Güzelbahçeli gençler Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyledi

» Ege Gündemi » Güzelbahçeli gençler Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyledi

10 Kasım Atatürk’ü Anma programı kapsamında Güzelbahçeli gençler Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi. “Geleceğimiz Atatürk için söylüyor 4. Şarkı Yarışması, Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’ Tuncel Kurtiz Salonu’nda yapıldı.

Güzelbahçe Kaymakamlığı, Güzelbahçe Belediyesi ve Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile ilçe sınırlarında oturan veya öğrenim gören 9-13 yaş, 14-25 yaş kategorilerinde yarışmaya katılan gençler arasında düzenlenen “Geleceğimiz Atatürk için söylüyor 4. Şarkı Yarışması, Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’ Tuncel Kurtiz Salonu’nda yapıldı. Programa Güzelbahçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP İl Sekreteri Fulya Alçay, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, AK Parti Güzelbahçe İlçe Başkanı Ali Eşref  Demir, MHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kamil Cesur, Güzelbahçe İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Çevik,  Meclis üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“ATATÜRK’Ü İÇSELLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Güzelbahçe Kaymakamı Bülent Bayraktar, “Büyük önderimizin vizyonunu onunun aydınlattığı yolda biz şiar ediniyoruz. Ama en önemli şey o yolu içselleştirebilmek. Özellikle gençler için bunu söylemek isterim. Atatürk ile ilgili etkinliklere katılarak onu eğer insanlar kişisel tarihleriyle birlikte bir kayıt olarak düşebiliyorlarsa ve ömürleri boyunca bunu anlatabiliyorlarsa bunu içselleştirmiş olduklarını düşünüyorum. Ben de gençliğimde elimden geldiğince bu tür etkinliklerin içerisinde bulunmaya çalışmıştım. Her zamanda o anlarımı çok güzel bir şekilde hoşuma giderek yad ediyorum. Büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84.yılında saygı özlem ve minnetle anıyorum” dedi.

‘O’NU ANLAMAYA ÖMÜR YETMEZ’

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise “Hiç şüphesiz, Atatürk’ü anlamak ve sevmek her yerde önce onu eserleriyle ve sözleriyle tanımak demektir. İşte bu yüzden Nutuk’u herkesin okuma gerekir. Dünyada Atatürk’ün dışında milleti için yaptıklarını ve yapmayı düşündüklerini bizzat kaleme alan ve bunu Nutuk gibi büyük bir eserde ortaya koyan, bunu geleceğe, bütün zamana  miras olarak bırakan başka bir lider ve devlet adamı yoktur. Büyük Atatürk’ün ölümsüzleştiği bir gündeyiz. O, 84 yıl önce bugün bizler için kurduğu bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz Cumhuriyeti, ilke ve inkılap bırakarak sonsuzluğa göçtü. Yolundan ayrılmayacağımıza, Onun dehası ve yüceliği önünde saygıyla eğiliyorum. Bugün burada bir yarışmadan daha çok, Ata’mıza yakışır bir anma gecesinde bizimle olduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu

Konuşmaların ardından Türk Müziği Sanatçısı Ersin Kuşkanat, Müzik Öğretmeni – Besteci Cansu Kırca, Sanatçı- Vokal Koçu Dr. Aydın Öğüt, Müzikolog Evrim Ateşler ve Sanat Yönetmeni Korhan Özgören’den oluşan jüri, yarışmaya katılan 13 gencin sahnede canlı performanslarını dinledi.

Sahne performanslarının yanı sıra, sesini doğru kullanma, şarkıyı ritmine uygun seslendirme, şarkı sözlerini doğru söyleme ve şarkıyı doğru tonda seslendirme gibi kriterlerin değerlendirildi.  Yarışma sonunda 9-13 yaş grubunda; Özge Deniz Ünal birinci, Eda Naz Atış ve Nisan Erdoğan üçüncü oldu. 14-25 yaş grubunda; Mehmet Ali Ertaş birinci, Nilsu Gencel. ikinci, Zeynep Simitçi üçüncü oldu. Birincilere tam, ikincilere yarım üçüncülere çeyrek altın hediye edildi. Ebrar Su Demir’in seslendirdiği ‘Vardar Ovası’ parçası büyük alkış topladı.

Program sonunda jüri üyeleri ve katkı sunanlara plaket ve katılım belgeleri verildi. Gece, jüri üyelerinin, yarışmacıların ve salondaki izleyicilerin “İzmir Marşı’nı hep bir birlikte söyleyerek son buldu.