Altay 1914 Taraftarlar Derneği Başkanı Şumar’dan sağduyu çağrısı

» Ege Gündemi » Altay 1914 Taraftarlar Derneği Başkanı Şumar’dan sağduyu çağrısı

Dün Göztepe-Altay maçında çıkan olaylara ilişkin Ege Saati’ne özel açıklamalarda bulunan Altay 1914 Taraftarlar Derneği Başkanı Murat Şumar, “3-5 kişinin gerçekleştirdiği bu saldırı tüm taraftarlara ve kulübe mal edilmemeli” dedi. Yaşanan olaylardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Şumar, iki takım taraftarına da sağduyu çağrısında bulundu.

EGE SAATİ / ECE AZAK 

Dün akşam İzmir’de Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu’nda Spor Toto 1. Lig Göztepe-Altay karşılaşmasında yaşanan ve maçın tatil edilmesine neden olan olaylara ilişkin Ege Saati mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan Altay 1914 Taraftarlar Derneği Başkanı Murat Şumar, “Sağduyulu olalım bu şehir, bu ülke hepimizin. Tekrar tüm Göztepe camiasına ve Ozan Evrim Özenç kardeşime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

“MÜNFERİT OLAYLAR CAMİALARA MAL EDİLMEMELİ”

Dün İzmir’den yansıyan, Türkiye’de ve yurt dışında büyük yankı uyandıran futbolda şiddet eylemlerini değerlendiren Şumar, “Münferit gerçekleştirilen iki olay tümüyle iki tribüne de mâl edilmemesi gerek” dedi. Şumar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu olaylar bir-iki günlük bir şey değil. Ben 25 senedir bu işi yapıyorum. 1 tane kardeşimizin burnu kanamasın, 1 tane kardeşimiz ceza almasın diye ne mücadeleler verdiğimi herkes bilir. Geçmişte de sıkıntılar yaşadık. Biz bu tür olayları tasvip etmiyoruz. Elimden geldiği kadar bu işleri engellemeye çalışıyorum. Dün akşamki olaylar için çok kırgın çok üzgünüm. Göztepeli kardeşimiz Mehmet Çakır’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, en kısa sürede sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum. Bu münferit gerçekleştirilen iki olay tümüyle iki tribününe de mâl edilmemelidir. Birkaç kişinin yaptığı olaya bakıp camiaları suçlamak olayı başka boyutlara taşır. Sağ duyulu olalım bu şehir bu ülke hepimizin. Tekrardan tüm Göztepe camiasına ve Ozan Evrim Özenç kardeşime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

İki takım taraftarları arasında 20-25 senedir süren bir gerginlik var. Bu zamana kadar deplasmanlarda seyirci yasağının olmasının bir sebebi vardı. Gelinen noktada, herkesin biraz sakin ve sağduyulu olması lazım. Olaylar sokağa dökülürse çok daha büyür ve farklı şeyler olur. Bunun için de bir şeyler yapmamız lazım. Üzgünüz. Olmaması gereken bir şey oldu.”

“ORGANİZE BİR İŞ DEĞİL”

Olayın organize bir saldırı olmadığına dikkat çeken Şumar, iki takım taraftarları arasındaki husumetin sağduyulu bir şekilde çözülmesi için öncelikle kulüp başkanlarının bir araya gelmesi gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Önlemler alınmıştı ama öte yandan olayların çıkacağını herkes biliyordu. Organize bir iş değil bu. 3-5 kişinin işi. Zaten bizler bu tür olayları engellemek için sürekli mücadele ediyoruz. Biz bu olayları yaptırmıyoruz ki haberimizin olmamasının en büyük sebebi bu. Haberimiz olsa engellerdik.”

İKİ TAKIM TARAFTARI ARASINDAKİ GERGİNLİK NASIL BİTER?

Şumar, İzmir’in iki önemli takımının taraftarları arasındaki yıllardır süren gerginliğin nasıl sona ereceği yönündeki soruyu ise şu sözlerle yanıtladı:

“Bir şeyler de yapılması lazım. Buna birilerinin ön ayak olması lazım. Büyüklerin ön ayak olması lazım. Başkanlar, Valilik, Emniyet, Kulüp Başkanlarımız bu noktada bizleri yönlendirmeli. İlk önce onların bir araya gelmesi lazım.”

Altay 1914 Taraftarlar Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Dün akşam takımımızı desteklemeye ve sevdamızı haykırmaya gittiğimiz maçta yaşanmasını istemediğimiz olaylar yaşanmıştır. Öncelikle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır kardeşimize ve kalecimiz Ozan Evrim Özenç’e acil şifalar dileriz. Yaşanan olaylar bizleri derinden üzmüştür.

Deplasman organizasyonunun maça az vakit kala yapılması sonucu ortaya çıkan otobüs eksikliği nedeniyle taraftarımız güvenlik zafiyeti oluşacak şekilde Gürsel Aksel stadına doğru yola çıkmıştır. Deplasman otobüslerimiz yolda taş, kesici alet ve işaret fişekleriyle hedef alınmış, otobüslerin camları kırılmış, şans eseri atılan yanıcı ve patlayıcı maddeler otobüslerin içine isabet etmemiş ve taraftarlarımız bu saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatmıştır. Sonrasında da kamuoyu tarafında da görülen işaret fişeği atılması ve kalecimize yapılan saldırı yaşanmıştır. Kimin hangi tarafta olduğuna bakmadan yaşanan tüm şiddet olaylarını koşulsuz şartsız kınıyoruz. Cana zarar kastı taşıyan kimse taraftar olamaz.

Ülkemizde geçmişten bugüne gelen ve dün yaşananlar da dahil olmak üzere herhangi bir şiddet olayını tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olaylar ilk değildir, fakat son olmalıdır. Ancak ve ancak, birkaç kendini bilmezin taraftara ve futbolcuya uyguladığı şiddet de ne Altay ne Göztepe camialarının veya tribünlerinin bütününe mal edilemez. Altay Taraftarlar Derneği olarak olayların sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını destekliyor, ilerleyen dönemde benzer olayların yaşanmaması adına bizlerle birlikte diğer tribünleri de gereken önlemlerin alınması adına bir arada durmaya davet ediyoruz.”