Hanri Benazus ile Atatürk söyleşisi Karşıyaka’da düzenlendi

» Ege Gündemi » Hanri Benazus ile Atatürk söyleşisi Karşıyaka’da düzenlendi

Türkiye’nin en önemli Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri Hanri Benazus, Karşıyaka Rotary Kulübü ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Karşıyaka Şubesi ortaklığıyla Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Atatürk ve Aydınlık Türkiye” söyleşisine konuk oldu.

Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde gerçekleşen söyleşide Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye konuşuldu. Söyleşi öncesi Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay Hanri Benazus koleksiyonu ile oluşturulan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ni gezdi. Benazus, kitabını imzalayarak Başkan Tugay’a hediye etti. Söyleşiye sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, dernekler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Söyleşi başlamadan önce ilk konuşmayı, Karşıyaka Rotary Kulübü Başkanı Özge Bozdağ yaptı. Bozdağ konuşmasında “Rotary ailesi olarak insana ve topluma hizmet anlayışıyla dünya barışına inanarak çıktığımız bu yolda sizler gibi insanlara rastlamaktan çok mutluyuz. Birlikte nice Cumhuriyet Bayramları kutlamak dileğiyle, çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Karşıyaka Şubesi Başkanı Semiha Cuccui ise konuşmasında şunları aktardı: “Bizler Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokrasi çizgisi yanında yer alan, hızla büyüyen bir neslin yol göstericileri olmaya çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Cumhuriyetimizin 99. yılı hepimize kutlu olsun.”

“ONURLA, ŞEREFLE KAZANALIM”

Söyleşideki, konuşmasında Cumhuriyet’in önemini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay şunları kaydetti: “Cumhuriyet ile ilgili söylenebilecek çok sözümüz var. Atatürk’ümüzün kurmuş olduğu Cumhuriyet’in değerlerini sarsmaya çalışanlarla, maalesef sert bir mücadele ettiğimiz bir dönemdeyiz. Herkesin duyarlı olmasına, cesur olmasına, sorumluluk almasına çok ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyeti evlatları bu ülkeden utanmamalılar ama gençlerimizin yüzde 70’e varan oranının Türkiye’den ümidi kesmeyi düşünmelerini görmezden gelemeyiz. Her türlü sorunu çözmeye hazırız, sadece ve sadece kandırılan insanların doğruları anlamalarını sağlamamız lazım. Toplumun tam ortasına kendimizi koyarak, bizim gibi düşünmeyen insanları da kucaklayarak birlik olmalıyız.”


“HEPİMİZİN ATATÜRK’Ü”

Bugüne özel konuşma hazırladığını belirterek sözlerine başlayan Hanri Benazus, “O yalnız benim değil, herkesin, hepimizin Atatürk’ü. Daha nicelere el uzatacak, yol yordam gösterecek. Kalplere dokunacak. Düşünüyorum ve diyorum ki ‘ölümün ancak bu kadar ölümsüz olabilirdi’. Etrafa bakıyorum, Osmanlı’yı oluşturan karmakarışık yapıdan bir ulus yaratan iradenin başından bir Mustafa Kemal Atatürk çıkıyor karşımıza. Bilirsiniz camilerde kilit taşı vardır. Bu taşı çekerseniz ona yaslanmakta olan bütün taşlar çökmeye başlar. İşte Mustafa Kemal Atatürk, bu Cumhuriyet’in kilit taşıdır. Çünkü devlet ve ulus onun iradesiyle kurulmuştur. Ne olursa olsun bize her zaman doğru yolu gösteren, öğreten ve hatırlatan bi Atamız var. Bu asla değişmeyecek. Emaneti sahipsiz değil” şeklinde konuştu.

“HEM FİKİR HEM DE HAREKET ADAMIYDI”

Benazus konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özelliklerini ve insan yönünü de anlattı. Atatürk’ün her şeyden önce insan ve eşsiz bir lider olduğunu belirten Benazus: “Atatürk milli mücadelede, milli birliği sağlayan eşsiz bir lider. Savaş meydanlarında gerçekçi bir komutan, devlet kuran büyük bir siyaset adamı. Milletini çağdaşlaştıran büyük bir devrimci. Atatürk her şeyden önce hem fikir hem de hareket adamıydı. Fikri ve hareketi kişiliğinde birleştirmiş bir liderdi. Ben diyorum ki ayakkabısını bile bağlamasını bilmeyenlerin, kaldırımda doğru dürüst yürümeyi beceremeyenlerin, bu ülkeye bir ağaç dahi ekmeyenlerin, bir ömür ülkesi için harcayan Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamalarını nasıl beklersiniz? Ben bu kadar çabaya rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ne kadar anlasam da hep eksik kalacaktır. Sarı saçlı, mavi gözlüm Allah senden milyon kere razı olsun” diyerek sözlerini noktaladı.