“Bu memleketin kurtuluşunun tek bir yolu var, o da eğitim”

» Gündem » “Bu memleketin kurtuluşunun tek bir yolu var, o da eğitim”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de öğrenim gören gençlerin bilim, kültür, sanat ve spor alanında gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 6 eğitim vakfı ile iş birliği protokolü imzaladı. İzmir Eğitim Vakıfları İş birliği Modeli’nin Egemenlik Evi’ndeki imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitimin ve bu alanda gönüllü faaliyetlerin önemine değindi. Soyer, “En önemli fayda […]

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’de öğrenim gören gençlerin bilim, kültür, sanat ve spor alanında gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 6 eğitim vakfı ile iş birliği protokolü imzaladı.

İzmir Eğitim Vakıfları İş birliği Modeli’nin Egemenlik Evi’ndeki imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitimin ve bu alanda gönüllü faaliyetlerin önemine değindi. Soyer, “En önemli fayda gönüllülük. Kimse size bir ödül vermiyor. Ama siz vicdanen ve zihnen bunun gerekli olduğuna inandığınız için bu yola baş koyuyorsunuz. Bu eşsiz bir şey. Kendini vakfetmek dünyanın en kıymetli şeyi. Önce neye yatırım yapmak istersiniz?’ diye sorsanız ‘eğitim’ derim. Bu memleketin kurtuluşunun tek bir yolu var. O da eğitim. Güçlü paydaşlarımızla bizler de yerel yönetimler olarak sizlerin yüce gönüllüğünüze katkı koymaya hazırız. İzmir’e değil Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacağız” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLSUN”

Başkan Tunç Soyer’in bir sene önce verdiği görevi iş birliği modeliyle geliştirdiklerini ifade eden İZEVİM Genel Koordinatörü Can Güvenir, “İzmir’de 6 vakıf olarak birlikteyiz. Çocuklar, gençler ve eğitim çağındaki yetişkinler hepimizin ortak alanı. ‘Hepimiz aynı alanda çalışıyoruz ama etkisini nasıl artırabiliriz’ diye düşündük. Hepimizin bir araya geldiği İZEVİM’de birleştik. İzmir’e mal olacak bir iş birliği modeli geliştirmek istedik. Aynı alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının birbirleriyle bir arada çalışmasının Türkiye’ye de örnek olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

İzmir’de öğrenim gören öğrencilerin bilim, kültür, sanat ve spor faaliyetleri gibi olanaklara daha rahat erişebilecekleri ortak çalışmalar yürütülecek.

Protokolün temel amacı, İzmir’de öğrenim gören öğrencilerin iş birliği kültürü içerisinde bilim, kültür, sanat ve spor faaliyetleri gibi olanaklara daha rahat erişebilecekleri ortak çalışmalar yürüterek öz farkındalığı, öz motivasyonu ve aidiyet duygusu yüksek bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamak, olarak tanımlanıyor. Kültür, sanat, spor ve bilim alanlarında ortak projeler üretmek, bilgi ve deneyim paylaşmak, yürütülen çalışmaların etki ve verimliliğini artırmak için destek mekanizmalarını işletmek, personel ve gönüllü kapasitesinin güçlendirilmesi için ortak çalışmalar düzenlemek protokolün ana yükümlülükleri arasında yer alıyor.