BUPAR’ın anketine göre CHP’nin vizyon belgesi beğenildi

» Manşet 3 » BUPAR’ın anketine göre CHP’nin vizyon belgesi beğenildi

BUPAR’ın araştırmasına göre 6’lı masanın anayasa değişikliği önerisi ile CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” vatandaşın beğenisini kazandı. 21 ilde 1112 vatandaşla yüz yüze görüşülerek hazırlanan ankette göre “Seçimleri Millet İttifakı kazanır” diyenlerin oranı yüzde 49.5 olurken “Cumhur İttifakı kazanır” diyenlerin oranı yüzde 39.4’te kaldı.

BUPAR’ın araştırması CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ne ilginin yüksek olduğunu gösterirdi. Ankete katılanların çoğunluğu seçim sonuçlarına ilişkin ise muhalefetin kazanacağı yönünde görüş bildirdi.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin 21 ilde 1112 yurttaşla yüz yüze görüşerek hazırladığı ankette çarpıcı veriler ortaya çıktı. Ankete göre “CHP’nin ikinci yüzyıla çağrı Beyannamesi” vatandaşlar tarafından ilgi ve beğeni ile karşılandı. Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 66,9’u CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni duyduğunu, yüzde 57.1’i beyannamedeki hedefleri beğendiğini, yüzde 27.7’si ise beğenmediğini ifade etti. Fikrini belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 15.2 oldu.

MİLLET İTTİFAKI KAZANACAK

Ankette katılımcılara 6’lı masanın 84 maddelik anayasa değişikliği önerisini duyup duymadıkları da soruldu. Katılımcıların yüzde 64.9’u “Evet” derken yüzde 35.1’i duymadığını aktardı. Katılımcıların yüzde 54.1’i ise altılı masanın anayasa değişiklik önerisini beğendiğini vurguladı, fikrim yok diyenlerin oranı ise 17.3 oldu. Seçimlerde hangi ittifak adayının kazanacağını düşündükleri sorulduğunda ise yüzde 49.5 “Millet İttifakı kazanacak”, yüzde 39.4’ü “Cumhur İttifakı kazanacak” derken yüzde 11.1 oranında katılımcı kararsız kaldığını aktardı.

“AK PARTİ’NİN GELECEĞİ MUHALEFETİN ELİNDE” 

Anket sonuçlarından yapılan analizde şu ifadelere yer verildi: “CHP’nin yapmış olduğu bu toplantıyı, medyanın çok az bir kısmının tam olarak gündeme taşımış olmasına rağmen bilinirlik, farkındalık çok yüksektir. CHP’nin ne dediği tüm vatandaşların hayatını etkilemektedir. İlk defa hem ülke gündemini hem de AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasal geleceğini muhalefet partileri belirleme olanağına sahiptir.”