ESHOT’un 2023 yılı bütçesi gelirleri, giderleri karşılamıyor

» Ege Gündemi » ESHOT’un 2023 yılı bütçesi gelirleri, giderleri karşılamıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi kentin toplu ulaşım lokomotifi ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı’nı kabul etti. 2023’te de yatırımlara hız katacak ESHOT’un gelir bütçesi 4 milyar 300 milyon 800 bin TL olarak belirlenirken, gider bütçesi ise artan maliyetler nedeniyle bir önceki yıla oranla yüzde 192 oranında artış göstererek 5 milyar 321 milyon TL olarak kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısının altıncı birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu yönetiminde yapıldı. Meclis gündeminde ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. ESHOT’un 2023 yılı tahmini gelir bütçesi 4 milyar 300 milyon 800 bin TL, gider bütçesi ise 5 milyar 321 milyon TL olarak kabul edildi. Açık fazlanın finansmanı 1 milyar 20 milyon 200 bin TL oldu. Akaryakıt giderleri ve maliyetlerdeki büyük artışın dikkat çektiği 2023 yılı gider bütçesinin bir önceki yıla göre yüzde 192 artması öngörüldü.

AKARYAKIT 3 YILDA YÜZDE 281 ARTIŞ GÖSTERDİ

ESHOT 2023 Bütçesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu adına söz alan CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim, ESHOT’un faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Dirim, “ESHOT’un 2023 bütçesi, pandemi döneminde ve sonrasında kurumun mücadele etmesi gereken konuların genişlemesiyle hazırlandı. 2019 yılında motorinin litre fiyatı 6 lira 29 kuruşken bugün ise yüzde 281 artışla 23 lira 95 kuruşa çıktı. Ülkemizde yaşanan enflasyon, elektrikte, yedek parça gibi birçok alanda yüzde 200 ile yüzde 500 oranlarında artışa neden olmuştur. ESHOT’un maliyetleri de giderek artmaktadır. İzmir’de toplu ulaşımın yüzde 48’ini taşıyan böyle bir önemli kurumun hasılat verilerine baktığımızda, kurumun 2019 yılında ortalama aylık 100 TL gelirine karşılık 186 TL gideri bulunurken, bugün her 100 TL gelirine 408 TL gideri bulunmaktadır. UKOME’de asıl yönetim yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerekirken merkezi idare yönetmelikte yaptığı değişiklikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iradesi, merkezi idarenin atadığı bürokratlara geçti. 2019’dan bugüne akaryakıta 60 kez zam geldi. Bu süreçte toplu ulaşım tarifesi ise UKOME’nin engellemesi nedeniyle sadece iki kez güncellenebilmiştir” şeklinde konuştu.

“BAKANLIKTAN BORÇLANMA YAZISI HALA CEVAPLANMADI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüs alımı ve ESHOT’un artan yüklerini azaltmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği borçlanma talebini hatırlatan Dirim, “1 Nisan 2022 tarihinde Tunç Başkanımızın imzasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği ESHOT’un borçlanma talep yazısı bugüne kadar cevaplanmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’u mali yönden yıpratan uygulamaların olmaması gerekir” dedi.

ESHOT’UN 2023 ROTASI

İzmir’de ulaşımın amiral gemisi ESHOT Genel Müdürlüğü, 2023 yılında da gelişim sürecine yeni projelerle devam edecek. 2023 hedefleri arasında toplu ulaşım hizmetini sağlama dışında öne çıkan hizmet başlıkları ise şöyle;

 • 100 adet elektrikli otobüs ve 58 adet midibüs alımı
 • Yeni güneş enerjisi santrallerinin (GES) kurulması
 • Beş ilçenin İZTAŞIT Projesi’ne entegre edilmesi
 • 200 yeni durak tesisinin yaptırılması
 • Yeni işe alımlarla kadın sürücü sayısının 170’e ulaşması
 • Planlama Optimizasyonu Sistemi’nin kurulması
 • Hızlı ulaşım sistemlerinin (Ekspres ve Transit Hattın) geliştirilmesi
 • Mevcut atölye, garaj ve tesislerin fiziki yapılarının iyileştirilmesi
 • Bornova ve Buca’da yeni tesislerin kurulması
 • Kalite Yönetim Sistemi sayısının 5’e yükseltilmesi
 • Stratejik İnsan Kaynakları Yönetim Sisteminin Tamamlanması
 • Talebe Duyarlı Toplu Taşıma
 • Toplu Ulaşım Hizmeti Sunan Kurumların Sübvanse Edilmesine Yönelik Kanun Teklifi Hazırlanması
 • Kurumsal İş/Karar Verme Süreçlerinin Otobüsten Alınan Dijital Verilerle İyileştirilmesi İçin Telemetri Sisteminin Kurulması