Fethiye’de doğa harikası koyu kaplayan kaçak yapılar yıkıldı

» Ege Gündemi » Fethiye’de doğa harikası koyu kaplayan kaçak yapılar yıkıldı

Fethiye’de doğal güzelliği ile görenleri kendisine hayran bırakan ancak 2017 yılından bu yana kaçak yapılaşma alanı haline gelen Turunç Pınarı Koyu’ndaki kaçak yapılar Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi ekiplerince yerle bir edildi.

Fethiye’nin Kayaköy Mahallesi’ne bağlı Turunç Pınarı Koyu’nda yapılan kaçak yapılar akşam saatlerine kadar süren çalışmaların ardından yıkıldı. Fethiye’nin en güzel koyları arasında yer alan ve SİT alanı içerisindeki Turunç Pınarı Koyu’nda bir firmaya ait yapılan kaçak yapılar yerle bir edildi.

Turunç Pınarı sahiline yapılan kaçak inşaatlarla ilgili yasal sürecin ardından Fethiye Belediyesi ekipleri, Jandarma, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne bağlı personeller, Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar süren çalışma sonrası kaçak yapıların hepsini yıktı.

Daha önce Fethiye Belediyesi tarafından İmar Kanunu’nun ilgili maddelerine istinaden yasal işlem yapılan, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulan yapılar hakkında idari para cezası ve yasal hale getirilmesi için süre verilmişti. Verilen süre içerisinde (1 ay) yasal hale getirilmeyen yapılar hakkında yıkım kararı alınmıştı. Söz konusu yapıların yıkımının yapılmasına yönelik Fethiye Belediyesi tarafından daha önceden iki kez bölgeye gidilmiş, yürütmenin durdurulmasına yönelik idari yargı kararı bulunduğundan yıkımlar gerçekleştirilememişti. Yürütmeyi Durdurma Kararı’nın kalkmasının hemen ardından bu yapılar Fethiye Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yıkıldı.

Diğer taraftan aynı bölgede bulunan, İdare Mahkemesi Kararıyla ‘yürütmenin durdurulmasına’ karar verilen diğer yapılarla ilgili ise yasal sürecin sürdüğü, bu bölgeye de yasal süreçte çıkacak sonuca göre işlem yapılacağı öğrenildi.

Onlarca ağacın yok edildiği koyda Fethiye Limanı’ndan kalkan gemilerle kaçak yapılaşmaya neden olan yapıların inşası için malzemeler taşınmıştı.