Halk Konut’ta 7 kooperatifle daha protokol imzalandı

» Ege Gündemi » Halk Konut’ta 7 kooperatifle daha protokol imzalandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından depremzedeler için Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Halk Konut projesi kapsamında 7 kooperatif ile protokol imzalandı. Başkan Tunç Soyer, “Ekonominin felakete sürüklendiği böyle bir dönemde, İzmir’den tüm Türkiye’ye umut oluyoruz. Belediye ve vatandaş kol kola girerek tarihe geçecek bir imece ortaya koyuyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kooperatifçilik modelini depremzedeler için uygulamaya koyduğu Halk Konut projesi kapsamında 7 kooperatifle daha iş birliği protokolü imzalandı.

Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’ndaki toplu imza törenine CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eski Bakan Yaşar Okuyan, İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, Halk Konut Kooperatif başkanları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve Bayraklı halkı katıldı.

30 Ekim depremi sonrasında depremzede vatandaşların yaralarını sarmak için vakit kaybetmeden birçok adım attıklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, Halk Konut projesinin, üretenin yöneten olduğu ekonomik demokrasi vizyonunun bir sonucu olarak geliştiğini belirtti. Başkan Soyer, depremde evleri yıkılmış veya hasar görmüş vatandaşların, binalarını yenilemek isteseler bile bu konuda kamunun gücünü yanlarında bulamadığının altını çizerek, “Biz, Halk Konut projesiyle vatandaşlarımızın yanında durduk ve kooperatif kurarak kendi binalarının müteahhidi olmalarını sağladık. Depremzede kooperatifleriyle beraber İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerimiz İzBeton ve Ege Şehir Planlama ile Bayraklı Belediyesi şirketi Baybel, Halk Konut projesinin paydaşları oldu. 15 Haziran’da Dilber Apartmanı sakinlerinin oluşturduğu Halk Konut 1 Kooperatifi ile imzaladığımız protokol, projemizin ilk adımı ve can suyu haline geldi. Projemiz, Çiçek Hanım ve Kılıç Apartmanları ile büyüdü” diye konuştu.

Proje kapsamında üç ay gibi kısa bir zaman diliminde toplamda on kooperatif ile çalışmaya başladıklarını belirten Soyer, Bugün imzalayacağımız protokollerle birlikte Halk Konut toplam 409 bağımsız birime ve 66 bin metrekare inşaat alanına ulaşıyor. Bu gurur hepimizin” dedi.

“TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR MODEL YOK”

2022 sonuna kadar kurulma aşamasındaki 21 kooperatif projeye dahil olduğunda 3 bin bağımsız birim ve yaklaşık 150 bin metrekare inşaat alanını kapsayacaklarını söyleyen Başkan Soyer, “Türkiye’de böyle bir model yok. Türkiye bu modeli İzmir’den öğrenecek. Seçim beyannamemde biz Belediye Ana olacak, vatandaşlarımızın yanında şefkatle duracağız demiştim. Halk Konut bunun en güzel örneklerinden biri oldu. İzmir’de belediye ve vatandaş kol kola girerek tarihe geçecek bir imece ortaya koyuyoruz. İzmirliler yoksulluk ve felaketlerden dahi rant elde etmeye çalışanlar karşısında çaresiz değildir. Çare biziz. Çare sizlersiniz. Yanınızda olmaya devam edeceğim. İzmir umut olmaya, aydınlık olmaya devam edecek” dedi.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise “Deprem siyaset üstü bir mesele. Hem Bayraklı hem Büyükşehir hem de bütün paydaşların çabalarını boş görmeleri bizi üzüyor. Enkaz döneminde de kimin ne yaptığı ortadaydı. Geçici konutlara yerleştirme sürecinde Büyükşehir’in destekleri sorgulanamaz. Depremin üzerinden yaklaşık 2 geçti. Vatandaşımızın kredi borcuyla ilgili sıfır faizli kredi talebimiz vardı. Ancak bir sonuç alınamadı. Depremzedelerin taleplerinin insani ve acil olarak çözülmesi gerek” dedi.

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Tunç Soyer’e süreç boyunca verdiği destekler için teşekkür etti.

HALK KONUT PROJESİ NEDİR?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBETON A.Ş., EgeŞehir A.Ş. ve Bayraklı Belediyesi iştiraki BAYBEL A.Ş.’nin güç birliği oluşturarak hayata geçirdiği Halk Konut projesi, İzmir’deki hasar gören, yıkılan, yıkılacak olan ya da riskli yapı kabul edilen binaların mevcut yapı yönetmeliklerine uygun olarak yeniden yapılması ve yurttaşların konut sahibi olmasını hedefliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi, depremzedelerin kendi konutlarını yapabilmesi için vatandaşlara belediye güvencesi ve teknik yardım sunuyor. Model ile pek çok orta hasarlı bina için İzmirlilere destek olunması amaçlanıyor. Halk Konut projesinde görev alan belediye şirketleri, yüzde 1 gibi sembolik bir kar oranı ile kooperatife müteahhitlik hizmetini karşılıksız veriyor. Dilber, Çiçek Hanım, Kılıç, Onur, Seven, Yeni Ay, Özkanlar 36, Işıl, Öner Bey, Başarı 2-3 Apartmanı sakinlerinin kurdukları kooperatiflerle anlaşma imzalandı. Bu on kooperatifle toplamda 409 bağımsız bölüm inşa edilecek.