Başkan Soyer’den “Gençler Suyu Konuşuyor” temalı gençlik kampına ziyaret

» Çevre » Başkan Soyer’den “Gençler Suyu Konuşuyor” temalı gençlik kampına ziyaret

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Olivelo Yaşayan Park’ta düzenlenen gençlik kampını ziyaret etti. Su kaynaklarının hızla tükendiğine dikkat çeken Başkan Soyer, “Bu işin şakası yok. Şimdi ve hep beraber sahip çıkmak zorundayız. Her vatandaşın bu hassasiyeti taşıması ve bunun gereğini yapması gerekiyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği gençlik kamplarının 12’incisi “Gençler Suyu Konuşuyor” temasıyla düzenleniyor. İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü ve İZDOĞA AŞ iş birliği ile iklim krizi ve suyun önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Güzelbahçe Olivelo Yaşayan Park’ta yapılan kampın ikinci gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlerle bir araya geldi. Başkan Soyer, iklim krizine değinerek su tasarrufu çağrısında bulundu.

YURTTAŞLARA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Doğayla uyumlu bir yaşamın tercih edilmesi gerektiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “Yapmamız gereken şey doğanın dengesi ile uyumlu yaşam, üretim, tüketim… Yani ürettiğimiz bir ürünün su ayak izinin küçük olmasına özen göstermekle ilgili. Bu hayatın her anında yapmamız gereken bir şey. Hepimize sorumluluk düşüyor. Bu ne devletlerin çıkardığı kanunlarla, yasal düzenlemelerle çözülebilir ne de belediyelerin uygulamaları ile. Her vatandaşın bu hassasiyeti taşıması ve bunun gereğini yapması gerekiyor.”

YAĞMUR SUYU HASADI ÇALIŞMASI

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal üretim konusunda havza ölçeğinde ürün deseninin planlanmasıyla ilgili ciddi bir çalışma yaptıklarını anlatan Tunç Soyer, “Yağmur suyu hasadı ile ilgili bir çalışmamız var. Belki de Türkiye’de en kapsamlı çalışmayı hazırlıyoruz. Bir yandan da bu duyarlılığı, bu şehirde büyütmeye gayret ediyoruz. Bu işin şakası yok. Bu işin sonrası yok. Şimdi ve hep beraber sahip çıkmak zorundayız” dedi.
Başkan Soyer konuşmasının sonunda gençlerin yüzde 50’sinden fazlasının geleceğini yurt dışında aradığına dikkat çekerek, gençlere umutlarını kaybetmemeleri, birlikte hareket ederek bunu değiştirmenin mümkün olduğunu söyledi.

GENÇLERDEN MARMARA GÖLÜ TEŞEKKÜRÜ

Kampa katılan gençlerden biri Başkan Soyer’e Marmara Gölü’nün kurumaması için verdiği mücadeleden dolayı teşekkür ederek, “Salihli’de ailem yaşıyor. Marmara Gölü’nü kendinize dert edinip geldiniz. İlgilendiniz. Teşekkür ediyorum. Emeğiniz paha biçilemez” dedi.

DOĞA FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

Kampın ikinci günü Zeynel Aydın’ın hazırladığı doğa fotoğrafçılığı atölyesi ile başladı. Atölyenin ardından doğada keyifli vakit geçiren genç kampçılar, Boğaziçi Üniversitesi’nden Su Yönetimi Uzmanı Dr. Akgün İlhan’ın konuşmacı olduğu “Suya Erişim Hakkı” konulu panele yoğun katılım gösterdi. Dr. Akgün İlhan, insani su hakkı, ambalajlı su sektörü ve musluktan akan suyun içilebilirliği ile ilgili detaylı bilgi verdi.
Kampın ikinci günü, geleceğin Türkiye’sinde olası bir susuzluğu ele alan film gösterimiyle sona erdi. Gençleri doğayla buluşturmayı, iklim krizi ve suyun önemi konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen kamp bugün sona eriyor.