Başkan Günel: Belediye başkanının makamı sokaklardır

» Büyük Manşet » Başkan Günel: Belediye başkanının makamı sokaklardır

Kuşadası Belediyesi mevcut başkanı ve başkan adayı Ömer Günel, “Borca batık durumda bir belediye ve belediye şirketi devraldık. Hızlı bir şekilde bütçeyi rehabilite ettik” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı ve CHP Belediye başkan adayı Ömer Günel, TELE1’de yayınlanan Ege Saati programında Gazeteci Nurettin Sönmez’in konuğu oldu. Yaklaşan yerel seçim öncesi 5 yıllık görev sürecini değerlendiren Günel yeni dönem için projelerini anlattı.

“BÜTÇEYİ DOĞRU REHABİLİTE ETTİK”

Pandemi sürecinde belediye hizmetlerini değerlendiren Günel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyelerin en büyük sıkıntısı bütçedir. Yani kaynak bulma sıkıntısıdır. Biz bunu da bilerek ve devraldığımız belediyenin de ekonomik şartlarını çok iyi bilerek hızlı bir şekilde bütçe rehabilitasyonuna girdik. Bir taraftan kaynaklarımızı güncelledik. 30 yıldır ihaleye çıkmamış dükkanlarımız taşınmazlarımızı ihaleye çıkartarak fiyatlarımızı güncelledik. Bir taraftan kayıt dışı ekonomiyi kayda alarak ciddi bir saha çalışması yaptık. Bunun yanında özel sektörün de girişimlerinden faydalanacak şekilde bazı projelerimizi ve işlerimizi ortaklaştırdık. Bütün bunlar hızlı bir şekilde hizmet üretmemize ve hızlı bir şekilde harekete geçmemize sebep oldu. Pandemi dönemini de iyi geçirdik. Pandemi de herkes bir panik yaşayıp evlerinde, kurumlarında otururken eğer biz bütün ekiplerimizle sahadaydık. Pandemi dönemi bittiğinde hemşirelerimiz sokağa çıktığında ‘Ne olmuş bu kente’ dediler. O kadar hızlı değişimin içine girdik. Krizi fırsata dönüştürdük. Bütçeyi doğru rehabilite ettik. Geldiğimiz noktada hızlı harekete geçmiş olmanın avantajlarını yaşadık. İlk görev aldığımızda parke taşının işçilik dahil imalatı 18 lirayken şimdi 200 liranın üzerine çıktı. O gün döktüğümüz asfalt ihalesinin fiyatı 60 milyonken şimdi aynı asfaltı dökmeye kalksam 400 milyonun üzerinde. Hızlı harekete geçmiş olmanın getirdiği avantajları da yaşadı Kuşadası” dedi.

“BELEDİYELERİMİZİN DÜŞTÜĞÜ KRİZLERE DÜŞMEDİK” 

Aydın Büyükşehir Belediyesiyle uyum yakaladıklarının altını çizen Günel, “Aydın Büyükşehir belediyemizle uyumlu çalışmanın getirdiği çok büyük avantajlarımız oldu. Büyükşehir’in desteğiyle hızlı bir şekilde altyapı süreci tamamlandı. Kentin sorunlarını ortak belirledik. Önceliği ortak ortaya koyduk ve hızlı bir şekilde aksiyon aldık. ‘Şu yetki alanı senin, bu yetki alanı benim’ gibi klasik Türkiye’de belediyelerimizin düşmüş olduğu o krizlere biz düşmedik. Biz kimin imkanı neye yetiyorsa güçlü bir şekilde girdik. Hem büyükşehirle hem devletin diğer tüm kurumlarıyla olabildiğince ciddi bir uyum yakaladık. Hizmet odaklı olduğumuzu fark eden herkes bir şekilde önümüzde durmayı tercih etti. Karayollarına ait de birçok alanı yaptık. Birçok kurumla doğru diyalogla belediye bütçesine ciddi katkı sağlayacak takas trampalar gerçekleştirdik, ortak projeler yaptık. Ada camping büyükşehir belediyemizle ortak projemizdir. 4 ayda yaptık. Şu an kamp turizminin göz bebeği” diye konuştu.

“İÇECEK SİPARİŞİ İÇİN BENİ KEFİL İSTEYEN BİR BELEDİYE VARDI”

Belediye bütçesinin yönetimine dair açıklamalarda bulunan Günel,

“Çivi bile alamayan hatta belediye şirketinde ilk sezon içecek siparişiniz için beni şahsi kefil isteyecek kadar bütçesi kötü yönetilmiş ve üçüncü şahıslara borç bakımından borca batık durumda bir belediye ve belediye şirketi devraldık. Hızlı bir şekilde bu bütçe rehabilitasyonunda üçüncü kişi borçlarını tasfiye ettik. Aynı zamanda ciddi bir borç da vardı. Bir önceki dönemden gelen kredi borçları vardı. Bunların son taksidini şubat ayında dedim. Kendi dönemimin ilk 3-4 yılında kredi de çekemedim. Bütün bunlara rağmen biz kamu borçlarını yapılandırdık. Devletle de takasa girdik, borcu bitiremedik ama yönetilebilir hale geldik. Bugün kamu borcumuz yine var. Her belediyenin aşağı yukarı var. Ama üçüncü şahıslara borcumuz bakımından yönetilemez hiçbir borcumuz yok. İtibarlı bir belediyeyiz. İtibarlı belediye şirketleriyiz. Bugün bizim açmış olduğumuz ihalelere girmek için hiçbir girişimci çekinmiyor ve bu süreçleri takip ediyor. Ödeme krizi yaşarsanız girecek kimse bulamazsınız ama bizde bugüne kadar taahhütlerimizi yerine getirme noktasında hiçbir sıkıntımız olmadı” diye konuştu.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE TURİZM KENTİ YOKSULLUKLA MÜCADELE ETMEZ” 

Yeni dönemde göreve geldiği takdirde emeklilerle ilgili planlanan çeşitli projelere de değinen Başkan Günel,

“Biz bir turizm kentiyiz. Dünyanın hiçbir yerinde turizm kenti yoksullukla ve yoksullukla mücadele etmez. Bu iş devletin işidir, hükümetin işidir. Ama maalesef biz Türkiye’de ve özelde de Kuşadası’nda yoksullukla ve yoksullukla mücadele eder hale geldik. Bütçelerimizin belli bir kısmını bu mücadeleye ayırmak zorundayız. Turizm yatırımlarının ve kent yatırımlarının yanında. Nitekim bizim dönemimizde başlayan 2 ila 5 yaş arası her çocuğumuza haftalık 2 litre, aylık 8 litre ücretsiz süt dağıtıyoruz. İlkokul çağındaki her çocuğumuzun beslenme çantasını ağzına kadar dolduruyoruz. Annelerimiz artık çocuklarının beslenme çantasını düşünmüyorlar. Bunun yanında üniversite öğrencilerimize her akşam ücretsiz akşam yemeği veriyoruz. Üniversite öğrencilerimiz bu hizmetten çok mutlular. Şimdi bununla da kalmadık. Öğrencilerimize Adalı Kart uygulamamızın yanında Kantin Kart vereceğiz. Artık okula giden çocuklarının cep harçlığını düşünmeyecek anneler. Bunun yanında k timiz ciddi bir emekli göçü alan bir kent. Emeklilerimizin de bu konuda çok ciddi desteğe ihtiyacı var. Maaşlar 10 bin lira, 15 bin lira. Bu maaşlarla hiç kimsenin ayakta kalma ihtimali yok. Biz onların günlük sosyalleşebilmelerinin önünü açacak işler yapmaya çalışıyoruz, ikinci bahar merkezi projemiz bize özgün bir projedir. Temelinde emeklimizin ve engellimizin bütün gününü geçirebileceği sosyal yerleşme alanları bunlar. Çayını içebileceği, kahvesini içebileceği, dijitalleşen dünyada randevularını oradaki danışmanının alabileceği, iletişim kurmakta zorlandığı konularda onu birinin asiste edebileceği, basit revir hizmetlerinin verildiği alan, basit eğitimlerin verildiği, spor alanlarının olup engellimizin ve emeklimizin spor yapabileceği alanları yarattığımız ikinci bahar merkezlerini hayata geçiriyoruz. Birini Davutlar’da birisi Kuşadası merkezde olmak üzere 2 merkez hızlı bir şekilde hayata geçecek. Bu arada Adalı Kart’ın eki konumundaki Emekli kart ile birlikte de emeklilerimizin bütün bu testlerden ücretsiz faydalanmasını, belediye testlerinden yüksek indirimlerle faydalanmasını sağlayan fırsatlar sunuyoruz”

“SEÇİMİ AÇIK ARAYLA CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK GÖĞÜSLEYECEĞİZ”

Kentte yapılan anketlerin algı yaratmaya yönelik anketler olduğu iddiasına yanıt veren Başkan Günel,

“Oranları görünce gülüyorum çünkü ne böyle bir şeyin olması mümkün ne de gerçekleşmesi mümkün hep beraber 31 Mart gecesi göreceğiz. Bana soruyorlar ‘anket yaptırıyor musunuz’ diye, anketimiz dün itibariyle sahada başladı. Görebildiğim kadarıyla sahada hiçbir anket yapılmadı. Telefonla yapılan anketler var. Bir de anket yapmadan anket sonucu açıklayan anket firması sahipleri var. Her dönem bunlar olur, oluyor. Ama biz kendi ölçülerimizi olabildiğince rasyonel yaptırıp sonuçlarını ona göre değerlendirmek istiyoruz. Dün itibariyle bizim çalıştığımız bir anket firması sahada anket çalışmalarına başladı. Herhalde 4-5 gün içinde sonuçları alırız. Benim sahada almış olduğum hava bu seçimin galibi kesinlikle açık ara Cumhuriyet Halk Partisi ve aday olarak da biz ipi birinci sırada göğüsleyeceğiz. Her parti bir şekilde bir aday çıkardı. Bu sene böyle bir şey oldu. Her yerde böyle bir şey oldu. Enteresan evet ama orada görebildiğimiz kadarıyla 3-4 aday yarışıyor. Biz tabii yüzde 58’in üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Bir önceki dönemden daha öteye. Diyeceksiniz ki ‘ittifakla almıştınız’. Evet, bunun sonuçlarını açıkçası 31 Mart’tan sonra değerlendirmeyi daha çok tercih ederim. Çünkü tabii ki benim ve arkadaşlarımın hedefi açık ara rakiplerimize fark atıp ipi birinci göğüslemek” dedi.

“KUŞADASI’NIN İLK DEFA KENT MEYDANI OLACAK”

Kuşadası kurulduğundan bu yana bir kent meydanının olmadığını söyleyen Günel, “Kuşadası’nda ilk defa kent meydanı olacak. Biliyorsunuz turizm kentleri ve aslında her kent meydanlarıyla anılır. Meydanlarının görkemiyle, güzelliğiyle ifade edilir. Kuşadası’nda eski belediye binamızın olduğu alana 20 bin metrekarelik bir kent meydanı inşa ediyoruz. Yeşil alanlarımız var, çok güzel 38 iş yerimiz var. Daha önce 108 iş yeri vardı, 2 katlı otopark var. Aşağı yukarı 400 araçlık otoparkımız var. Bir amfi tiyatromuz var. Açık kuru havuzlarımız var. Kent sofrası dediğimiz yeşil alanın dut ağaçlarının altında vatandaşımızın tamamıyla halka açık kullanabileceği alanlar var. Çok keyifli bir alan geliyor Kuşadası’na. Kentin merkezinde de ciddi bir ferahlık sağlayacak. Kazmayı vurduk. Hafriyatı yapılıyor. 19 Mart’ta temel atılıyor. 2025 sezonuna yetişecek. Şu anki mevcut belediye hizmet binamızın hemen yan tarafında uzunca bir süre açık otopark olarak kullanılan alana bir kent yaşam merkezi yapıyoruz. Burada profesyonel bir tiyatro salonu kültür salonu geliyor, ikinci bahar merkezimizin bir tanesi burada. 2 tane ticari ünite var, spor alanları var ve yine otopark var. Önünde küçük bir kent meydanı var. Bu da 2025 sezonuna yetişecek. Nisan 15’te buranın zemin çalışmaları başlıyor” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BAŞKANININ MAKAMI SOKAKLARDIR”

Başkan Ömer Günel, hayata geçirdikleri mobil hizmet araçlarının kentte birçok sorunun çözümünde etkin rol oynadığını belirtti.

Günel, “Hem çok ilgi gördü hem de bizim çok işimize yaradı. Ben sorunları sahada görerek çözmeyi seven biriyim. Hatta sahada görmek yetmez. Aynı zamanda o sorunun muhatabı hemşehrilerimle sohbet ederek süreci yönetmek bana daha doğru, daha samimi geliyor. Bunun da sonuçlarını gördük. Yıllardır Kuşadası’nda kronik hale gelmiş sorunları biz yerinde gözlemleyerek hemşerilerimizle konuşarak çözdük. Bunu mobil ofis sayesinde yaptık. Tabii bunu makam arabasıyla da yapabilirsiniz. Ama mobil ofisin bir özelliği var. İçi hemşerilerimizi alıp küçük toplantılar yapabileceğimiz şekilde dizayn edildi. Dolayısıyla hemşirelerimiz bize konuşmak istediğinde sanki odamıza gelmiş gibi oturuyoruz, sohbetimizi yapıyoruz, dertlerini dinliyoruz. Aracın ekranı var. Ekranda kentle ilgili her şeyi anında sunumunu alabiliyoruz. Belediyeye bağlanabiliyoruz. Bütün bunlar bize ciddi bir hareketlilik sağlıyor. Zaten benim için belediye bir çantadan ve bir tane minibüsten ibaret” dedi.

KUŞADASI’NIN ULAŞIM AĞI YENİLENİYOR 

Günel, yeni dönemde yapılacak ulaşım ve altyapı çalışmalarını da anlattı:

“Aydın Büyükşehir belediyemiz sahil düzenlemesine başladı. Bu bizim için çok önemli bir proje. Bu projede hem yürüyüş alanları var hem de bisiklet yolları var. Çok ciddi bir proje bizim için. Kentin bütün yorgun kimliğini üzerine atacak bir iş. Bizim de eski mahallede yani Kuşadalının 2 oluklu bölgesi diye bildiği alanının tamamını hemen hemen yaptık. Bu alanda turistik rotalarda ulaşım sağlayacak elektrikli retro araçlarla ciddi bir ring hattı sağlayacağız. Bu hem turiste hizmet edecek hem şehrimize hizmet edecek. Emine teyze pazardan torbayla geliyorsa retro araçlarla evine kadar gidecek. Turistimiz de yürüyüş rotasında yorulduğunda binebilecek. Orası çünkü aynı zamanda bir müzeler caddesi olarak düzenleniyor. Ciddi yürüyüş rotalarının üzerinde yer alan bir alan. Eski mahalle çok göz ardı edilmiş, yıllarca alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapılmamış bir alandı. Biz tamamlamak üzereyiz. Ana caddeler bitiyor muhtemelen sezon başında bu alanlar turizmde yürüyüş rotası olarak düzenlenmiş ve teslim edilmiş olacak”

“KUŞADASI BELEDİYESİ’NDE ASGARİ ÜCRET 23 BİN LİRADIR”

Belediye personelinin maaşlarına yönelik iyileştirmelere değinen Günel, “Geçmiş yıllara göre biz sosyal desteği 3 kat arttırdık. Arttırmak zorunda kaldık ekonomik kriz karşısında. Bunu 2 kat daha arttırma planımız var. Çünkü 2024 ve 2025 hemşerilerimiz için çok zor geçecek. Bunun farkındayız. Gıda destekleri, ekonomik destekler, esnafımızı destekleyen paket projelerimiz, öğrenciye verdiğimiz proje desteğin miktarını artırma niyetindeyiz. Personelimizin de bu anlamda çok ciddi desteğe ihtiyacı var. Onunla da ilgili ciddi bir hazırlığımız var, ki hükümetin açıklamış olduğu asgari ücret. 17 bin liradır. Kuşadası Belediyesi’nde asgari ücreti 23 bin liradır. Buna rağmen ara ödemelerle personelimizi de destekleme gibi bir proje planlama içindeyiz. Süt, beslenme çantası, üniversite öğrencisine yemek desteği ve özellikle emeklimizin yoğun yaşadığı Kuşadası için emeklimizi destekleyecek ve onlara hayatı daha konforlu kılacak ciddi desteklerimiz geliyor. Bu dönem bunların hepsini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“FAYTONLARI KALDIRAN İLK BELEDİYEYİZ” 

Kentteki hayvanlar için yapılan hizmetlerin Türkiye’de örnek teşkil ettiğini belirten Günel, projelerin yeni dönemde de devam edeceğinin altını çizdi.

Günel, “Rehabilitasyon merkezimiz ve sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığımız işler örnek alınmaya başlandı. Türkiye’de biz ilk örneği faytonların kaldırarak verdik. Türkiye’de faytonların kaldıran ilk belediyeyiz. Ardından bizi İzmir ve diğerleri takip etti. Ardından rehabilitasyon merkezimizi. Şu an temalı park haline getirdik diyebilirim. O barınakların girilemeyecek yerler gibi algılanan ortamından sonra gelip bizim barınaklarımızı görün. Renkli padoklar, kuru peyzajla donatılmış keyifli ortamlar, kedi hastanemiz, mama üretim merkezimiz. İlk defa yine bizim hayata geçirdiğimiz ‘Haybulans’ hizmetlerinden 2 tane yaptık, üçüncüyü yapacağız. Kısırlaştırma merkezlerini çoğalttık. Kedi kısırlaştırma merkezi açtık. Yeni dönemde de 2 çalışmamız olacak. Birisi evcil hayvanlarımız için pansiyon hizmeti veren bir alan hazırlayacağız. Bir de sokak hayvanlarının saldırganlığı şu an Türkiye’nin de şikayet ettiği bir durum. Bu saldırganlığı ortadan kaldıracak rehabilitasyon projelerimiz var. Bununla ilgili ciddi bir şekilde arkadaşlarımız eğitim aldı. Sürpriz bir şekilde Kuşadası’nda hayata geçireceğiz. Bununla da bitmedi. Can dostlarımıza defin alanı hazırladık. Aileler geliyor. Ölen hayatını kaybeden, can dostunu oraya gömüyor ve istediği zaman da ziyaret ediyor. Dolayısıyla bu can dostlarımızla ilgili ciddi bir emeğimiz var. Bu da Türkiye tarafından takip edilen bir hale geldi. Meclis kararıyla balık ve kuş hariç tüm evcil hayvan satışını yasakladık. Merkez 24 saat canlı yayınla izlenebilir” dedi.

“KENTİMİZİN HER TARAFINA SANATI YAYMANIN PEŞİNDEYİZ”

Kültür sanat çalışmalarına da değinen Günel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuşadası’nda ilk dijital çocuk kütüphanesini açtık. SEYAKMER dijital çocuk kütüphanesi. Ardından dezavantajlı bir mahallemizde bir etüt merkezi kütüphane daha açtık. Bunun yanında bir anne, baba ve bebek merkezi açtık. İstasyon Kuşadası İstanbul’dan sonra bir ilçede açılmış ilk dijital eğitim alanıdır. Yapay zeka laboratuvarımız var. Sosyal medya kayıt stüdyomuz var. Bu hizmetlerin tamamıyla ücretsiz.  Kampinova ismi altında Aydın Büyükşehir Belediyemizle birlikte bir proje daha gerçekleştirdik. Bu, Türkiye belediyeler birliğinden para ödülü aldı. Şu an proje bitti, Mayıs ayında kapılarını açacak. Bu da dijital göçebeleri dönük eğitim ve tatil alanı. Bu da bir turizm vizyon projesi. Ada Camping ve Kampinova turizm yatırımıdır. Önümüzdeki günlerde yeni yatırımlar söz konusu olabilir çünkü biz bazı yatırımlara öncülük etmek istiyoruz. Turizmde tekrar dikkat çekici bir kent olma peşindeyiz. Bu projelerle de dikkat çeken bir kent haline geliyoruz. Türkiye’nin en önemli kruvaziyer limanıyız. Yürüttüğümüz ilişki ağı, Kuşadası’nda ciddi bir güven ortamı oluşturdu. Dünyanın en büyük gemisi geçen pazar günü tersaneden çıktı Kuşadası limanına geldi. Geçen sene kendi rekorumuzu yüzde 30 fazlayla kırdık. Bu yıl yine çok önemli rakamlara imza atacağımızı düşünüyorum. Kuşadası’nda turizm gelişiyor, kent güzelleşiyor. Kuşadası bütün bunları yaparken hemşehrisine sahip çıkıyor. Sokak Festivali bizim dönemimizde hayata geçti. Sevgili Ayhan Sicimoğlu ile beraber yaptığımız içindeki kültür sanatın, gastronominin olduğu ve 4 gün boyunca devam eden karnaval havasında bir festival yapıyoruz ve Kuşadası sokakları cıvıl cıvıl çok keyifli zamanlar geçiriyor. Altın Güvercin Beste Yarışması halen Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması olma özelliğini koruyor. Ona da devam ediyoruz. Güncelledik halk oylamasını dahil ettik ve ciddi eserlerle Altın Güvercin güçlü bir şekilde devam ediyor. İlk defa ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapan bir ada modern sanat galerisini pandemi döneminde yaptık. Müthiş sanatçılarımızı ağırlıyoruz. Bir heykel sempozyumu hayata geçirdik. Kentimizin her tarafına sanatı yaymanın peşindeyiz. Dengeli, olabildiğince zamanı ve ekonomiyi doğru kullanan bir yönetim şekli sergilemeye çalışıyoruz.”

“UCUZ VE ORGANİK ÜRÜNÜ HEMŞEHRİMİZİN AYAĞINA GÖTÜRÜYORUZ” 

Yeni dönemde göreve geldiği takdirde hayata geçireceği tarımsal projelerden bahseden Günel,

“Kuşadası’nın gelirinin yüzde 10’u civarı tarım şu an. Ama bizim bu hayata geçirdiğimiz tarım politikalarının temel sebebi ihtiyaç sahibi hem şehrimizi desteklemek amacıyla. Bugün Adalı Kart sahibi hemşerilerimiz zaten ucuz olan halk ada marketlerinden yüzde 20 indirimle alışveriş yapabiliyorlar. Kendi bahçelerimizi tarlalarımız üretime kattık. Orada ürettiğimiz, kendi personelimizle hasadını yaptığımız, domates, salatalık, patlıcan ve daha birçok benzeri ata tohumundan ürettiğimiz ürünlerimizi hem sabit marketlerimizde hem de mobil marketlerimizde satıyoruz. Hemşehrimizin ayağına götürüyoruz, ucuz veriyoruz, organik veriyoruz ve onları bu ekonomik krizin yarattığı sıkıntılı dönemlerde olabildiğince desteklemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ YEREŞ EŞİTLİK PLANINI YAPAN İLK BELEDİYEYİZ”

Yeni dönemde kadın belediye başkan yardımcısı atayacağını söyleyen Günel, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği, yerel eşitlik planını yapan ilk belediyeyiz. Meclisten komisyonumuzu da kurduk. Önümüzdeki dönem bunun uygulama planına başlayacağız.  Bizim partimizin cinsiyet kotası yüzde 30, bizim şu an seçilebilir noktalarda kadın meclis üyesi kotamız yüzde 41. Önümüzdeki dönem meclisten kadın bir belediye başkan yardımcısı atayacağım ve Kuşadası’na Aydın Büyükşehir Belediye başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun Aydın’a dokunduğu gibi Kuşadası’na da bir kadın eli dokunsun istiyoruz.”