Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi Özdere’de toplanacak

» Ege Gündemi » Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi Özdere’de toplanacak

İzmir, 7-8 Kasım tarihlerinde Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nin 13. Genel Kurulu’na ev sahipliği yapacak. MedCities Genel Sekreteri Joseph Canals Molina “Bu iki gün boyunca İzmir, Akdeniz’deki yerel diyaloğun başkenti olacak” dedi.

Akdeniz’in kuzeyi ile güneyindeki yerel yönetimlerin iş birliğini teşvik etmek amacıyla kurulan Avrupa – Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi’nin (ARLEM) 13. Genel Kurulu yarın (7 Kasım) başlayacak. İzmir Özdere’de yapılacak genel kurul, iki gün sürecek.

Genel Kurul için İzmir’e gelen meclis üyeleri toplantının önemini vurguladı. Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Genel Sekreteri Joseph Canals Molina ARLEM’in 13. Genel Kurulu’nun, zorluklara rağmen yerel ve bölgesel iş birliğinin gündemde tutulduğunun ve bunlara, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunun açık bir işareti olduğunu söyledi. Molina, sözlerine şöyle devam etti: “ARLEM on üç yıl önce Barselona’da kuruldu ve kurucu üyesi olduğumuz bu organizasyona kendimizi çok yakın hissediyoruz. Meclis’te MedCities’i Başkan Tunç Soyer temsil ediyor ve kendisinin Akdeniz’deki ilişkilere bağlılığı, hem MedCities’in ARLEM’deki rolünü güçlendiriyor hem de güçlü bir diyalog ve işbirliği mesajı veriyor. Bu iki gün boyunca İzmir, Akdeniz’deki yerel diyaloğun başkenti olacak. Bu çabaları desteklemekten gurur duyuyoruz.” 

AMAÇ YEREL VE BÖLGESEL YETKİLİLERİN SESLERİNİ YÜKSELTMEK

Akdeniz için Birlik (UfM) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Abdelkader El Khissassi, toplantının verimli geçeceğine inandığını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ARLEM çatısı altındaki Akdeniz Kentler Ağı (MedCities) Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Soyer ile görüşmekten onur duyacağını ifade eden Khissassi “ARLEM ve UfM, Avrupa-Akdeniz ortaklığının yerel ve bölgesel boyutunu güçlendirmek ve Akdeniz bölgesindeki yerel ve bölgesel yetkililerin seslerini yükseltmek için uzun süredir işbirliği yapıyorlar. Genel hedefimiz barışçıl, istikrarlı ve güvenli bir alan yaratmak” ifadelerini kullandı.

BAKOYANNİS: TOPLANTI BÜYÜK BİR ADIMI TEMSİL EDİYOR

Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis ise Akdeniz şehirlerini daha da yakınlaştırmak, daha iyi hale getirmek ve daha ileriye götürmek için bu kadar büyük potansiyele sahip girişimlerin cesaret verici olduğunu söyledi. Bakoyannis, “Toplantı özellikle bu kriz ve kargaşa zamanlarında, ortak denizimizin üç kıyısı etrafında siyasi diyalog ve bölgelerarası iş birliğinin arttırılması, kapsayıcı demokratik süreçlerin güçlendirilmesi ve Akdeniz’deki dirençli şehirlerin sağlamlaştırılması yönünde büyük bir adımı temsil ediyor” dedi.

PANEL TOPLANTILARI DA VAR

Toplantıda “Akdeniz’de kapsayıcı ve dirençli şehirler”, “Akdeniz’de iklim eylemi” Panel toplantıları yapılacak. Ayrıca “COVID-19 krizinden kurtulmanın bir yolu olarak Akdeniz’deki inovasyon ekosistemleri ve start-up’lar”, “hizmet ve turizm sektörü” de toplantının önemli konu başlıklarından olacak. Toplantı kapsamında, İzmir’den başvuruların da yapıldığı, Akdeniz’de genç yerel girişimcilik ödül töreni de yapılacak.

43 ÜLKEDEN 80 ÜYE

ARLEM AB ve Akdeniz’deki toplam 43 ülkeden 80 üye ve 2 gözlemciyi bir araya getiriyor. ARLEM üyeleri bölgesel veya yerel düzeyde yetkiye sahip seçilmişlerden oluşuyor. ARLEM’de Akdeniz Ortağı tarafından, Türkiye’yi temsilen Selçuk, Melikgazi, Mersin, Sarıçam, Balıkesir belediyelerinin üyeliği bulunuyor. İzmir ise ARLEM’de Avrupa Birliği kontenjanından MedCities’i temsilen üye olarak bulunuyor.