İzmir’de Cumhuriyet’in koruyucuları Ata’ya saygı nöbeti tuttu

» Ege Gündemi » İzmir’de Cumhuriyet’in koruyucuları Ata’ya saygı nöbeti tuttu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlanışının 84. Yıl dönümü anmasını Ata’ya saygı nöbeti ile başlattı. Binlerce İzmirli, 9 Kasım 21.05’ten 10 Kasım saat 09.05’e kadar sürecek nöbet için Cumhuriyet Meydanı’na geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Ata’ya saygı nöbetine katıldı.

Ata’ya saygı nöbeti için Alsancak’taki Cumhuriyet Meydanı’na gelen İzmirliler 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece uyumadı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 84. yıldönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Ata’ya saygı nöbetine binlerce İzmirli katıldı.

Nöbet, saatler 21.05’i gösterdiğinde saygı duruşuyla başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda “193∞” simgesinin üzerindeki meşaleli nöbeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, gaziler, sanatçılar, yazarlar, muhtarlar, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve binlerce İzmirli tuttu.

“İZMİR ATA’MIZIN HAYATTA OLDUĞU MESAJINI VERİYOR”

Başkan Tunç Soyer, nöbetini tamamladıktan sonra tüm katılımcılara teşekkür ederek “İzmirliler her zamanki gibi sorumluluklarının bilinciyle, İzmirli olmanın gururuyla bu akşam da bizi yalnız bırakmadı. Her biriyle iftihar ediyorum. Hatırlamamız, unutmamamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. O nedenle sembolik bir nöbet tutuyoruz.  Bu nöbete tüm İzmirlileri davet etmiştik. Çok şükür ki tüm İzmirliler buna icabet ettiler. Sabaha kadar sürecek bu nöbete katılıyorlar. Yaptığımız billboardlarda dedik ki; Hayatta o. Evet, bizim için hep yaşayacak. Bizden sonra da yaşayacak. O yüzden Atamızın hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz ve onun hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz. İzmir bugün Türkiye’ye Ata’mızın hayatta olduğu mesajını veriyor. Bizim için ölmedi, bizim için yaşıyor. Sonsuza kadar da yaşayacak” şeklinde konuştu.

İZMİR ATA’YA SAYGI İÇİN CUMHURİYET MEYDANI’NDA TEK YÜREK

Nöbette İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ, Atatürk şiirleriyle katılımcıları duygulandırırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çok Sesli Kadınlar Korosu ise gece boyunca birbirinden eşsiz ezgileri seslendirdi. Nöbetlerini tamamlayanlar bir sonraki nöbetçiye fenerlerini ve yerlerini devretti. Katılımcılar, İzmir Kent Konseyi tarafından hazırlanan deftere Atatürk için mektuplar yazdı. Yurttaşlar tarihi güne tanıklık etmek için meydan çevresinde çadırlar kurdu.

Nöbete katılanlardan Gül Avanoğlu “Çok aradığımız birisi o. Hele ki şu dönemde onun bakışına, ileri görüşüne, ilke ve inkılaplarına çok ihtiyacımız var. O günlerden bugünleri inşa etti. Özellikle çocukların, gençlerin daha fazla sahip çıkması gerekiyor. O yüzden burada 21 yaşında bir genç olarak bulunmayı çok istedim. Kendisini saygı ve özlemle anıyoruz. Ben çok özledim. Bu etkinliği de çok anlamlı buluyorum. Atamızın anısına yaraşır bir etkinlik oldu bizler için.”

Nöbette yer alan İzmirlilerden Pınar Erol ise “İyi ki İzmirliyim diyorum. İzmir’de böyle etkinlikler olduğu için çok mutluyum. Tunç başkanımızı da severek takip ediyoruz. Ata’mıza saygımızdan dolayı buradayız” diye konuştu.