Barolar vahşetin bitmesi için ortak eylem planı hazırlıyor

» Gündem » Barolar vahşetin bitmesi için ortak eylem planı hazırlıyor

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert, Konya’daki hayvan barınağından yansıyan vahşet görüntüleri ve Türkiye’de hayvan hakları ihlallerinin sorumlusu olarak iktidar, yerel yönetimler ve geçtiğimiz hafta konu ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gösterdi. Sert, baroların yaşanan vahşetin bitmesi için ortak bir eylem planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Onur Ulutaş- Ege Saati

 

Konya’da bir barınakta köpeklerin kürekle vurularak katledildiğini gösteren görüntüler Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Konu ile ilgili bugün basın açıklaması yapmaya hazırlanan İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’ndan sorumlu yönetim kurulu üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert, Ege Saati’ne özel açıklamalarda bulundu.

“VAHŞET GÖRÜNTÜLERİ ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI SONRASI GELDİ”

Hayvan barınaklarından yansıyan vahşetin özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesi sonrası yaptığı “Başıboş sokak hayvanlarını toplamalı” açıklaması sonrası arttığını söyleyen Avukat Şefika Yıldırım Sert, yaşananların sorumlusu olarak iktidar ve görevlerini yerine getirmeyen yerel yönetimleri gösterdi.

ORTAK EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Hayvan hakları ihlalleri ve vahşet görüntülerinin önüne geçmek amacıyla Türkiye’deki tüm baroların ortak bir eylem planı üzerinde çalıştığını açıklayan Sert, şunları söyledi:

“Türkiye gerçeği bu görmediğimiz bilmediğimiz daha nice skandal olayların yaşandığına inanıyorum. Hayvan hakları ihlali ve İnsanlık onuru ile bağdaşmayan bu davranışa karşı suç duyurusunda bulunacağız. Tüm barolar olarak ortak bir eylem planı yapmayı planlıyoruz.

Mevcut durum Türkiye’nin bir gerçeği var. Yerel yönetimler görevlerini yerine getirmiyor. Getirmedikleri gibi bakım evlerinin amacı hayvanların rehabilite edilip tekrar alındıkları yerlere bırakılması sürecindeki konaklayacakları yer olmasına rağmen hayvanların tutsak edildiği, öldürüldüğü yerler hallini aldı. Burada siyasi iktidarın, yerel yönetimlerin sorumluluğu var. STK’lar, meslek odaları, baroların hayvan hakları komisyonu ile birlikte ortak bir eylem planı yapılabilir ancak çözümle ilgili yapıcı bir şey yapılmıyor. En kolay yöntem seçiliyor: Bakım evlerine tıkalım, bir şekilde yok edelim… Bunlar kolaya kaçmak, insanlıkla bağdaşmayan eylerim önünü açmaktan öteye geçilmiyor.

 

TOPLUMSAL FARKINDALIĞIMIZ DÜŞÜK

Hayvan haklarına saygı duyan, bu konuda duyarlılığı olan insanlar var ama siyasetçilerin açıkladığı şekilde çözümlenmesi gerektiğini düşününler de var. Ancak ben inanıyorum ki hiçbiri Konya’da yaşanılan şekilde hayvanların öldürülmesini istemeyecektir. Onların hayallindeki bakımevleri barınaklar bu değil. Tüm toplumun bu insanlık dışı davranışa karşı çıkacağına inanıyorum. Evet toplumsal farkındalığımız düşük. Öte yandan bakımevleri şehir dışlarında, insanların kolaylıkla ulaşabileceği ve denetim mekanizmasını işletebileceği bir konumda değil.

EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE HAYVANLARA SIRA GELMİYOR

Malum ekonomik kriz var. Yaşanan şiddet sarmalından tüm toplum etkileniyor. Belki bazı yurttaşlar bu yüzden hayvanlara sıra gelmiyor ama onları düşünen, onlar için mücadele eden insanlar var. STK’lar ve bizler bu alanı doldurmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Öte yandan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 2 şüphelinin gözaltına alındığı açıklandı.

KONYA’DAKİ BARINAĞI ÖRNEK GÖSTEREN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya’daki G20 zirvesinin ardından sokak hayvanları sorunu ile ilgili belediyelere seslenmiş ve Konya’daki barınak ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

“Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor.”