Başkan Soyer: Kentler Türkiye ve AB arasında köprüler kuruyor

» Yerel Yönetimler » Başkan Soyer: Kentler Türkiye ve AB arasında köprüler kuruyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer, Avrupa kentlerini bir araya getiren yılın en büyük etkinliği olan “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” kapsamında gittiği Brüksel’de İzmir ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri güçlendirecek önemli ziyaretler yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanı Tunç Soyer, beraberindeki heyetle Avrupa Bölgeler Komitesi ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası” için gittiği Brüksel’de üst düzey temaslarını bugün de sürdürdü.  Heyette Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel yer aldı.
Başkan Soyer ilk olarak T.C. AB Nezdinde Daimî Temsilciliği Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile görüştü. Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ukrayna’daki savaştan söz ederek tarıma odaklanmak gerektiğine değindi ve bu çerçevede Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) fonlarının altını çizdi. Başkan Tunç Soyer ise İzmir’de “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla uyguladıkları, kuraklık ve yoksullukla mücadele üzerine tarım stratejisinden bahsederek İzmirli markası ile küçük üreticinin ürünlerini ihraç etmeye başladıklarını ve Hollanda çiçek borsasına girdiklerini vurguladı.

YENİ FİNANSMAN OLANAKLARI KONUŞULDU

Başkan Soyer, Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdür Vekili Maciej Popowski ile de bir araya geldi. Başkan Soyer Türkiye’nin “Creative Europe” ve “Interreg Akdeniz Bölgesel İş Birliği Programı” olmak üzere iki yeni AB programına dâhil olduğunu söyleyerek “Bu programların katılımcısı olabilmekten çok mutluyuz. CHP belediyeleri olarak AB değerlerini destekliyoruz. AB’nin samimi ortaklarıyız. Parlak bir geleceğe demokrasi olmadan erişemeyiz” dedi.
Maciej Popowski ise yeni hayata geçecek Türkiye Yatırım Platformu aracılığıyla AB’nin yatırım garantileri vereceğini vurguladı. Bu kaynaklardan belediyelerin ve özel sektörün faydalanmasını istediklerini söyleyen Maciej Popowski, “Bu garantiler ulusal ve uluslararası bankalara sağlanacak. Finansman garantileri ile ilgili çalışmaların Aralık ayında AB tarafından onaylanması planlanıyor. Bankalar bu garantiler sayesinde yeni finansman kaynakları sunacaklar” dedi.

“BAŞKA BİR GELECEK MÜMKÜN”

Başkan Soyer, Avrupa Parlamenteri, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkan Yardımcısı Eero Heinäluoma ile de bir toplantı yaptı. Eero Heinäluoma, Başkan Soyer’e “Burada olmanız önemli, sizi görmekten mutlu olduk” dedi. Soyer ise teşekkür ederek, “Sosyal demokrat politikalarla başka bir gelecek mümkün. AB, tarihin en büyük barış projesi. Barış demokrasi üzerine inşa ediliyor. Ülkemiz için daha iyi bir geleceği AB olmadan inşa edemeyiz. Birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyoruz” dedi ve Eero Heinäluoma’yı İzmir’e davet etti.

“AB İLE AYNI DEĞERLERİ PAYLAŞAN BELEDİYELERİZ”

Avrupa Parlamenteri, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu İsmail Ertuğ ise AB’nin Türkiye ile işbirliği konusundaki çalışmalarını aktardı. Soyer, “Biz AB ile aynı değerleri paylaşan, aynı yolu yürüyen belediyeleriz. Sosyal demokrat belediyeciliği yaymak için çalışıyoruz” dedi.

“BAZI AB PROGRAMLARI YEREL VE BÖLGESEL DÜZEYDE DE GELİŞTİRİLEBİLİR”

Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı & Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi (ARLEM) Eş Başkanı Vasco Alves Cordeiro da ziyaret edildi. Vasco Alves Cordeiro bazı AB programlarının yerel ve bölgesel düzeyde de geliştirilebileceğini belirterek, “Herkese uyan tek beden tuzağına düşmemeliyiz. Sizleri dört iş birliği temasını yazılı bir biçimde bizimle paylaşmaya davet ediyorum. Avrupa Bölgeler Komitesi ve Türkiye’deki belediye başkanlarının iş birliğini nasıl geliştirebileceği konusunda somut önerilerini desteklemeye hazırız” dedi. Toplantıya Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Grup Başkanı ve Fransa Coulaines Belediye Başkanı Christophe Rouillon ve Avrupa Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Başkanı ve Bremen Hükümet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antje Grotheer de katıldı.