CHP İzmir’de Balkan buluşması

» Köşe yazarları » CHP İzmir’de Balkan buluşması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Balkan Masası İzmir’de bir ilke imza atarak bugüne kadar yapılmayanı gerçekleştirdi. İzmir’deki Rumeli Balkan dernek ve federasyonları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, dernek ve federasyon başkanlarıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, bu toplantının ardından yaklaşık beş bin Rumeli Balkan göçmeniyle buluştu. Bu toplantıya emeği geçen […]

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Balkan Masası İzmir’de bir ilke imza atarak bugüne kadar yapılmayanı gerçekleştirdi. İzmir’deki Rumeli Balkan dernek ve federasyonları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, dernek ve federasyon başkanlarıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, bu toplantının ardından yaklaşık beş bin Rumeli Balkan göçmeniyle buluştu.

Bu toplantıya emeği geçen CHP Balkan Masası yetkililerine, katkı koyan CHP’li İzmir milletvekillerine, il başkanı ve CHP Balkan Masası İzmir sorumlusuna, yardımcılarına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve ilçe belediye başkanlarına gerçekten teşekkür ediyorum.

Çünkü böyle bir toplantıyı organize etmek, sorunları dinlemek kolay değil, çünkü insanoğlunun sorunları, derdi, istekleri hiç bitmez.

Ancak bu kapalı devre toplantıda birkaç kişinin özel isteklerini dile getirdiği gibi,Rumeli Balkan camiası ile ilgili sorunları dile getirenler olduğu gibi, şahsi ikballeri için konuşanlarda olmuş.

Mesela haklı istekleri olan ‘Temsil ve İstihdam’ konusunu dile getirenler olmuş. İzmir nüfusuna bakıldığı zaman Rumeli Balkan göçmenlerinin ‘İstihdam ve Temsil’de yok denecek kadar az oldukları söylenmiş diye duydum. Kulağıma gelenler böyle.

Dernek Başkanları yapılacak ilk seçimlerden, temsil konusunda bizlere hakettiğimiz değerin verileceğini umuyoruz diye söyleyenler oldu.

Toplantıda Rumeli Balkan camiasına hiçbir katkısı olmayan dernek ve federasyonlarında girdiğini söyleyen dernek başkanları oldu.

CHP Balkan Masası İzmir sorumlusuna bir önerim olacak, İzmir’de bulunan Rumeli Balkan derneklerinin listesini valilikten, vakıfların listesini Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alırlarsa iyi olur diye düşünüyorum bu toplantıda aldıklarını tahmin ediyorum.

Aldıkları bu listeleri başta İzmir Büyükşehir Belediyesi protokol ve ilçe belediye protokolleri ile paylaşırlarsa iyi olur diye düşünüyorum.

Çünkü piyasada olmayan dernekler, olmayan vakıflar cirit atıyor. Protokol listelerinde yer alıyorlar. Belediye protokol yetkilileri beni ararsa ben isimde verebilirim.

İzmir’de benim bildiğim bazı dernekler, federasyonlar, vakıflar var isimlerini buradan yazmayım. Gerçekten kendi çıkarları istikballeri için değil camiası için çalışıyor hizmet ediyor. Kimlileri de kendi istikballeri geleceği için çalışıyor.

Maliye Bakanlığı, belediyelerden dernek, federasyon ve vakıf protokol listelerini istesin ve o listede olanları mercek altına alsın.

Mesela kağıt üzerinde var olan vakıfların hesabı var mı, yok mu?

Yada vakıf başkanlarının adına hesaplar açılmış mı, açıldıysa bu hesaplara para yatırılmış mı, yatırıldıysa ne diye para yatırılmış, mesela vakıf senetleri kaç para? Bunları inceler herhalde.

Bu toplantıya katılan böyle kişilerin olduğunu birçok dernek başkanı biliyor ve konuşuyor.  Mesela İzmir’de kurulu olmayan sivil toplum kuruluşlarında toplantıya katıldığı söyleniyor. Dernek ve federasyonlar bu konuda sitemkar, çünkü dertlerini anlatamadıklarını ifade ediyorlar.

Bunlarda varmış onun için ben şimdiden önlemlerinizi almanız için yazmak istedim. Belediyeler protokol listesinde yer alan dernek ve federasyonların resmi kayıtlarını istemelerini öneririm.

Bunları niye yazdım gerçekten CHP Balkan Masası bugüne kadar yapılmayanı yaptığı için. Gerçekten Rumeli Balkan camiasına önem verdiği için. Bende o nedenle buradan kafama takılanları hem sormak, söylemek hem uyarma gereği hissettim. Çünkü iyi niyetli olmayan vakıf, federasyon ve derneklerin; çalışan vakıf, dernek ve federasyonların önün kesmesini önlemek için uyarıda bulunma gereğini hissettim.

Hatta mevcut belediye başkanlarını, yanlarındaki tehlikenin farkında olması için uyarmak istedim. Son olarak FETÖ terör örgütü liderini ABD’de ziyaret eden dernek, vakıf ve federasyon varsa ki, var olduğu söyleniyor. Kimler bilemem fotoğrafları da varmış.

İnsanlar yıllarca peşinde koşturduğu bir düşünceden kolay kolay vaz geçemez belki kış uykusuna yatmışlardır.

Sağlıcakla Kalın