Germencik’te ata yadigarı fabrika ve enstitü ayağa kaldırılacak

» Ege Gündemi » Germencik’te ata yadigarı fabrika ve enstitü ayağa kaldırılacak

Germencik Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle Ortaklar Mahallesi’ndeki Atatürk’ün girişimleriyle kurulan Cumhuriyet dönemine ait fabrika ve köy enstitüsünü ayağa kaldırmaya hazırlanıyor. Yapıların yeniden işlevlendirilimesi ile sosyal ve kültürel bir merkeze dönüştürülmesi planlanıyor.

Aydın Germencik Belediye Başkanı Öndeş geçtiğimiz aylarda İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirerek akademisyenleri Germencik’e davet etmiş Ortaklar Mahallesi’nde atıl durumda olan tarihi fabrikayı ilçeye kazandırmak için iş birliği talebinde bulunmuştu. Başkan Öndeş, bu hafta sonu da İTÜ’den akademisyenleri ağırladı. Tarihi fabrikayı ve Ortaklar Köy Enstitüsü’nü ziyaret eden akademisyenler yapıların yeniden işlevlendirilmesi için desteklerinin tam olduğunu ifade etti.

Öte yandan Germencik Belediyesi tarafından tarihi fabrikanın kamulaştırılması için Aydın Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan kamulaştırma kararı alınarak, resmi sürecin başlatılması için süreç başlatıldı.

ATA YADİGARİ ENDÜSTRİ MİRASI TARİHİ FABRİKA BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

İncelemelerin ardından süreç hakkında bilgi veren Başkan Öndeş şunları kaydetti

“Bir zamanlar içerisinde pamuk yağı, çırçır ve zeytinyağı tesisleri bulunan, ayrıca bölgede elektrik bulunmazken Atatürk tarafından İngiltere’den getirtilen buharlı kazanların prina yakılıp ısıtılmasıyla civarın elektrik ihtiyacını karşılayan eski fabrikayı estetik ve işlevsel bir hale getirmek için böyle bir girişimde bulunduk. Yaklaşık 8000 m2 gibi bir alana sahip fabrikamızı sosyal ve kültürel bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyoruz.  Tabi ki İTÜ’den kıymetli hocalarımızın ve uzmanların akademik boyutta ele alacağı ve hazırlayacağı projeler ışığında yatırımcılarımızla görüşüp yol haritamızı netleştireceğiz.”

ORTAKLAR KÖY ENSTİTÜSÜ EĞİTİM TURİZMİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Akademisyenlerle, fabrikanın yanı sıra Ortaklar Köy Enstitüsü’nde de incelemelerde bulunan Başkan Öndeş, “Cumhuriyetin göz bebeği olan köy enstitülerinden bir tanesi de Ortaklar mahallemizde yer almaktadır. Uzun zaman önce terkedilmiş olan enstitüyü bir eğitim ve çalışma atölyesi veya uygulama alanı olarak kullanabileceği bir yapı olarak ilçemize kazandırılmasını hedefliyoruz. Burası gelecek nesillere gösterilmesi, yani bir abide olarak geleceğe taşınması açısından önemsediğimiz bir yer” dedi.

İTÜ’DEN AKADEMİSYEN VE UZMANLARLA ÇALIŞIYORUZ

Ortaklar Mahallesi’nde bulunan ve her ikisi de atıl durumda olan yaklaşık 8 bin m2 alana sahip tarihi fabrikayı ve Ortaklar Köy Enstitüsünü, ilçeye yeniden kazandırmak istediklerini vurgulayan Başkan Öndeş, “İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Murat Gül, Sn. Prof. Dr. Yegan Kahya Sayar, Sn. Prof. Dr. Leman Figen Gül, Sn. Dr. Öğr. Üyesi Gülsün Tanyeli, Sn. Dr. Öğr. Üyesi Sakine Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Sn. Ahmet Altan, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Sn. Mine Aşçı’yı ilçemizde ağırlayarak bu alanlarda incelemelerde bulunduk, yapılması planlanan çalışmalar hakkında fikir alışverişi gerçekleştirdik. Akademisyen ve uzmanların çalışmalarıyla hazırlanacak projelerin ardından, yatırımcılarla görüşme sağlayıp Cumhuriyet döneminden kalan, endüstri mirasımız olan fabrikamızı ayağa kaldıracak, halkımızın hizmetine sunacağız. Tüm misafirlerimize, kıymetli hocalarımıza ziyaretleri ve ayırdıkları vakit için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.