Cemil Tugay kimdir

» Biyografi » Cemil Tugay kimdir

Cemil Tugay, 1967 yılında Van’da öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini İzmir İnönü Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1989 yılında mezun olan Tugay, Çorum ve Tire’de pratisyen hekim olarak mecburi hizmet yaptı.

Cemil Tugay’ın işi ne?

Tugay, 1993-2000 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi ve İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi’nde plastik cerrahi alanında uzmanlaştı. 1997 yılında ABD’nin Cleveland Klinik’inde araştırmacı doktor olarak çalışma fırsatı buldu. 2000 yılında plastik cerrah olarak uzmanlık belgesini aldı.

Serbest Hekimlik ve Sivil Toplum Kuruluşları

Tugay, uzman olduktan sonra Karşıyaka Devlet Hastanesi ve İzmir Çiğli Kent Hastanesi’nde plastik cerrah olarak görev yaptı. 2009 yılında Karşıyaka’da kendi muayenehanesini açtı ve Alsancak’ta serbest hekimlik yapmaya başladı. Tugay, aynı zamanda İzmir Tabip Odası, Türk Tabipler Birliği, Türk Plastik Cerrahi Derneği ve Ege Bölgesi Plastik Cerrahi Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak yer aldı.

Siyasi Hayatı

Tugay, 2010 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu ve sağlık komisyonu üyesi olarak parti çalışmalarına katıldı. 2013-2014 yıllarında CHP İzmir İl Ar-ge Kurulu başkanlığı yaptı. 2014 yılında Karşıyaka Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi seçildi. 2015 yılında CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda bilişim, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı oldu. 2016 yılında CHP Karşıyaka İlçe Yönetim Kurulu’nda STK ve Meslek Odalarından sorumlu başkan yardımcısı görevine getirildi.

Belediye Başkanlığı

Tugay, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde CHP’nin Karşıyaka Belediye Başkanı adayı oldu ve yüzde 63,5 oy oranıyla seçimi kazandı. Tugay, Karşıyaka’nın ilk doktor belediye başkanı olarak tarihe geçti. Tugay, belediye başkanı seçilmesinin ardından muayenehanesini kapattı ve tamamen belediye çalışmalarına odaklandı. Tugay, Karşıyaka’yı daha yaşanabilir, daha yeşil, daha kültürlü, daha sosyal, daha demokratik ve daha katılımcı bir ilçe yapmak için projeler üretti ve uyguladı. Tugay, 2024 yerel seçimlerinde CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu ve yüzde 49 oy oranıyla seçildi. Halen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi devam etmektedir.

Özel Hayatı

Cemil Tugay, evli ve 2 kız, 1 erkek olmak üzere 3 çocuk babasıdır. Çocukları üniversite, lise ve ilkokulda öğrenim görmektedir. Tugay, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.