Başkan Ceritoğlu Sengel’den esnafa kira müjdesi

» Ege Gündemi » Başkan Ceritoğlu Sengel’den esnafa kira müjdesi

Efes Selçuk Belediye Filiz Ceritoğlu Sengel Ekim Ayı Belediye Meclisi Toplantısı’nda enflasyon sebebiyle maliyetleri giderek artan ve kira artışının yüksek olmasından endişelenen esnafa, yasal kira artışını enflasyonun çok altında yapacaklarının müjdesini verdi.

Bir yıl önce belediye kiracısı olan esnaf ile yenilenecek kira sözleşmelerinde, sözleşme gereği TÜFE oranında yüzde 60 olarak yapılması öngörülen kira zammı zorlu ekonomik koşullar nedeniyle yüzde 30 olarak belirlendi.

Selçuk Belediyesi Limited Şirketi aracılığıyla belediye kiracısı olup bir yıllık sözleşme dönemini dolduran esnafa yeni sözleşme döneminde yapılacak olan zam ile ilgili belediye meclisini bilgilendiren Başkan Ceritoğlu Sengel; “13 ay önce yapılan kira sözleşmelerinde, şirket aracılığıyla belediye kiracısı olan esnafa TÜFE oranında yıllık kira artışı uygulanacağı belirtiliyordu. Sözleşme gereği uygulamamız gereken oran yüzde 60.  Ekonominin bu kadar yokuş aşağı gittiği bir noktada bu oran bize de yüksek geldi. Yapmış olduğumuz çalışmayla kayıp olan iki yıllık pandemi dönemi ve ekonomik buhranı göz önünde bulundurduğumuzda mevcut şartlar içinde esnaf için ne yapabiliriz diye düşündük. Yüzde 60’a açıkçası bizim de gönlümüz el vermediği için bir yılı dolan esnafımızla ek sözleşme yaparak bu yıl için yüzde 30 oranında zam yapacağız. En azından esnafımız bir yıl daha derin bir nefes alsın istiyoruz. Buradan bunun bilgisini tüm meclis üyelerimize ve esnafımıza verelim” dedi.