu 131 milyon oldu” dedi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’de elektrik borcunu ödeyemeyen kaç abone bulunduğu” ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sorular yöneltti.

Bakan Dönmez, İzmir’de “borcundan dolayı elektriği kesik abone sayısı” ile “süreç içerisinde yasal takip işlemi başlatılan abone sayısını” tablo halinde sundu. Buna göre, İzmir’de 2021 yılında borcundan dolayı elektriği kesik abone sayısı 28 bin 945, süreç içerisinde yasal takip işlemi başlatılan abone sayısı ise 3 bin 447. Fatih Dönmez, İzmir’de 2021 yılında İzmir’de muhtelif abone gruplarının ilgili dağıtım ve görevli tedarik şirketlerine olan toplam borç miktarının ise 131 milyon 543 bin 75 TL olduğunu bildirdi.

“İZMİR’DE ELEKTRİK KESİNTİSİ UYGULANAN FATURA SAYISI 16 MİLYON”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in cevabını değerlendiren CHP’li Kılıç, “Sayın Bakan daha önce konuyla ilgili başka bir soru önergeme verdiği cevapta, 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde İzmir’de elektrik kesintisi uygulanan fatura sayısının; meskende 14 milyon 967 bin 756, ticarethanede 1 milyon 799 bin 329, sanayide de 23 bin 917 olmak üzere toplamda 16 milyon 791 bin 2 olduğunu belirtmişti” dedi.

Kılıç, 2022 yılında, 2021 yılına göre elektrikte mesken düşük kademeye yüzde 89,4, yüksek kademeye ise yüzde 184,2 oranında zam yapıldığını belirterek, sanayideki zam oranının ise yüzde 406 gibi çok yüksek bir oranda gerçekleştiğini bildirdi.

“2022’DE BORCUNDAN DOLAYI ELEKTRİĞİ KESİLECEK ABONE SAYISI DAHA DA ARTACAKTIR”

Bakan Dönmez’in cevabından da anlaşılacağı üzere İzmir’de 2021 yılında yaklaşık Foça nüfusu kadar elektrik abonesinin borcundan dolayı elektriğinin kesildiğini, muhtelif abone gruplarının elektrik borcunun ise 131 milyon 543 bin 75 TL’ye ulaştığını vurgulayan vekil Kılıç, şöyle devam etti:

“2022 yılında yüzde 200’lere varan oranlarda elektriğe zam yapıldığını dikkate aldığımızda, 2022’te borcundan dolayı elektriği kesilecek abone sayısının daha fazla olacağını, borç miktarının da 131 Milyonu Lirayı çok daha fazla geçeceğini söylemek yanlış olmaz. Yüzde 185 enflasyonun olduğu ülkemizde, 2022’de elektriği kesilen veya kesilecek abone sayısı ile borç miktarının ne kadar olduğunu varın siz hesaplayın! Pandemi ile birlikte başlayan, ardından ekonomik krizle birlikte koşar adım devam eden ‘vatandaşın çarşıda, pazarda, sokakta vb. her yerde yaşadığı ekonomik girdap’ vatandaşlarımızın elektrik faturalarını ödeyememesine ve fatura borçlarının katlanarak artmasına neden olmaktadır. Yıllık enflasyonun yüzde 185 olduğu ülkemizde, elektrik fiyatlarının bu seviyelerde kalmayacağı ve önümüzdeki aylarda daha da artacağı gerçeği ortadadır. Geçen yıl bütün faturalara 500-600 lira ödeyen bir aile bu sene sadece elektriğe bu rakamları ödeyecek ve her geçen gün yoksullaşmaya, lokmasından kısmaya devam edecektir.

“YARDIM YAPILACAK KİŞİ LİSTESİNİN NASIL BELİRLENDİĞİ ŞAİBELİDİR”

Elektrik fiyatlarının yanı sıra iğneden ipliğe her şeye zam geldiği bu ortamda, AKP iktidarı vatandaşlara ‘elektrik desteği yardımı’ yapıyor. Ancak bu yardımın kimlere yapıldığı, yardım yapılan kişi listesinin nasıl belirlendiği şaibelidir. İktidarın bugüne kadar vatandaşlara yaptığı yardım listelerinin AKP Genel Merkezince belirlendiği konusunda basında yer alan haberler, bizlere, elektrik yardımlarının da nasıl yapıldığı konusunda iyi bir örnek oluşturmaktadır! AKP, ‘şu kadar indirim yaptık, bu kadar indirim yaptık’; ‘şu kadar yardım yaptık ve yapacağız’ şeklinde hamaset nutukları atacağına, fiyatların neredeyse gün gün artmasına neden olan yüksek enflasyonu indirmek için gerçekçi bir çözüm yaklaşımı ortaya koysun. Yoksulluğu yönetmek yerine bu yoksulluğa çözüm olacak politikalar üretsin.

“HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN”

Halkımız müsterih olsun. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet Masası iktidarında, ‘halkımızın acil çözülecek sorunlarının yer aldığı’ ajandamızın ilk sayfalarında, başta elektrik olmak üzere bütün faturalarını rahatlıkla ödeyeceği gelir seviyesine kavuşacağı çözümler yer alacak.”