CHP’li Kılıç: Veli Eren Atay 4 aydır kayıp! dosya kısıtlı…

» Gündem » CHP’li Kılıç: Veli Eren Atay 4 aydır kayıp! dosya kısıtlı…

4 aydır kayıp olan Veli Eren Atay’ı İçişleri Bakanlığı’na soran CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, dosyada “kısıtlama” olduğu gerekçesiyle bilgi alamadı.

16 Temmuz günü arkadaşlarıyla birlikte Alaçatı’ya giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan Veli Eren Atay ile soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti

Kılıç’ın soru önergesine yanıt veren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Olayla ilgili olarak Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma dosyası kapsamında kısıtlama kararı bulunmaktadır” dedi.

“SORULARIM CEVAPSIZ BIRAKILDI”

Kılıç, aldığı cevabın üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bu çağrıyı bir annenin feryadını duyurmak için yayınlıyorum. 4 aydır umutla oğullarından haber almayı, sağ salim bulunmasını bekleyen bir anne. 19 yaşındaki Veli Eren Atay, 16 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yani 4 aydır kendisinden haber alanamıyor. Veli, en son Çeşme’de görüldü. Arkadaşlarıyla eğlendikten sonra ifadelere göre birbirlerinden ayrıldılar ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Daha önce de dile getirdim. İçişleri Bakanı’na da sordum. 2.5 ay sonra ‘Dosyada kısıtlama kararı bulunmaktadır’ cevabından başka bir cevap alamadığımız gibi diğer sorularım da cevapsız bırakıldı. 15-16 Temmuz tarihleri gibi Çeşme’nin en kalabalık olduğu tarihlerde bir gencin kaybolması ve görgü tanıklarının bu kadar az olması hayatın olağan akışına aykırı bir durumdur. Konuyla ilgili en küçük bilgi kırıntısı bile emniyet güçlerini sonuca ulaştırabilir ve bir umut ışığı bekleyen ailenin göz yaşlarını dindirebilir. Lütfen görenler duyanlar varsa; bilip de konuşmayanlar varsa; elini vicdanına koysun. ve bilgi vermek için en yakın emniyet müdürlüğüne, aileye ya da bizlere ulaşsın.”