CHP’li Beko: 50 bin sosyal hizmet uzmanı atama bekliyor

» Ege Gündemi » CHP’li Beko: 50 bin sosyal hizmet uzmanı atama bekliyor

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, TBMM’de sosyal hizmet uzmanları ve bölüm öğrencilerinin yaşadığı sorunlara değinerek sosyal hizmet mesleği ve eğitimine yönelik izlenimlerini paylaştı. Beko, konuşmasında, mülakatsız liyakatli işe alım, okul sosyal hizmeti uygulaması ve açık öğretim fakültelerinin sosyal hizmet bölümü için yetersiz olduğu başlıklarını vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, sosyal hizmet uzmanları ve sosyal hizmet bölümü öğrencilerine ilişkin gözlemlerini paylaştı. Beko’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“SOSYAL HİZMET UZMANLARI DESTEKLENMİYOR”

Sosyal hizmet uzmanlarının üniversitelerin 4 yıllık Sosyal Hizmet Bölümü mezunları olduğunu vurgulayan Beko, “İşsizlik, yaşlılık, yoksulluk, engellilik, çocuk, sağlık, adalet gibi insanın olduğu her yerde sosyal hizmet uzmanları sosyal devletin teminatı olarak çalışmaktadır. Şu an öğrencisi ve mezunu toplam 100 bin kişilik bir camia. Peki bu mesleğin kaçı çalışıyor? Ortalama 10 bin kişi. Çok acı bir tablo. 50 bin işsiz sosyal hizmet uzmanı ve 40 bin işsiz olmak için bekleyen öğrencisi var. Fakat sosyal hizmet uzmanları bu denli önemli alanlarda çalışırken ne maaş ne özlük hakları ne de istihdam konusunda rakamlarda gördüğünüz gibi desteklenmiyor” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL HİZMET AÇIK ÖĞRETİMDE KAPATILMALI”

Sosyal Hizmet Federasyonu’nun temsilcileri ile belli aralıklarla toplantılar yaptığını kaydeden Beko, Federasyonun belirttiği birçok sorun olduğunu, en önemlilerini belirtmek istediğini dile getirdi. Sosyal hizmet bölümünün açık öğretim fakültelerinde açılmasının meslek adına ve profesyoneller nezdinde yarattığı sıkıntılara değinen Beko, “Bir kere, en önemli sorunları açık öğretim fakültelerinde sosyal hizmet bölümlerinin açılmasıyla eğitimin içeriğinin boşaltılması. Düşünsenize bugün tıp eğitiminin açık öğretimle yapıldığını. İnsanla doğrudan çalışan bölümlerin başta sosyal hizmet bölümü olmak üzere açık öğretimleri kapatılmalıdır” dedi

SOSYAL İNCELEME RAPORLARI

Sosyal hizmet uzmanlarının en önemli görev araçlarının sosyal inceleme raporları olduğunu belirten Beko, “Sosyal hizmet öğrencilerinin eğitim aldığı rapor yazma becerisini bu eğitimi almamış meslek gruplarına yaptırırsanız bu doğru olmaz. Sosyal inceleme raporu sosyal hizmet uzmanının hakkı ve yetkinliğidir” ifadelerini kullandı.

“ATAMALARDA LİYAKAT GÖZETİLMELİ”

2.Yüzyıla çağrı beyannamesinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticileri tarafından geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da açıklandığını hatırlatan Beko, “Biz iktidar olduğumuzda aile destekleri sigortası kurumunu oluşturacağız. Bu kurum aracılığıyla her aileyle ilgilenen sosyal hizmet uzmanları olacak. İlk etapta 25 bin sosyal hizmet uzmanı ataması yapılacaktır. Ama şu anki hükümetin biz iktidar oluncaya kadar, atamalarında acilen liyakati gözetmesi gerekmektedir, memur alımlarında mülakatı kaldırmalıdır” dedi.

“HER OKULA BİR SOSYAL HİZMET UZMANI YERLEŞTİRİLMELİ”

Okullarda her gün karşılaşılan akran zorbalığı, şiddet vakaları ve intihar haberlerinin konuyla ilişkisine değinen Beko, “Bu kader değildir. Her okula bir sosyal hizmet uzmanını yerleştirilmelidir. Bu sosyal hizmet uzmanı okuldaki psikolojik danışma ve rehberlik öğretmeniyle iş birliği içinde okuldaki bu vakaları inceleyerek gerekli önlemler için diğer kuruluşlarla koordineyi sağlayacak ve bu gibi olayların engellenmesini sağlayacaktır” dedi.